fbpx MENU

The Built Environment, Lower East Side

İstiridyeden Vazo Yapımı 2

30 Ağustos 2014 Comments (2) Views: 3287 ANASAYFA, SANAT, Sen De Dene

İstiridyeden Vazo Yapımı

Her zaman söylediğim gibi tekrar söylüyorum: Çöplerinizle barışın!

Çöpe atacağınız bir soda şişesi, allanıp pullandığında, salonunuzun en nadide yerine dekor olarak kullanılabilir. Bunun için sadece biraz zaman ayırıp kendinizi zevkinizin götürdüğü yere bırakmanız yeterli olacaktır. Benim bu yazımda size anlatacağım tasarım için; tabii ki siz de aynısını uygulayabilir ya da kendinize özel renkler fikirlerle bu tasarımı başkalaştırabilirsiniz.

Özellikle soda şişesinin kendine has yeşil rengi tasarımınıza ayrı bir hava katacak ve Güneş’in ışığı evinize doğduğunda farklı ambiyanslar yakalayabileceksiniz. Bu yaz aylarında kolaylıkla kumsalda toplayabileceğiniz istiridye kabuklarıyla hazırlayacağınız vazonuzu; dilerseniz salona, isterseniz de mutfak masası veya balkonunuza dekor yaparak sahil kokusunu evinize taşımaya hazır mısınız? Haydi başlayalım!

Malzemeler

Malzemeler

Malzemeler

 • 1 adet soda şişesi
 • Farklı boyutlarda istiridye kabukları
 • Değişik renklerde el işi kağıtları
 • Makas
 • Yapıştırıcı
Şerit yapıştırma işleminin bitmiş hali.

Şerit yapıştırma işleminin bitmiş hali.

Yapım Aşaması

İlk önce soda şişenizin üzerindeki marka kağıtlarını soyun. Çıkmazlarsa suyla ıslatarak da kazıyabilirsiniz. Ardından renkli el işi kağıtlarınızdan farklı boy ve enlerde şeritler kesin. Bu şeritleri vazonun en altından başlamak suretiyle yukarı doğru yapıştıracağız. Soda şişesinin en altına -tek sıra halinde, kestiğiniz şerit boylarında- biraz yapıştırıcı sürün. İstediğiniz renkteki şeridi, şişeyi yavaşça döndürerek yapıştırmaya başlayın.

Belli aralıklarda şeritleri üst üste yapıştırmaya başlayın. Şeritler bittiğinde vazonuzun kabaca görünümü aşağı yukarı sağ taraftaki fotoğraf gibi olmalı.

VİDEOLU ANLATIM İÇİN…

Tüm şeritleri bitirdiğinizde büyük boy istiridye kabuklarınızdan, birkaç tane aynı boya yakın olanlarını kenara ayırın. Kabukların geniş tarafı aşağıya, sivri kısımları üste bakacak şekilde şişeye yapıştırmaya başlayın. Bu şekilde devam ederek vazonuzun tabanını oluşturacaksınız.

Tüm istiridye kabuklarını aynı hizada olacak şekilde yapıştırın. İşlem bittiğinde vazonuzun tabanı aşağıdaki fotoğraftaki gibi görünmeli. Daha sonra bir üst sıraya geçeceğiz. Burada da aynı işlemi yapacağız; ama bu sefer kabuklar tabandaki midyelerin arasına baş aşağı yerleştirilmeye başlanacak.

VİDEOLU ANLATIM İÇİN…

İstiridye vazonun tabanı.

İstiridye vazonun tabanı.

Bugünlük bu kadar. Yarın fotoğraf ve video destekli anlatımlarımla istiridyeden vazo yapımı çalışmamızı tamamlayacağız. Görüşmek üzere!

Tags: , ,

2 Responses to İstiridyeden Vazo Yapımı

 1. Firuze Yanbakar dedi ki:

  Harika bir tasarım! Teşekkürler.

 2. renklisen dedi ki:

  Ne demek efendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
16 − 11 =