fbpx MENU

Johann Wolfgang von Goethe

Bitki Terimleri

24 Temmuz 2014 Comments (0) Views: 6866 ANASAYFA, Yararlı Bilgiler

Kaskı Nasıl Seçmeli?

Eğer bir motosiklet sürücüsüyseniz motora harcadığınız para gibi can güvenliğiniz için de bir miktar kenara ayırmalı ve ekipman almalısınız. Peki, kask seçerken nelere dikkat etmeli ve kaskımızı nasıl seçmeliyiz?

COMMUTER

Üretici bu motosikleti her ne kadar küçük hacimli eğlence motoru diye satışa sunuyor olsa da tüketici bilmelidir ki; bunlar bir noktadan diğerine en uygun fiyatlı hızlı ulaşımı sunan motorlardır. Esasında günlük ulaşım amacıyla üretilmiş olup örneğin; her gün işe gidip gelen biri için en uygun motordur. Bu tarz motorlarda iyi markaların başlangıç seviye kasklarını kullanmak mümkündür. Mesela; tam koruma sağlayan full face kask Nitro Aikido. Şu anki piyasaya değeri: 299.90 TL.

Bmw Enduro Helmet

Bmw Enduro Helmet

ENDURO

Touring kadar rahat, spor motosiklet kadar hızlı ve araziye girmeye meyilli bir motordur. Bu motorlarda kask seçimi biraz da sürücünün sürüş amacına yöneliktir. Eğer her zaman sportif kullanıp kaskınızı sadece molada çıkartıyorsanız daha hafif bir full face kask, şehir içi ve minik gezilerle epey mola veriyorsanız -sürekli kaskınızı çıkarıp geri takmamak adına- çene açılır kask kullanmanız yerinde olacaktır.

Özellikle Enduro motosikletler için tasarlanmış terekli ve vizörlü çift amaçlı kasklardan da edinebilirsiniz. Yalnız bu kask modelleri yapısı gereği fazla sesli ve rüzgarlı olduğundan motorunuzu sadece asfaltta sürüyorsanız pek tavsiye etmem. ‘Ben motorumu toprağa da sokuyorum’ diyorsanız ise tam size göre! Enduro için önerebileceğim kask modeli Bmw Enduro Helmet, fiyatı; 1500 TL.

NAKED

Grenajsız ve rüzgar korumasız üretilen bu motosikletler; Dragster, Street Fighter gibi isimlerle de anılmaktadır. Yavaş süratlerde mükemmel yola bağlılık sunan rüzgarlıksız yapı 120 km/h’den sonra başta sürekli geri itme yaparak boyundaki kasları zorlar. Pek çok sürücünün yaptığı en büyük hata; grenajlı yarış motorları için üretimi yapılmış ve sadece racing motosiklet üzerindeyken aerodinamiği işe yarayan gereğinden pahalı kasklar seçerek boyun kaslarına ve cüzdanını yazık etmesidir. Benim dik oturuş pozisyonu için önerebileceğim en iyi aerodinamiğe sahip kask Arai Rebel‘dır. Sadece Naked motosiklet için üretilen kask, 649 Euro.

Kazaların %53'ü yandan alınan darbelerle sonuçlanmaktadır.

Kazaların %53’ü yandan alınan darbelerle sonuçlanmaktadır.

RACING

Türkiye’de en çok tercih edilen motosiklet modelidir. Alırken ucuz, lakin sürücünün güvenliği açısından ekipmanına en çok para harcamasını gerektiren motorlardır. Deri tulum, eldivenler, sırtlık, mont, pantolon, yarış botları ve tabii ki kask… Her ne kadar ülkemizdeki bazı sürücülerin saçlarının bozulmaması adına kask takmadığı bir model olsa da Racing, aslında en çok kask takılması gereken modellerden biridir. Kasklar mümkün olduğunca hafif, aynı zamanda da en yüksek hızdaki kazalara bile dayanabilecek cinsten olmalıdır. Geniş açılı vizörü, hafifliği, ayarlanabilen rüzgar deflektörü ve sağlamlığı ile bir çok ürün mevcuttur. Shoei X-Spirit 2‘yi önerebilirim bu açıdan. Fiyat: 800 Euro.

HJC IS-Multi Tociti Modüler

HJC IS-Multi Tociti Modüler

SCOOTER

Sanıldığının aksine kask takmanın gerekli olduğu bir modeldir Scooter. ‘Scooter’dan düşsem ne olacak’ gibi sorulara verilecek en güzel yanıt; düşülen zeminin Racing motor kullanıcısının düştüğü zeminle aynı olduğu andır. Çoğu sürücü bu motorların kullanım pratikliğinden ötürü tam kapalı korumalı bir kask takmayı uygun bulmaz. Önemle değinmek istediğim bir konu var ki; o da, ne kadar sempatik gözükürse gözüksün yarım kasklar yüzü hiç korumamaktadır. HJC IS-Multi Tociti Modüler kask önerebilirim. Piyasadaki değeri; 599 TL’dir.

TOURİNG

Maalesef Türkiye’de hak ettiği yere yollarımız yüzünden gelemeyen sert süspansiyonlu genellikle hızlı ve spor motosikletlerden türetilmiş motor bloklarına sahip olan Touring kullanıcıları için sadece iki seçenek var. İlki yüksek fiyatlı full face kask, ikincisi çene açılır (flip-up) kasklar. Shoei Neotec Flip White favorim. Fiyatı; 470 Euro.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
26 − 17 =