fbpx MENU
Fethiye'de karma sergi

Four Cavalries of Heaven Fethiye’de!

hakan kurşun mehmet günsür

Hakan Kurşun & Mehmet Günsür Düetiyle İklim Değişikliğine Melodik...

1 Nisan 2019 Comments (0) Views: 655 ANASAYFA, Gezi, Kafama Göre, Yararlı Bilgiler

Küba Gezisi İçin Gerekli Bilgiler

Sosyalist rejim, Che Guevera, Fidel Castro, bacağında puro saran kadınlar, sokak müzisyenleri ve salsa geceleri dendiğinde ilk akla gelen Karayip ülkesi Küba’ya gitmek için neler gerekiyor? Küba’da sizi nasıl bir yaşam bekliyor?

Birçok not aldığım Küba gezimde, üç alt başlıkla derlediğim Küba gezisi için gerekli bilgiler, umarım bir gün sizin de yolculuğunuza ışık olur. O zaman dans!

 1. Küba’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
 2. Küba’dayken Bilinmesi Gerek Şeyler
 3. Aeroflot Havayolu Şirketinin Ayıbı
Cuba musicians.

Cuba street musicians.

1. Küba’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Uçak biletini epey önceden almanız, biletin ucuz olmasını sağlayacaktır. Bunun için internetteki Skyscanner, Turna veya Wego benzeri bilet sitelerini kurcalayabilirsiniz. Ben Aeroflot ile uçtum. Size diyebileceğim tek şey: Aman, bu firmadan uzak durun! Bunun sebebine üçüncü alt başlıkta özel olarak değineceğim.
 • Kasım – Mayıs arası Küba gezisi için ideal zamanlar. Diğer aylarda Musonlar etkili.
 • Bordo (umumi) pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının Küba’ya girebilmesi için vize alması gerekiyor. Siyah (diplomatik), gri (hizmet) ve yeşil (hususi) pasaport sahipleri ise 90 günü geçmemek şartıyla ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor.
 • Küba vizesi alınması belki de en kolay olan ve elinize geçmesi bir günde tamamlanan bir vize. Başvurunuzu internet üzerinden, yetkili turizm acentaları aracılığıyla veya Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’nden yapabilirsiniz. Ben internet üzerinden vizemerkezi.com sitesiyle başvurmayı tercih ettim. Pasaport bilgilerim ile vize ücreti dekontumu iletmem yeterli oldu. Posta, ev adresime bir iş günü sonrasında geldi. Bu vize ile ülkeye tek girişte 30 gün kalıp sonrasında ise vizeyi bir 30 gün daha uzatma hakkınız bulunuyor.
 • Çok gerekli olmamakla beraber yola çıkmadan en az on beş gün önce tifo aşısı yaptırabilirsiniz. Aşı on beş gün sonra aktif hale geliyor ve ülkedeki musluk sularının içilmesi tavsiye edilmiyor. Sulardan tifo bulaşma riski var.
 • Kredi kartı neredeyse hiçbir yerde geçmiyor. Gezi boyunca üzerinizde nakit bulundurmanızda fayda var.
 • Küba’da iki farklı para birimi kullanılıyor. Turistler CUC (Cuba Convertible Peso), yerel halk ise CUP (Cuban Peso) ile ödeme yapıyor. 1 CUC = 1 $ şeklinde düşünebilirsiniz.
 • Amerikan dolarına ekstra %10 kesinti uygulanıyor. Bu yüzden euro veya Kanada doları gibi diğer para birimlerinle bu geziye çıkmanız para çevirilerinde zarar etmenizi engelleyecektir.
 • Ülkede belirlenmiş bazı noktalar dışında internet kullanımı yasak. O yüzden Küba’ya gidince internetten hallederim dediğiniz ne varsa bunları yola çıkmadan ülkenizde halledin. Çünkü Küba’ya vardığınızda internet sorunsalı işlerinizin aksamasına sebep olabilir.
 • Eğer konaklama tercihlerinizi önceden ve internet üzerinden ayarlayacaksanız mutlaka rezervasyon ve ödeme çıktılarınızı yanınıza almayı unutmayın. Tüm rezervasyon ve ödeme tamam olduğu halde Havana’daki bir Hostel’de sorun çıktı. Ödemenin yapılmadığını iddia edip odaya diğer bir turisti yerleştirmişlerdi. Sorun, ben telefondaki ekran görüntülerini gösterdikten çok sonra çözülebildi.
 • Ülkede İngilizce bilen kişi sayısı yok denilecek kadar az. Bu yüzden İspanyolca bir konuşma kılavuzu veya telefonunuza indireceğiniz çeviri programına ihtiyacınız olacak. Google’ın çevrimdışı da çalışan ‘Çeviri’ uygulaması gayet iş görüyor.
 • Telefona diğer indirebileceğiniz ve hayat kurtaran program da MAPS.ME. Bu navigasyon programının en güzel yanı; internet olmadan çalışabilmesi. Programı indirdikten sonra gideceğiniz ülkenin haritasını indirmeniz, uygulamayı kullanmanız için yeterli olacaktır.
 • Küba’daki prizlerin bazıları bizimkilerle uyumsuz. Çantanıza bir dönüştürücü almanız işinize yarayacaktır.
 • Ülkede genel olarak bir selpak & sabun sıkıntısı var. Yanınıza ıslak mendil, selpak ve sabun ekleyebilirsiniz. Gidince marketten temin ederim gibi bir fikre kapılmayın. Küba genel olarak pahalı ve bazı materyallerin zor bulunduğu bir ülke.
 • Küba güvenli bir ülke mi? diye sorarsanız cevabım kesinlikle ‘evet!’ olurdu. Her an her yerde gezen devriye arabalarını ve file çorap giymiş mini etekli bayan polisleri görmeniz mümkün.
 • Son olarak; benim gezide öğrendiğim en önemli şey; çantayı mümkün olduğunca hafif ve temel ihtiyaçlara yer vererek hazırlamak oldu. Yanınıza bir ton ıvır zıvır almaktan kaçının. Çanta ne kadar hafif olursa geziniz o kadar rahat ve kolay geçecektir. Sonuçta o çantayı taşıyacak olan sizsiniz. Uzun yürüyüşlerde ya da olası durumlarda nefes nefese kalmak istemezsiniz değil mi?
Varadero nights.

