fbpx MENU

Sütün Yararı ve Süt Tüketimi Üzerine Biraz Konuşalım

Sergio Benito

Benito’nun Tütün Çiftliği ve Senyör Sergio ile ‘Puro’ Üzerine...

Biyografi film incelemeleri.

30 Eylül 2019 Comments (0) Views: 472 ANASAYFA, Film, Sinema

Kıyıda Köşede Kalmış 20 Biyografi Filmi

Renklisen okuyucuları için son birkaç yıla ait kıyıda köşede kalmış 20 biyografi filmi listesi çıkardım. Hepsini önce izledim, sonra konuları ve diğer özellikleri ile derledim topladım. 

Imdb puanı yüksek filmler gün geçtikçe azalıyor sanki… Özellikle bunu da dikkate alarak hazırladığım yüksek puanlı ve sürükleyici biyografi filmleri kuşağı için mısırlar tasa, gözler ekrana…

İyi seyirler!

20. Florence (Florence Foster Jenkins)

Yapım: 2016, ABD – İngiltere
Oyuncular: Meryl Streep, Hugh Grant, Simon Helberg
Süre: 1 saat 51 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Komedi – Drama
IMDB: 6,8

Dünyanın gelmiş geçmiş en kötü opera sanatçısını dinlemeye hazır mısınız? Garipliğe damgasını vurmuş, kendini bilmezliği ve kendini kandırmayı anlatan çok güzel bir örnek. Florence 1868 yılında çok zengin bir bankacının kızı olarak doğar.

Müzik salonu sahibi olan Florence, müziğe de tutkuyla bağlıdır. Babasından kalan yüksek mirası ve özgüveniyle opera şarkıcısı olmaya heves eder. Ancak bir sorun vardır; Florence’in sesi korkunçtur ve bir opera sanatçısı olmasına asla müsade edilemez. Buna rağmen eşi ve piyanisti ellerinden geleni yaparlar.

Film afişi

Florence Foster Jenkins filmi.

19. Mr. Turner (Bay Turner)

Yapım: 2014, İngiltere
Oyuncular: Timothy Spall, Paul Jesson, Dorothy Atkinson
Süre: 2 saat 34 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
IMDB: 6,8

İngiliz resim sanatının en büyük ismi olan J.M.W Turner’ın hayat hikayesinin anlatıldığı film, Turner’ın son 25 yılını konu ediniyor. Filmde, romantizm akımının öncüsü, manzara ve doğa resimlerini yağlı boyalar ile tablolara aktaran Turner’ın iç dünyası da anlatılıyor.

Aynı zamanda Empresyonizm öncülerinden olan Turner, yaşadığı dönemin en merak edilen sanatçılarından olmuştur. Film; O’nun seyahatlerini, sosyal çevresini, aşk hayatını anlatıyor.

Film afişi

Mr. Turner filmi.

18. Suffragette! (Diren!)

Yapım: 2015, İngiltere
Oyuncular: Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep
Süre: 1 saat 46 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Dönem
IMDB: 6,9

Film, 1912 yılında, İngiltere’de kadınların erkekler ile aynı haklara sahip olmak istemesini anlatıyor. Küçük yaşlarından itibaren çamaşırcı olarak çalışan Maud Watts, tesadüfler sonucu kendini kadınların oy verme hakkıyla mücadele eden süfrajetlere katılmış olarak bulur.

Kadınların seçme hakkı için mücadele etmeye başlayan Maud, eşi ve ataerkil toplum tarafından hiç hoş karşılanmasa da Emmeline Pankhurst gibi rol model ve öncü olan kişiler tarafından yönlendirilerek seslerini duyurabilmek için farklı eylemlere başvururlar.

Film afişi.

Meryl Streep filmleri.

17. Stronger (Pes Etme)

Yapım: 2017, ABD
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Tatiana Maslany, Miranda Richardson
Süre: 1 saat 59 dakika
Tür: Biyografi, Dram
IMDB: 6,9

Jeff Bauman, kariyer ve hayat alanında başarılı olamasa da, oldukça iyi niyetli ve temizdir. Eski sevgilisi Erin’in kalbini yeniden kazanmayı amaçlayan Jeff, bir gün Erin ile karşılaşır ve Boston Maratonu’nda koşacağını, bitiş çizgisinde ise O’nu büyük bir pankartla bekleyeceğini söyler.

