fbpx MENU

Kızılderili’nin Yardımı

Kasım’da TRX

23 Ekim 2014 Comments (0) Views: 1343 ANASAYFA, Kafama Göre

Kızılderili’nin Yardımı 2

Şaşkınlıkla karışık merak içerisinde küreye döndü gözlerim. İlk başta buğulu flu görünen ne varsa giderek netleşmeye başladı: Tarih 20.04.1786. İşe gitmek üzere yola çıkmışım. Eşimi ve kızımı öptükten sonra yürüyerek işe gidiyorum. Kente karanlık çökmeye başladığında mesaim bitmek üzere. Birden çoluk çocuk, kadın adam, genci yaşlısı tüm halkın bağrış çığrış seslerine şehri yağmalamaya başlayan korsanların sesi karışıyor. İçimde büyük bir korkuyla koşarak eve dönüyorum alelacele. Ev kapısının kırılmış olduğunu görünce içime tarifsiz bir çığ düşüyor. Gördüğüm manzara dehşet verici! Eşim ve kızım, birbirleri üzerinde yerde yatıyorlar. Ölmüşler. Bunları görünce çıldırıp koşmaya başlıyorum ormana doğru.

Gördüklerimden sonra buz küre tekrar eski rengini aldı. Hayretler içinde hıçkırıklara boğuldum. Kendimi durduramıyordum. Çıldırmış gibiydim. Koşar adımlarla kulübeden çıktım. Koştum… Koştum… Koştum… Deli gibi kar yağıyordu. Güçsüz kaldım bir ara, artık koşamayacaktım. Bacaklarım taşıyamıyordu bedenimi. Yere yığıldım. Sürtünerek bir ağacın dibine kadar geldim. Hava çok soğuktu. Sanıyorum ki; donuyorum ve uyumak üzereyim. Bedenimi, ellerimi ve dudaklarımı hissedemiyordum. Kirpiklerim buz tutmuştu. Çığlık atmak istiyor; ama sesimi dahi çıkartamıyordum. Gözlerimden akan gözyaşı tanecikleri yanaklarımın üzerinde donup buz parçacıkları haline dönüştü. Yenik düştüm ve gözlerimi kapayıp derin bir uykuya daldım.

Gözlerimi açtım. Odamdayım. Avuçlarımı sıkarak uyumuşum. Parmaklarımı açtığımda avucumda mor bir Anka tüyüyle karşılaştım. Sol yanıma baktığımda eşim mışıl mışıl uyuyordu.

Kızım koşarak odaya daldı:

‘Hadi anne kalk artık! İşe geç kalacaksın!’

Afalladım ve ‘bugün ayın kaçı?’ diye sordum. Ufaklık gülümsedi:

‘Yirmisi anneciğim ve günlerden Pazartesi.’

Kızıma sarıldım. Ona bugün işe gitmeyeceğimi söyledim. Tekrar avucumdaki tüye baktım ve zamanı geriye döndüren Kızılderili’ye minnet duydum!

Blessed be!

Kızılderili’nin Yardımı ilk perde için.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 + 20 =