fbpx MENU
Shamoon şaman müziki grubu.

Shamoon’un Şaman Ezgileriyle Şifaya Yolculuk

Sound Of Noise film inceleme.

Kuzey Soğuğuna Sıcak Müzikal: Sound Of Noise

Netflix filmlerinden bir inceleme.

29 Mart 2017 Comments (0) Views: 1520 ANASAYFA, Sinema

Kara Mizah Severlere ‘I Don’t Feel at Home…’

Fi tarihte Renkli Sen‘e bolcana vakit ayırırken şimdi, bir yandan hazırlanmakta olduğum ilk kişisel resim sergim, diğer yandan hayatın kendi içindeki koşuşturmacasından pek zaman ayıramıyorum. Yine de fırsat buldukça bir şeyler karalayacağımı ve sizi entel kuntel bilgilerden mahrum bırakmayacağımı bilmenizi ister, sevgiyle kucaklarım.

Jüri Büyük Ödülü.

Film izlemek başka bir dünyaya seyahat etmek gibi. Bazen kitap okumaya benzettiğim bir keyfi var. Günün yorgunluğunu alan ve kişiye yeni ufuklar açan bir hali, hatrı var bazı yapımların. İşte tam da şimdi, kara mizah severlere ‘I Don’t Feel at Home in This World Anymore’ isimli önereceğim film bu türden!

24 Şubat 2017’de yayına giren ve Netflix yapımı olduğundan iki gün kadar kısa bir süre sonra da hemen internete düşüp izleme fırsatı yakalayabildiğim I Don’t Feel at Home in This World Anymore’un yönetmen koltuğunda Amerikalı aktör Macon Blair oturuyor. Kara mizahı uçarı aksiyon sahneleri ile süsleyen gerilim filminde, aniden değişen duygu değişimleri ve önceden kestirilemeyen sahne geçişleriyle sıra dışı kurgusu, izleyiciyi sürükledikçe sürüklüyor. Ben bu yönüyle filmi izlerken zaman zaman usta Yönetmen Quentin Tarantino’nun yapıtlarında duyduğum hissiyata kapıldım. Tamam. O denli çarpıcı ve şaşırtıcı sahneler yok elbette ki ama yine de doyurdukça doyuran ve pür dikkat filmin akışına merakla sarıldığım bir film idi bu yapım.

Baş rolleri Melanie Lynskey ile Yüzüklerin Efendisi, Son Cadı Avcısı, Hobbit gibi daha pek çok filmden ismini anımsayacağınız Elijah Wood paylaşıyor. Ayrıca filmin 33. Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü‘nü kazandığını ve Macon Blair’in de ilk yönetmenlik deneyimi olduğunu da dipnot düşeyim.

Hayattan bezmiş sıkışık ve karmaşık bir duygu halinde yaşamını sürdüren hemşire yardımcısı Ruth, bir gün evine geldiğinde evinin soyulduğunu farkeder. Soyguncu, Ruth’un bilgisayarı ve büyükannesinden yadigar kalan gümüş çatal-bıçak takımı dışında bir şeye dokunmamıştır. Film başlar.

— spoidir —

Ruth & Tony diyalog an’ı.

Ruth’un kayıp eşyalarının peşine ilginç bir şekilde düşmesi seyirciyi güldürürken meraklandıran cinstendi. Hırsızın izine düştüğü sırada evinin bahçesinde toprakta bir ayakkabı izine rastlaması ve oraya alçı dökerek ayakkabının kalıbını çıkartması bir acayipti. O kalıpla soyguncunun peşine düşmesi absürt ama bir o kadar da eğlenceliydi.

Ruth’un evinin önündeki tabelada “buraya pislemeyin” yazıyordu. Tony’nin köpeği ise yapacağını çoktan yapmıştı. Ruth pisliği yerden alıp Tony’nin kafasına fırlattı. Ardından ikili arasında geçen diyalogta Tony, tabelayı görmediğini dile getirirken Ruth, tabelaya gerek olmadığını söylüyordu. Her b.kun tiye alındığı filmde reel b.k ile izleyiciye sosyal mesaj gönderilmesi ince bir detaydı.

— spoidir —

Harika müzikler eşliğinde fırlayan damaklar ve çıkan parmakların bol olduğu absürt ama bir o kadar da sürükleyici, eğlenceli bir film arıyorsanız I Don’t Feel at Home in This World Anymore’u deneyebilirsiniz.

İyi seyirler!

I Don’t Feel at Home in This World Anymore sahnesi.

I Don’t Feel at Home in This World Anymore sahnelerinden.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
13 × 17 =