Jeff bitiş çizgisine geldiğinde bir bomba patlar ve ağır yaralanır. Hayatta kalmayı başarmıştır; ancak bacakları kesilmiştir. Bombayı patlatan adamı gören ve yakalanmasına yardım ederek kahraman haline gelmiş olan Jeff, umutsuzluk içinde olsa da hayata yeniden sarılabilmek için kendine bir motivasyon bulacaktır.

Film afişi.

Stronger filmi yorumları.

16. Los 33 (The 33)

Yapım: 2015, ABD – Şili
Oyuncular: Antonio Banderas, Rodrigo Santoro, Juliette Binoche
Süre: 2 saat 7 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
IMDB: 6,9

2010 yılında Şili’de meydana gelen maden kazasını anlatan film, 33 madencinin 69 gün boyunca hayatlarının kurtarılmasını nasıl beklediklerini anlatıyor. Yapım, yerin 700 metre altında kurtarılmayı bekleyen 33 maden işçisinin korkusunu, heyecanını, bekleyişini anlatıyor.

Yerin yüzlerce metre altında meydana gelen kaza, günler sonra gelen yaşıyorlar haberleri ve kurtulmaları neredeyse imkansız oldukları söylenen yorumlar… Yaşayıp yaşamayacağını bilmeden hayatına devam etmeye çalışan 33 maden işçisinin yaşadıklarına tanık olacaksınız.

Film afişi.

Los 33 filminden bir kare.

15. Can You Ever Forgive Me?

Yapım: 2018, ABD
Oyuncular: Melissa McCarthy, Richard E. Grant, Dolly Wells
Süre: 1 saat 47 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Suç
IMDB: 7,1

Lee Israel, geçimini ünlülerin biyografilerini yazarak sağlamaktadır. Zamanla kirasını ödeyemeyen ve geçinemeyecek duruma gelen Lee, arkadaşı ve suç ortağı Jack ile hayatını kaybeden yazarların mektuplarını taklit etmeye başlar.

Yayıncı bulmakta zorlanan Lee, taklit ettiği mektupları satarak para kazanmaya çalışsa da kısa sürede polisle başı belaya girer. Ancak yine de FBI tarafından yakalanana kadar sanat eseri niteliğindeki 400 mektubu satmayı başararak en verimli zamanlarını yaşar.

Film posteri.

Can You Ever Forgive Me? filminin kritiği.

14. Professor Marston & the Wonder Women

Yapım: 2017, ABD
Oyuncular: Luke Evans, Rebecca Hall, Bella Heathcote
Süre: 1 saat 48 dakika
Tür: Biyografi, Dram
IMDB: 7,1

Wonder Woman’ın yaratılma sürecini anlatan film; Amerikalı psikolog ve mucit William Moulton Marston’un çok eşli olup hayatındaki kadınlardan ilham alarak Wonder Woman’ı (Diana Prince) yaratma sürecini konu alıyor.

Marston; eşi Elizabeth Holloway ile hem öğrencisi hem de metresi olan Olive Byrne Marston ile ilişki yaşamaktadır. 1950’li yılların etik kulları hiçe sayılarak yaşanan bu üçlü ilişkiden Wonder Woman karakterinin doğuşunu izleyeceksiniz.

Biyografi filmi.

Professor Marston & The Wonder Women film inceleme.

13. De Dirigent (The Conductor)

Yapım: 2018, Hollanda
Oyuncular: Christanne de Bruijn, Benjamin Wainwright, Scott Turner Schofield
Süre: 2 saat 19 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Romantik
IMDB: 7,2

Antonia Louisa Brico’nun hayat hikayesinin konu alındığı film, dünyaca tanınan ilk orkestra şefinin nasıl şef olduğunu, hayatını ve kariyerini izleyeceksiniz.

