fbpx MENU
Youtube canlı müzik kanalı Ehvenişer.

Müzikli Şeyler: Ehvenişer

Arçelik haberleri...

Arçelik Geri Dönüşümü Sanat ile Buluşturuyor!

Milas gezilecek tarihi yerler.

23 Kasım 2016 Comments (0) Views: 2487 ANASAYFA, Gezi

Kıyıkışlacık’da 3 Bin Yıllık Miras: İasos

Milas’a bağlı olan Kıyıkışlacık Mahallesi, Güllük beldesinin tam karşısında yer alıyor. Dünyaca ünlü İasos Antik Kenti de bu mahallenin içinde. Hatta öyle bir içinde ki; Kıyıkışlacık merkezinin sahilinde o harabelere bakarak çay içmeniz mümkün. 

Kıyıkışlacık, az nüfuslu, küçük bir yer. Hemen hemen her yerinde fi tarihten kalma harabelere rastlıyorsunuz. Bunun üzerine bir de karış karış tarih kokan toprakların üzerine kurulu ufak köy evleri hayal edin. Yaz aylarında ise İngiliz ve Alman turistlerin gözdesi burası. Hatta yukarıya doğru yolu devam ettiğinizde siteler başlıyor ve bazı koylarda yaptırdıkları evler mevcut. Zeytinlikuyu bu semtlerden biri. Düzenli villaların yer aldığı siteler ve sakin, duru denizin kıyılarını şekillendirdiği küçük koylara sahip.

İasos Antik Kenti

Üç tarafı denizle çevrili bir yarımada üzerine kurulmuş olan İasos Antik Kenti, Kıyıkışlacık Köyü’nün merkezinde yer alır.

Efsaneye göre; Argos’dan gelen topluluklar tarafından kurulduğu söylenen antik kent, fi tarihte ada imiş. Zamanla alüvyonların dolması ile yarımada şekline bürünmüş. M.Ö. 3 bin yıllık izlere rastlanan İasos’da bazı kaynaklar bu mirasın 5 bin yıllık olduğunu belirtse de bu konuya dair kesin ve net bir bilgi henüz yoktur.

Güllük körfezinin tam da karşısında yer alan İasos Antik Kenti’nde, büyük surlar, lahitler, su kemerleri, o döneme ait yazı dilinin kazındığı kalıntılar ve balık pazarı bulunmaktadır. ‘Liman’ adıyla anılan kısmın burnunda yer alan kule, mendirek kulesidir. Ortaçağ yapısıdır ve karşılığı yıkılmıştır.

Liman

Liman

Orada konuştuğumuz bir bayandan edindiğim bilgiye göre ise; ‘Kilitkapı’ da denilen bu yapı, gemilerin geçişlerini, giriş çıkışlarını kontrol etmek için kullanılırmış. O çağlarda iki kule arasındaki zincir devreye girer ve limana alınmak istenmeyen gemilere geçiş izni verilmezmiş. Civarda bir zamanların korsan gemileri için bir önlem olduğunu söyleyenlere bile rastladım.

Batı limanındaki 'Kule'

Batı limanındaki ‘Kule’

İasos

İasos

İasos, dünyada çok az örneği bulunan kırmızı mermerlere ev sahipliği yapmaktan da geri kalmamış. Üstelik bu mermerler Ayasofya Müzesi’nin yapılışında kullanılmak üzere gemilerle taşınmış. Yani; Ayasofya Müzesi’nin de dokusunda parmağı ve ruhu bulunan bu antik kent, makalemin de başında dediğim gibi buram buram tarih kokuyor.

Hissiyatı gerçekten bir acayipti. Bunu özellikle kalıntılara dokunduğumda hissettim. Bazılarına sarıldım, bazılarını öptüm. Nefes alıp yaşıyor; fakat kalpleri atmıyordu. Yaşayan ölü gibiydi her bir kalıntı birer birer.

Antik kentte yer alan sütunların bazılarında işlemeler vardı. Muntazamla yapılmış detaylar… Yer yer doğal deniz kabuğu üretmiş olan kalıntılar, bu büyülü yerin bir zamanlar suyun altında kalmış olabileceğini bana düşündürtmedi değil hani! Bir rivayete göre ise; 3 bin 600 yıl önce, 200 km. uzaklıkta Yunanistan’ın Santorini Adası’nda bulunan Tera Yanardağı patlamış ve ardından antik kent İasos küller altında kalmış.

