fbpx MENU

Kalp Koruyucu Salata

Saklı Cennet Sundance

9 Temmuz 2014 Comments (0) Views: 1886 ANASAYFA, Doğanın Efendileri, SAĞLIK

Kedim Diyabet Mi?

Hiç kuşkusuz ki; kainatta bizden önce onlar vardı. Diledikleri gibi doğada koşuyor, birbirleriyle oynuyor, besleniyor ve huzurlu bir şekilde yaşamlarını ikame ettiriyorlardı. Sonra biz geldik ve onların her geçen gün biraz daha yaşam alanlarına tecavüz ettik. Bazılarının soyu tükendi, bazılarının tükenmek üzere. Bin bir çeşidi olan hayvanların en sık aşina olduğumuz çeşidinden biridir kediler. Evde karyolada, sokakta kaldırım kenarında arkadaşlık ettiğimiz dostlarımız, ilgiye ve sevgiye muhtaç yavrularımız hepsi bizim çocuklarımız aslında.

Kedinizin şeker hastası olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Herkes mutlaka kızının / oğlunun uzun ömürlü olmasını ister. Bunun için ilk önce, zamanında önlem almalı ve tatsız sonuçlara ulaşmasına engel olabilmek adına bazı sağlık problemleri hakkında muhakkak daha fazla bilgi sahibi olmalısınız.

Kedilerde Diyabet

Diyabet, pankreasın insülin üretiminin yetersizliğinden ya da hücrelerin insülüne verdiği yetersiz yanıttan; kısacası direncinden kaynaklanır. Her 400 kediden birinde şeker hastalığı görülür. İnsülin olmadan vücut glukozu kullanamadığı için kanda şeker seviyesi yükselir. Diyabetik kediler glukoz fazlasını böbrekler yardımıyla elimine ettikleri için sık sık idrara gitmeleri gerekir. İşin kötü yanı, bu durum dehidratasyon tehlikesini beraberinde getirmektedir.

Kedilerde görülen şeker hastalığı 3 çeşittir:

  1. İnsülin bağımlısı olarak her gün mutlaka enjeksiyon alması gereken kediler.
  2. Vücutta gereken insülin olmasına rağmen gerekli şekilde kullanılamadığı tip kediler. (Kedilerde en sık rastlanan diyabet türüdür. Diyabetli kediye insülin enjeksiyonu yapılır ve glukoz seviyelerini düzenleyebilmek adına oral yoldan ilaç kullanımı ile uygun beslenme rejimi uygulanır.)
  3. Diyabetin bu tipi geçici olduğu bilinmekle birlikte insüline ihtiyaç duyan kediler. (Diyabetik kediye düşük karbonhidrat ve yüksek protein ağırlıklı bir beslenme rejimi uygulandığında sistem kendini düzenler. Bu ihtiyacın ise dönemsel olarak ortadan kalktığı görülür.

Kedinizin normalden fazla su içmesi, iştahında artış ve sebebi bilinmeyen bir şekilde kilo kaybı yaşaması, sık idrara çıkması erken dönem diyabet belirtileridir.

Kedinizdeki iştah kaybı ve kusma, dehidratasyon, uyuşukluk hali, nefes almada güçlük, tatlımsı bir nefes kokusu ilerlemiş diyabet belirtileridir.

Diyabete Önlem Alın!

Beslenme, kedilerde diyabetin en önemli faktörlerinden biridir. Sırf kediniz istiyor ve seviyor diye onu kalorili yiyecekler alıştırmamalı, karbonhidratla beslenerek obezite yolunda ilerlemesini sağlamamalısınız. Çünkü; diyabetin ana sebebi çoğunlukla kedinizin sahip olduğu fazla kilolarıdır. Protein ağırlıklı beslenme biçiminde de porsiyonlar abartılmamalıdır. Eğer kızınızı / oğlunuzu seviyorsanız ve yürekten iyiliğini istiyorsanız onu, bebeklik döneminden itibaren beslenme konusunda düzenli alışkanlıklara yönlendirmeli, dikkatli olmalısınız. Ayrıca kedinize diyabet teşhisi konduğu dönemde, kedinizin kilo kaybetmiş olması da onun bir süredir bu hastalıkla yaşadığının belirtisi olabilir.

Egzersiz, diyabette önemli ikinci etkendir. Bebekken hareketli ve oyuncu olan kediler, 1 yaşından sonra sakinleşseler bile egzersizden tamamen vazgeçmemelidir. Gün içinde muhakkak kedinizin bedenini aktif olarak kullanabileceği saatler ayarlamalısınız. Bunun için çeşitli oyun düzenekleri kurarak onun ilgisini çekmeli ve onu oyun oynamaya alıştırmalısınız. ‘Benim kedim miskin, tüm gün böyle oturur ve uyur’ düşüncesine kapılmak yanlıştır.   

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
21 − 4 =