fbpx MENU

Bitter Kaplı Kestane Şekeri

Z. Gökalp Şahin

22 Ocak 2015 Comments (0) Views: 1681 ANASAYFA, Müzik

Janis Joplin Sesli Kadın C.C. James

Teni beyaz, sesi siyahi; 60’ların tek blues kraliçesini hatırlarsınız herhalde: Janis Lyn Joplin! Müzik tarihine ismini altın harflerle kazıyan vokalistin hemen hemen adını duymayan, şarkısını dinlemeyen yok gibidir bu devirde. Peki, size onun reenkarne olduğunu düşündürttürebilecek başka bir vokalden bahsetsem… 

Cee Cee James

Cee Cee James

Cee Cee James’i gözünüz kapalı dinlediğiniz vakit, duyduğunuz benzerlik karşısında hayal kırıklığına uğramayacaksınız! Onu ilk dinlediğimde kulaklarıma inanamadım. Janis Joplin söylüyor ve onun grup arkadaşları enstrümanlarını çalıyor gibiydi. Soundun yakınlıktan öte birebir aynı olması beni ürkütürken düşündürttü. Kahkahası ayrı bir şaşırttı. Janis abla sadece kalbimizde değil gerçekten yaşıyor olabilir miydi? Mümkün müydü bu?! Şöyle kabaca bir düşündüm. Eğer Janis hala şarkı söyleyebiliyor olsaydı 70’lerinde falan olurdu sanırım. Oysa ekranda ağlarcasına şarkı söyleyen kadın yaşlı değildi. Afalladım ne yalan söyleyeyim; dumur oldum! ‘Hık’ demiş, Janis Joplin’in sesinden düşmüş bu kadın desem, abartmış olmam herhalde.

Merakım artınca düştüm Cee Cee James’in yollarına. Salaş kıyafetleri, kalabalık kombinlediği aksesuarları, kabarık uzun saçları, kirli vokalinin dışında Joplin gibi perküsyon ve gitar da çalıyor James. Bir sürü kayıtları, albümü var. Ödüller de kazanmış pek çok yarışmadan. 2009 yılında Klamath Blues’da birinci seçilirken ‘Low Down Where The Snakes Crawl’ albümü de mansiyon ödülüne layık görülmüş. Ayrıca HBO dizilerinden True Blood’ın soundtrackleri arasında da rastlıyoruz aynı isme.

Diyeceğim o ki; varlığından geç haberim olmuş olsa da bir şekilde bu ismi tanıdığım için mutluyum. Cee Cee James’in güçlü vokali, sihirli bir biçimde kalbimi hareketlendirdi. Janis Joplin’i canlı izleme fırsatım olmadığı için şanssız doğanlardanım ben de. Umarım çoğu sanatçıda olduğu gibi böyle bir yeteneğin değeri, onu kaybettikten sonra anlaşılmaz ve anısına bir sürü albüm basılmaz. Hani kanlı canlı izleyebilme fırsatımız olur da kim bilir, belki bir gün James’in şarkılarına eşlik etme imkanı yakalayabilirim en önden!

CEE CEE JAMES KİM?

Cee Cee James’in ilham aldığı birçok sanatçı var. En sık telafuz ettiği isimler ise; Howlin’ Wolf, Lynyrd Skynyrd, Stevie Ray Vaughan, Paul Rodgers, Buddy Guy, Freddie King ve Chaka Khan.

Janis Joplin sesli kadın C.C. James, Portland, Oregan doğumlu bir söz yazarı ve şarkıcı. Beş yaşındayken annesinin California’ya taşınmasıyla beraber artık orada yaşamaya başladı. Henüz on iki yaşındayken ilk grubunu kurdu ve kilisede şarkı söyledi. 1990’ların ortasında San Diego’da ilk blues grubu Stone Blue’yu kurarak demo çalışmalarına başladı. 1999 yılında ‘Spiritually Wet’ isimli pop/funk şarkısını yazıp kaydetti. Hemen ardından 2000 yılında, Los Angeles R&B dalında Bağımsız Sanatçı olarak yılın ödülünü kazandı.

Cee Cee James, 2004 yılında yaşadığı boşanma ve yakınının bazı sağlık sorunları ardından evini satarak Portland’a geri dönmek durumunda kaldı. Burada blues klüplerinde canlı performans sergilemeye devam etti. 2007 yılı sonlarında ‘Low Down Where The Snakes Crawl’ adlı 11 parçaya yer verdiği CD raflardaki yerini aldı. 2010 Mayıs ayında ise; Sunbaks’daki canlı performansları kapsamında fanlarına bir sürpriz yaparak 13 şarkıdan oluşan ‘Seriously Raw’ albümünü yayımladı. 2011’de Fransa, Hollanda ve Almanya’ya turne düzenledi. 2012’de de son albümü olan ‘Blood Red Blues’ piyasaya sürüldü. Sanatçı hala konserlerine devam etmekte.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
14 − 8 =