3 bin yıllık miras İasos Antik Kenti

3 bin yıllık miras İasos Antik Kenti

Antik Kentin Bölümleri

İasos Antik Kenti, birçok bölümden oluşuyor. Bunlardan bazıları; Agora, Artemis Astias Kutsal Alanı, Tiyatro, Balık Pazarı, Zeus Mefitos Alanı, Mozaik Evi, Akrapolis, Batı Limanı Kulesi ve Liman’dır. 

Agora, vatandaşların toplandığı ana meydandır. Kemerli bir kapıdan geçilerek buraya ulaşılmaktadır. Helenistik Dönem’e ait oluklar ve küçük kanallara ulaşılan bölümde, Bronz Çağı dönemine ait buluntulara da rastlanmaktadır. Ayrıca Geometrik Dönem Mezarlığı’nın yer aldığı kısım da burasıdır. Bu yüzden civarda pek çok sunak ve çok sayıda çeşitli kutsal yapıların varlığından bahsetmek mümkün. Güneybatı köşesinde yer alan ‘Meclis Binası’, M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmiş ve ilerleyen dönemlerde tiyatro olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Agora'nın 'Meclis Binası'

Agora’nın ‘Meclis Binası’

Agora’nın güney portikosunun arkasındaki kapıdan geçildiğinde Artemis Astias Kutsal Alanı‘na varılır. Buranın saygı görmesinin altında enteresan bir hikaye yatmaktadır. Buranın zemininde bulunan dikdörtgen alana dört mevsimin hiçbir zamanında, tek bir kar ya da yağmur damlası düşmemektedir.

Artemis Astias Kutsal Alanı

Artemis Astias Kutsal Alanı

En az Artemis Astias Kutsal Alanı kadar önemli olan diğer bir ibadet yeri de Zeus Megistos Kutsal Alanı‘dır. Kentin Doğu Kapısı’nın iç kısmında yer alır. Bazı yazıtlardan; alanın güçlü bir rahip okulu tarafından idare edildiği ve Zeus dışında Hera’nın da tapınım görmeye başladığı saptanmıştır. Yapı, yazıtlar ile çeşitli adak kaideleri barındıran taş döşeli bir meydana açılmaktadır.

Bazı bölümlerde odalara girip çıkmak ve kemerler arasındaki geçitlerde dolaşmak pek keyifli. Deniz manzaralı odalar, Güneş ışığının yarısına vurduğu merdivenler…

İasos'da geziyorum.

İasos’da geziyorum.

İasos’da diğer dölümlerde Neolitik, Arkaik, Helenistik, Roma, Bizans, Genç Bizans yanı sıra Orta Çağ, Menteşe, Selçuklu ve Osmanlı döneminden de izler görmek mümkün. Üzücü olan durum; mozaiklerin çalınıyor olmuş olması. 2005 yılında birkaçı götürülmüşken, bu sayı 2009’da iyice azalmış ve şu an tek bir mozaiğe rastlamak bile çok zor. 

İasos’a Nasıl Gidilir?

Bodrum’dan Milas’a doğru yola çıkın. Milas Havalimanını geçtikten biraz sonra Petrol Ofisi’nin oradan hemen giriş var. Tabelada ‘İasos 17’ yazıyor. İlk önce Kıyıkışlacık Köyü‘ne varmanız gerekiyor.

Gidiş yolunda bir sürü mısır ve pamuk tarlaları var. Sık ağaçlı, gölgeli, keyifli bir orman yolu. Bu mevkiide arıcılıkla da uğraşıldığından astronot görünümlü çalışanlara da rastlamanız mümkün. Kıyıkışlacık’a vardığınızda köyün merkezine devam edin İasos Antik Kenti, dağlara tırmanan kalıntıları ve dar giriş kapısıyla sizi karşılayacak.

Agora’nın orta yerinde ağaç pozuna girdim ve ağaçlarla aynı duyguyu paylaştım. Bakalım beni bulabilecek misiniz?

Ağaç oldum!

Ağaç oldum!

Beni bulduğuna göre; ben de seni yeşilin en güzel tonuyla, kucak dolusu öptüm okuyucu!

Sonra tekrar görüşeceğiz…

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
17 + 2 =