Brico, ailesi ile birlikte Amerika’ya göç eder ve 24 yaşında çocukluk hayali olan orkestra şefi olmak için kendini gösterir; ancak kimse onu ciddiye almaz. Hırs yapan Brico, Berlin Filarmoni Orkestrası sınavına girer ve burada hayatının aşkı ile tanışır. Hayalleri ve aşkı arasında seçim yapmak zorunda kalan Brico’nun hayatına tanıklık edeceksiniz.

Biyografi filmler.

De Dirigent isimli yapım.

12. Vice

Yapım: 2018, ABD
Oyuncular: Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell
Süre: 2 saat 13 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Komedi, Drama
IMDB: 7,2

Filmde eski Amerikan Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in öyküsü anlatılıyor. 2001 – 2009 yılları arasında George W. Bush’un başkan yardımcılığını yapan Dick, Amerikan tarihinin en güçlü başkan yardımcısı olarak bilinmektedir.

Özel Kalem Müdürlüğü ve Savunma Bakanlığı’nda da görev yapmış olan Dick, 2000 yılında başkan yardımcısı olarak katıldığı seçimleri kazanmıştır. Dick’in uyguladığı politikalar ve 9 Eylül saldırısı sonrasındaki yönetimi de oldukça etkilidir.

Biyografi film afişi.

Vice filmi konusu ve oyuncuları.

11. The Queen (Kraliçe)

Yapım: 2006, İngiltere, Fransa, İtalya
Oyuncular: Helen Mirren, James Cromwell, Alex Jennings
Süre: 1 saat 43 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
IMDB: 7,3

The Queen, güçlü kraliyet duvarlarının sarsıcı bir olay yaşaması ile tüm sırlarını aralıyor. Prenses Diana’nın ölümünün ardından Kraliçe’nin verdiği kararlar ile hayatlarının ne şekilde değiştiği anlatılıyor.

Lady Di’nin ölümünden sonra hükümetin, sarayın ve basının tutumlarının da işlendiği film oldukça etkili. Daha önce hiç görmediğiniz bir dünyanın iç yüzünü ve insanı duygular arasında sıkışmanın çaresizliğini izleyeceksiniz.

Film posterleri

The Queen filmi konusu.

10. The Professor and The Madman (Deli ve Dahi)

Yapım: 2019, İrlanda
Oyuncular: Mel Gibson, Sean Penn, Natalie Dormer
Süre: 2 saat 4 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Dönem
IMDB: 7,3

19. yüzyılın ortalarında Oxford İngilizce Sözlüğü’nün ilk basımı için çalışmalar yapan Profesör James Murray, Broadmoor Akıl Hastanesi’nde yatan Dr. William Minor’dan yaklaşık 10.000 sözcüğün anlamı için yardım alıyor.

Minor’un yardımı ile beraber bu ikilinin yolları kesişiyor ve ortaya farklı hikayelerin de işlendiği bu muazzam yapım çıkıyor.

Sürükleyici bir filmin afişi.

The Professor And The Madman film konusu.

9. Eddie The Eagle (Kartal Eddie)

Yapım: 2016, ABD
Oyuncular: Taron Egerton, Hugh Jackman, Christopher Walken
Süre: 1 saat 46 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Spor
IMDB: 7,4

Film, İngiltere tarihindeki en ünlü kayak atlamacı Michael Edwards’ın ilham veren üstün başarısını anlatıyor. Gelmiş geçmiş en başarısız kayakla atlama sporcusu olan Michael, Büyük Britanya’nın Kış Olimpiyatları’na katılır.

Film, çocukluğundan itibaren olimpiyatlara katılmak isteyen Eddie’nin harika hikayesi ve kitlelerin sevgisini nasıl kazandığını anlatıyor.

Biyografi filmi afişi.

Imdb puanı yüksek filmler.

8. McFarland (McFarland, USA)

Yapım: 2015, ABD
Oyuncular: Kevin Costner, Carlos Pratts, Johnny Ortiz
Süre: 2 saat 9 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Spor
IMDB: 7,4

Tecrübeli bir koç olan Jim White, uzun zamandır bazı problemlerle savaşmak zorundadır ve arka arkaya gelen talihsiz olaylar yüzünden California’nın en fakir bölgelerinden biri olan McFarland’a yerleşir.

