fbpx MENU
Arçelik haberleri...

Arçelik Geri Dönüşümü Sanat ile Buluşturuyor!

Asiçiçek ve günbatımı.

Bazen Sadece Gitmeli

Rengarenk gömlekler...

15 Aralık 2016 Comments (0) Views: 1979 ANASAYFA, Ne Giysek?, Yararlı Bilgiler

Kıyafetlerinizin Ömrünü Uzatmak İçin 5 Yöntem

Kıyafetlerimizi severek, beğenerek, özenerek alıyoruz ama onlara ne kadar özen gösteriyoruz? Kıyafetlerinizin ömrünü uzatmak aslında sandığımızdan çok daha basit. Size önereceğimiz 5 yöntem ile kıyafetlerinizin çok daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. İşte başlıyoruz!

Kıyafetler nasıl asılır?

Kıyafetler nasıl asılır?

  • Bırakın Çamaşırlarınız Nefes Alsın!

Ayakkabı bakımı ile ilgili okuyacağınız her yazıda ayakkabılarınızı iki gün üst üste giymemeniz, onları dinlendirmeniz size öğütlenecektir. Nedense bu durumun çamaşırlar için de geçerli olduğundan çok az bahsedilir. Genel eğilimimiz aynı giysiyi kirlenene kadar üst üste giymek ve sonrasında yıkamaktır. Fakat bu durum çamaşırlarımızın çok daha hızlı kirlenmesine ve daha sık yıkanmak zorunda kalmasına yol açar. Bir giysiyi bir gün kullandıktan sonra ertesi gün dinlenmeye, havalandırmaya bırakın. Giysileri aralıklarla kullanmak onların daha geç kirlenmesini sağlayacaktır. Özellikle ceket, hırka, kazak gibi hassas çamaşırlarınızı dinlendirerek giymek, onların ömrünü uzatacaktır.

  • Nasıl Sakladığınız Önemli

Çamaşırları mevsimlere ve sosyal hayattaki ihtiyaçlarımıza göre kullanırız. Günlük gardırobunuzda yer açmak için, uzun süre kullanmayacağınızı düşündüğünüz giysilerinizi kaldırmanız gayet normal. Giysilerimizi nasıl sakladığımız ise onların dayanıklılığı üzerinde etki eden faktörlerden biri. Katlayarak saklayacağınız kazak, hırka, pantolon, tişört gibi giysileri içerisine yerleştireceğiniz malzemenin hava alan, doğal bir malzeme olmasına dikkat edin. Kumaştan yapılma saklama kılıfları idealdir. Naylondan yapılan kılıflar hava geçirmediği için pek uygun değildir. Asarak saklayacağınız kıyafetleriniz için ise plastik ya da metalden ziyade tahta  elbise askılarını tercih edin. Kalitesiz, ucuz askılar giyeceklerinizin formunun bozulmasına yol açacaktır. Ayrıca yünlü kıyafetleri asarak saklamanın sarkma yapacağını da unutmayın. Ufak bir ipucu; yastık kılıflarınız kıyafetleri saklamak için şahane bir seçenektir.

  • Kuru Temizlemeye Dikkat

Yıkanamayan hassas giysiler için kuru temizleme tek alternatif gibi görünse de aslında kuru temizleme yöntemi içerdiği kimyasallar dolayısı ile kıyafetlerin yıpranmasına yol açar. Tabi ki belli aralıklarla kuru temizlemeye götürmek şart ama bunun sıklığını mümkün olduğunca düşürmek kıyafetlerin ömrünü uzatacaktır. Edineceğiniz küçük bir buhar makinesi ile kıyafetlerinizi banyoda belli aralıklarla buharlamak onların kirleri dışarı salmasını ve kuru temizlemeye daha az ihtiyaç duymanızı sağlayacaktır. Kuru temizleme yapılacağı zaman ise kuru temizlemeciye, yapılacak işlemin ayrıntılarını sorarak mümkün olduğunca az kimyasal içeren yöntemleri tercih etmek akıllıca olur.

  • Kurutmak Ya Da Kurutmamak, İşte Bütün Mesele Bu!

Kurutma makineleri hızlı hayatımıza uyum sağlamak açısından eşsiz. Yaklaşık bir saat içerisinde çamaşırlarımızın kuruması, hatta seçtiğimiz programa göre kırışıklarının azalması oldukça cazip. Ama kıyafetlerimizin dili olsa büyük ihtimalle bizim gibi düşünmediklerini söylerdi. Kurutma makineleri özellikle kış aylarında hayat kurtarıcı olsa da, kıyafetlerimizi yıprattığı bir gerçek. Yüksek ısı özellikle pamuklu giysilerin çekmesine ve renklerinin solmasına sebep olur. Çamaşırları açık havada kurutmak bizim için ve kıyafetlerimiz için en sağlıklısı. Kuruturken dikkat edilmesi gereken nokta, açık renkli kıyafetleri güneşte, koyu renkli kıyafetleri ise güneş ışığının direkt temas etmeyeceği biçimde gölgede kurutmaktır.

  • Lekelere Dikkat

Kıyafetlerimiz zaman zaman lekelenir ve bazen bu lekeler, öyle inatçı olur ki o giysiden vazgeçmemiz gerektiğini düşünürüz. Gerçekte doğru yöntemi bilirseniz, hemen hemen tüm lekeler çıkarılabilir. “Olur mu öyle şey! bir çimen, bir mürekkep lekesi nasıl çıkar?” diye sorabilirsiniz. Evet mürekkep lekesini dahi çıkarmak mümkün. Bir örnek vermek gerekirse, mürekkep lekesi nasıl çıkar sayfasına göz atıp detayları öğrenebilirsiniz. Kıyafetlerinizden kolayca vazgeçmeden önce internetten o lekenin nasıl çıkarılacağına dair birçok bilgi bulabilirsiniz. Artık piyasada farklı özellikteki çamaşırlara uygun, her türden kir ve lekeyi çıkarabilecek onlarca çeşit deterjan bulmak mümkün. Nasıl ki teknoloji gelişiyorsa, temizlik teknolojisi ve malzemeleri de çağa ayak uyduruyor.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
18 × 7 =