fbpx MENU

Haftalık Burç Yorumları

Yoga Nedir?

22 Temmuz 2014 Comments (0) Views: 1597 ANASAYFA, Beslenme, SAĞLIK, Yararlı Bilgiler

Kafein Rekabeti

Akşamüstü zamanlarımızın, kahvaltı sofralarının ve ziyaret saatlerinin vazgeçilmezi çayda mı; yoksa sınav dönemi uyku açıcı, sabahları günaydın karşılayıcı, ofiste ağırlayıcı kahvede mi daha çok kafein vardır? İkisinin de arasında bir kafein rekabeti olduğu çok açık.

İnsanların %80’den fazlası her gün bir şekilde kafein tüketimini sağlıyor. Kafein ise; dünya genelinde nikotin ve alkolün çok ötesinde kullanılan bir uyarıcı. Hatta bazı antropologlar kahve kullanımının Taş Devri’ne kadar uzandığını söylüyor. Birçok insan gününe çay, kahve vb. içeceklerden biriyle başlıyor olsa da muhtemelen kendisine ‘hangisinde daha fazla kafein bulunduğu’ sorusu yöneltilse buna cevap vermekte güçlük çeker. Ancak yaklaşık 500 gr. çay yaprağından ortalama yüzlerce fincan çay çıkarken aynı miktardaki kahve çekirdeklerinden yüzden daha az kahve çıkıyor. Bu durum ise; kahvenin daha uyarıcı bir içecek olduğunu gösteriyor.

Çay yapraklarının karışımına, markasına ve demlenme süresine dayanarak değerlendirme yapıldığında; sekiz onsluk çay 20 ile 90 mg. kafein içerirken aynı miktardaki kahve 60 ile 80 mg. kafein içermektedir. Çayın demlenme süresi arttıkça içeriğindeki kafein miktarı da artar. Dolayısıyla; birkaç dakikada hazırlanmış çayın her beş onsundan 35 mg. kafein bulunurken beş dakikada demlenmiş çayın beş onsunda 50 mg. bulunur.

Verimli topraklardan elde edilmiş ve damlatma metoduyla üretilmiş kahvelerde daha fazla kafein vardır. Filtre kahvelerde daha az bulunurken bu miktar, hazır kahvelerde en azdır. Ancak yine de on iki onsluk bir kolada bulunandan -45 miligramdan- daha çok bulunur.

Çoğu çay içicisi çayda kafein dışında teofilin adı verilen başka bir güçlü uyarıcı olduğunun farkında değildir. Bu madde kafeinden daha etkisiz görünmesine karşın yüksek dozda alındığında merkesi sinir sistemini hızlandırmaktadır. Beş onsluk bir fincan çayın içerisinde 1 mg. teofilin bulunur.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
27 × 19 =