Genç lise öğrencilerinin spora yatkınlıklarını keşfeden Jim, onları yarışmaya hazırlamaya karar verir ve onlara hayatlarının fırsatını sunmaktadır. Film, 1980’li yıllarda McFarland kasabasından çıkan şampiyon atletizm takımının öyküsünü konu alıyor.

Film posteri.

Sürükleyici biyografi filmleri.

7. Sully

Yapım: 2016, ABD
Oyuncular: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney
Süre: 1 saat 36 dakika
Tür: Biyografi, Dram
IMDB: 7,4

Sully, US Airways’de çalışan çok tecrübeli ve başarılı bir pilottur. 2009 yılında New York’dan Charlotte’a yapılan bir uçuş gayet normal başlamış gözükse de kalkıştan kısa bir süre sonra kaz sürüsüne denk gelerek tüm motorlarını kaybediyor.

En yakın havaalanına dönmek için bile fırsatı olmayan Sally, uçağı Hudson Nehri’ne indirmeye karar veriyor. Sully ve yardımcısı bunu başararak 155 yolcunun hayatını kurtarsa da, bu durum yetkililer tarafından incelenmeye alınarak soruşturma açılıyor.

Biyografik yapımlar.

Tom Hanks filmleri.

6. I, Tonya (Ben, Tonya)

Yapım: 2017, ABD
Oyuncular: Margot Robbie, Allison Janney, Sebastian Stan
Süre: 2 saat 1 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Spor
IMDB: 7,5

1990’lı yılların başında artistik buz patencisi Tonya Harding, üst üste gelen başarıları ile kısa sürede Amerika’nın en iyi patencileri arasına girmiş ve altın çağını yaşamaya başlamıştır. Tonya, çok zor bir çocukluk dönemi geçirmiştir ve sonu çok kötü biten bir evlilik yaşamıştır.

Tüm bu olaylar ve geçmişinin bir türlü peşini bırakmaması, kariyerini de olumsuz anlamda etkileyecektir. İki kez olimpiyat ve iki kez de Skate Amerika Champion’u kazanan Tonya, eski eşinin yardımıyla 1994 ABD Şampiyonası’nda aynı dalda yarıştığı Nancy Kerrigan’ı sakatlaması için birini tutar. Ancak düzenlediği komplo ortaya çıkınca Tonya, çok ağır bedeller ödemek zorunda kalır.

Biyografi film konuları.

Son zamanların en iyi filmleri.

5. Freedom Writers (Özgürlük Yazarları)

Yapım: 2007, ABD, Almanya
Oyuncular: Hilary Swank, Patrick Dempsey, Ricardo Molina
Süre: 2 saat 3 dakika
Tür: Biyografi, Gençlik, Drama
IMDB: 7,5

23 yaşındaki genç ve çiçeği taze öğretmen Erin Gruwell, idealistliği ile Wilson Lisesi’ndeki gençlere eğitim vermeye hazırdır. Farklı ırklardan öğrencilerin bulunduğu sınıfta derslere başlayan Erin, öğrencilerin birbirlerine olan nefreti ve derse katılmayı reddetmeleri ile nasıl başa çıkacağını anlatıyor.

Erin, mücadeleyi ve savaşı hiç bırakmayarak öğrencilerle iletişim kurmayı başarıyor ve öğrencilerine kendi savaşları dışında başka bir dünya olduğunu gösteriyor.

Film posterleri.

Hilary Swank filmleri.

4. Vitus (Küçük Dahi)

Yapım: 2006, İsviçre
Oyuncular: Bruno Ganz, Fabrizio Borsani, Fredi M. Murer
Süre: 2 saat 3 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Müzik
IMDB: 7,6

5 yaşındaki Vitus, başka bir gezegenden gelmişcesine herkesi şaşırtmaktadır. Çok iyi piyano çalıp, ansiklopedi okuyan Vitus, sağırdır. Ailesi o’nun piyanist olmasını istese de Vitus dedesinin atölyesinde oyuncaklarla oynamak istemektedir.

