fbpx MENU

Ve Varmak

Kullanışlı Kamp Ocağı

12 Ocak 2016 Comments (0) Views: 1887 ANASAYFA, ASİÇİÇEK, Müzik

Karadelik’te Bir Martı

Forsioux’dan hatırlayacağınız Yiğit Seferoğlu geçtiğimiz haftalarda beş parçadan oluşan bir EP yayınladı. Basımların PoisonPit Recs&Store’a ait olduğu albüm, 22 Ocak’dan itibaren iTunes ve Spotify’da da müzikseverlerle buluşacak.

“Karadelik’te Bir Martı” biri anonim olmak üzere beş şarkıdan oluşuyor. Söz ve müzikler Yiğit Seferoğlu’na ait. Psychedelic ritimlerden oluşan parçalarda genel olarak bir sıkışmışlık hissi hakim. Kendini dinlettiren, dinlettirirken de düşündüren albümün sahibiyle konuşmadan edemedim.

Yiğit Seferoğlu

Yiğit Seferoğlu

Forsioux’la ne zamandan beri yola devam?

“Geçen yıl Şubat’da kurduk grubu. Ben yine evde bir albüm yapmıştım. Ordan birkaç şarkıyı yayınladım. Sahneye taşımak istedim. Projenin adını koymuştum zaten. Daha sonra Kutluhan Ünal ile Oğuzhan Gedik’e ‘bu projede çalar mısınız’ diye sordum ve çalışmaya başladık. Ardından yaptığım EP’deki şarkıları kaldırdım. Beraber başka besteler yapıp kaydettik. Ortaya ‘Pan’ isimli EP çıktı. Halen yola devam.”

Solo albüm çıkartmaya nasıl karar verdin?

“Halihazırda ‘Hay Bin Kunduz’ adlı grubuma da bir albüm kaydediyoruz şu an. Ben de boş durmayı pek sevmediğimden davul editlerini beklerken iki grubun soundundan da bağımsız 2 şarkı yaptım. Sonra şarkı şarkıyı açtı. Ben de Karadelik’te Bir Martı’yı yaptım.”

Karadelik’de Bir Martı’nın aranje ve mix’i ne kadar sürdü?

“Karadelik’te Bir Martı’nın aranje & kayıt oluşumu 1 ay kadar sürdü. Bir ara hep yayınlıyordum takılmacaları Soundcloud’dan aslında. Uzun bir ara vermiştim. Sanırım dolmuşum.”

Martı niçin Karadelik’de?

“Zaten EP’de genel olarak sıkışmışlık hissi var ya da kaybolmuşluk… Bu bana özel bi sıkıntı da değil; çağ problemi. Bu hissiyatın gözümde canlanış şekli böyle. Albüm kapak fotoğrafı da bunun üstüne denk geldi. Bir gün kız arkadaşım Bensu Tuna, çektiği fotoğrafı bana gösterip ‘nasıl olmuş’ diye sorduğunda ben de ‘yapacağım albümün kapak fotoğrafı olmuş’ dedim ve öyle de yaptım.”

Karadelik'te Bir Martı

Karadelik’te Bir Martı

Albümdeki şarkıların içinde diğerlerinden ayrı tuttuğun bir parça var mı?

“Var: Bu Dağlar Kömürdendir. Genelde Belkis Akkale’den dinlenen anonim bir türküdür. Ben ise; söz düzenlemesi Arif Sağ versiyonlu olanı kullandım. Anneanem ve dedem çok severdi bu türküyü. Dedemi de yakın zamanda kaybettim ve bununla ilgili bir şey yapmak istedim. Özlemin ne demek olduğunu böyle öğrendim. Ayrıca Türk halk müziğinin içtenliği oldum olası etkiler beni.”

‘Bozuk’ parçasında bahsi geçen düzen biraz siyasi mi?

“Elbette biraz ucu dokunuyor; fakat tamamen değil. Bu anlayışsızlık düzeni, bu küçümseme düzeni, benci düzen, bencil düzen, sevgisizlik & saygısızlık düzeni, insanlığın unutulduğu düzen, hayvanları sevmeyen düzen, escinselleri sevmeyen, heteroseksüelleri de bazen sevmeyen, seveni sevmeyen düzen, çok daha önce söylenmiş zaten bozuk düzen. (Replikas)”

… tonu gitarda beni çıldırtıyor!

 “Fender jazzmaster tonu gitarda beni çıldırtıyor!”

En son izlediğim canlı performans … idi.

“En son izlediğim canlı performans Eskişehir Peyote’de Can Güngör idi.”

Hadi bize bir mesaj ver!

“Hepinizi seviyorum, insanı seviyorum. Sevelim abicim! Baska fırsatımız yok. Dönemde yapılan çoğu işi seviyorum, süper müzikler; harika müzisyenler! Tek şikayetim bu kadar emeğin karşılığını veremiyoruz. Bu karşılığı verelim. Üreten insana destek! Teşekkürler Renkli Sen.”

Röportaj: Asiçiçek

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
15 × 24 =