fbpx MENU

Jamaica’dan Tribe’a Geçiş İle Oje Silme Derdine Son!

Kendi Taşını Bulman İçin 3 İpucu

6 Aralık 2014 Comments (0) Views: 2050 ANASAYFA, ETKİNLİK, Müzik, SANAT, Sergi

Ivan Navarro’dan Feryat

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda sergilenen Ivan Navarro’dan Feryat (Wail) isimli yapıt, sonsuzluğu imgeleyen illüzyon tasarımı ile adeta gönlümü fethetti. 

Tom Tom'lardan görünüm

Tom Tom’lardan görünüm

Borusan Müzik Evi’nde sergilenmekte olan eser, beni benden aldı. Ivan Navarro’nun ‘Wail’ isimli eseri; tek kanallı video, neon ışıklar, ayna ve metallerden oluşuyor. Koleksiyonun en göz alıcı parçalarından biri diyebilirim. Özellikle bas davulun içinde tasarlanan tünelin sonu yok gibi. Dalıp gidiyorsunuz sonsuzluğa. Siz açınızı değiştirdikçe -yakamoz misali- tünel de adımlarını size göre değiştiriyor. Davulun arkasına geçip tom tom’lara tepeden baktığınızda ise; muntazam bir dipsiz kuyu karşılıyor sizi. Işıklar ve aynalar arasında sihirli bir yolculuğa çıkıveriyorsunuz. Heyecanlanmamak elde değil.

Borusan Müzik Evi, Taksim’den Tünel’e doğru inerken Odakule’yi geçtikten sonra İstiklal Caddesi üzerinde sağda kalıyor. Eğer Beyoğlu’na yolunuz düşerse Şili doğumlu sanatçının yapıtını mutlaka bir yakından görüp inceleyin derim.

Görsel sanatlar ile klasik müzik gibi pek çok alanda sanata destek olan Borusan Holding, Perili Köşk’de beş yüzü aşkın eser sergiliyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu kapsamında gerçekleştirilen sergide; heykelden enstalasyona, fotoğraftan baskıya ve resimden ışık sanatına kadar birçok yapıt ziyaretçisiyle buluşuyor. Ernest Trova ve Liam Gillick’in heykelleri, Peter Zimmermann ile Gerwald Rockenschaub’un resimleri, Jim Dine, Donald Judd’un baskı yapıtları, Keith Sonnier, François Morellet’in ışık yerleştirmeleri, sergide rastlayacağınız bazı çalışma isimlerinden. Türk Çağdaş Sanatı’nda ise Nuri Bilge Ceylan’a rastlamak ayrı bir sevindirdi beni.

Wail (Feryat), Ivan Navarro

Wail (Feryat), Ivan Navarro

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
16 × 3 =