Normal bir çocuk olmak isteyen Vitus, ailesinin baskılarına dayanamaz ve kendi hayatının kontrolünü eline geçirerek her şeyi kendi belirler. Vitus’un dahiliğine hayran kalacaksınız.

Film afişleri.

Vitus filmi konusu ve oyuncuları.

3. Hidden Figures (Gizli Sayılar)

Yapım: 2016, ABD
Oyuncular: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe
Süre: 2 saat 7 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
IMDB: 7,8

Film, üç siyahi kadın olan; Katherine Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’ın 1960’lı yıllarda NASA’daki çalışmalarını anlatıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde NASA üzerinde yörüngeye astronot gönderme baskıları artmıştır ve Uzay Araştırmaları Birimi başındaki Al ile matematikçi siyahi bir kadın olan Katherine özel bir ekip kuruyor.

Matematik dehası Katherine, başka bir matematikçi Dorothy ile mühendis Mary’i de ekibe katarak, tüm ayrımcılıklara rağmen üstün bir başarı hikayesi yazıp önyargıları yıkıyor.

Biyografi filmleri.

NASA ile ilgi filmler.

2. Lion

Yapım: 2016, Avusturalya, İngiltere, ABD
Oyuncular: Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman
Süre: 2 saat 9 dakika
Tür: Biyografi, Dram
IMDB: 8,0

5 yaşındaki Saroo, bir trende abisinin dönmesini beklerken uyuyakalır. Uyandığında ise kendini evinden kilometrelerce uzakta ve başka bir dilin konuşulduğu Kalküta’da bulur. Sokaklarda yaşadığı zor günlerin ardından önce yetimhaneye alınır, sonra da evlatlık verilir.

Avusturalyalı Brierley ailesi tarafından evlatlık alınan Saroo, Tazmanya’da güzel ve zengin bir gençlik dönemi yaşar. Ancak 25 yıl sonra, gerçek ailesini bulmak umuduyla Hindistan’a geri döner.

Lion film afişi.

Lion filminin konusu.

1. Green Book (Yeşil Rehber)

Yapım: 2018, ABD
Oyuncular: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini
Süre: 2 saat 10 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Komedi, Drama
IMDB: 8,2

Irkçılığın en ağır olduğu ve siyahilerin eşitlik mücadelesi verdiği 1960’lı yıllarda Afrika kökenli piyanist olan Don Shirley, güney eyalet bölgesinde bir turneye çıkmıştır. Tur boyunca bar fedaisi Tony Lip, ona eşlik edecek, onun şoförlüğünü yapacaktır. Ancak Tony, oldukça önyargılıdır.

Özellikle Afrika kökenlilerle ilgili önyargısı olan, şiddete meyilli Tony ile her duruma iyilikle bakan, hiçbir sorunun çözülmeyeceğine inanmayan Don arasındaki dostluk anlatılıyor. Birlikte yaptıkları yolculukta yeni şeyler öğreniyor ve birlikte mücadele ediyorlar.

Film poster.

Green Book film konusu.

BONUS: Hichki (Hıçkırık)

Yapım: 2018, Hindistan
Oyuncular: Rani Mukherjee, Supriya Pilgaonkar, Asif Basra
Süre: 2 saat 20 dakika
Tür: Biyografi, Dram, Komedi
IMDB: 7,5

Naina Mathur, Tourette sendromuna sahip yeni mezun bir öğretmendir. Konuşurken sürekli tıkanmakta, hıçkırık ve kekemelik zorluğu yaşamaktadır. Bu nedenle başvurduğu hiçbir okul tarafından kabul edilemez. Kabul edilmediği gibi de çevresi tarafından farklı mesleğe yönelmesi gerektiği konusunda uyarılır.

Ancak Naina’nın tek isteği hayalini kurduğu öğretmenlik mesleğini yapmaktır. Sonunda geçmişte mezun olduğu liseye öğretmen olarak alınır; fakat okulun en kötü sınıfına verilir. Kendini ispatlamak için çok fazla zorlukla mücadele etmek zorunda kalır.

Filmler ve afişleri.

Hıçkırık filminin konusu.

Yazar: Özlem Çelik

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
22 ⁄ 11 =