Bir Varadero sokağı akşamı.

2. Küba’dayken Bilinmesi Gerek Şeyler

 • José Martí Uluslararası Havaalanı’ndan Havana şehir merkezine sadece taksi ile ulaşılabiliyor. Fiyatlar 25 – 30 CUC arasınde değişiyor.
 • Şehir değiştirmek istediğinizde Viazul’a gidip devlete ait olan bu firmanın otobüslerini kullanabilirsiniz. Yalnız otogara erken gitmenizde fayda var. Biletler çok erken tükeniyor ve saatler seyrek olduğundan programınız bir sonraki güne aksayabiliyor. Bir başka tercih ise her yerde ‘taksi collectivo’ diye seslenen şoförlerin peşine takılıp gitmeniz. Araca toplam dört yolcunun alındığı bu seçenek ise Viazul otobüslerine göre biraz daha pahalı. Pazarlık yapmaya çekinmeyin. Fiyatlar bu pazarlık sonucunda neredeyse yarıya kadar düşebiliyor.
 • Paranızı ‘Cadeca’ denilen döviz büroları ve bankalarda CUC’a çevirebilirsiniz.
 • Bir Küba ailesinin evindeki odalardan birinde konaklamayı arzu ederseniz bu evlere ‘Casa’ deniyor. Binanın dış cephesinde bulunan çapa rengine dikkat! Mavi renkli çapa sembolü normal ev iken kırmızı renkteki çapalar genelevi temsil ediyor.
Kirmizi capali Kuba evi.

Genelev.

 • Küba’da internete erişim sadece belirli noktalardan sağlanabiliyor ve sayıları oldukça az. Genellikle bazı park ve restoranlar ile otel ve casa’larda bu imkân var.
 • İnternete girmek için bir ETECSA kartı temin etmeniz gerekiyor. Bunu bazı parkların köşelerindeki kulübelerden yapabileceğiniz gibi ETECSA bürolarından da yapabilirsiniz. Geçerli satış fiyatı 1 saati 1 CUC olan kartın, karaborsadaki ücreti 2 CUC. Alım işlemini gerçekleştirirken pasaportunuz mutlaka yanınızda olmalı.
 • Küba mutfağı geniş bir skalaya sahip değil ve bu yüzden seçenekler epey kısıtlı. Siyah fasulye (congri veya morros) ile pişirilmiş pilav, kızarmış muz cipsi ve deniz ürünleri en favorilerim oldu. Özellikle ıstakoz ve yengeç fiyatları Türkiye’ye göre aşırı ucuz. Bunlar dışında et ve tavuk yemekleri ile sade hazırlanan salatalar var. Kahvaltıda; taze sıkılmış meyve suyu, kahve, meyve salatası gibi hafif ürünleri tercih ediyorlar. Ülkede zeytin & peynir alışkanlığı olmadığından bu ürünler zor bulunuyor, bulunsa da tek tip oluyor. Muz, hindistan cevizi, avokado, ananas ve mango gibi pek çok tropikal meyve ise revaçta. ‘Camote’ dedikleri tatlı patates cinsi ise cidden tatlı bal kabağına benzer tadı ve görüntüsüyle inanılmaz lezzetli! Çok da faydalı.
 • Restoranda yemek yediğinizde hesapta fazladan gördüğünüz rakamlara şaşırmamalısınız. Hemen hemen her mekân otomatik olarak hesaba bahşiş ilave ediyor.
 • Küba’da 1,5 litrelik şişe su fiyatları 2 CUC iken 1,5 CUC’a harika Mojito’lar içebileceğiniz yerler var. Ayrıca tuzlu içki severlere ‘Cubanito’ kokteylini tavsiye edebilirim. ‘Bucanero’ ve ‘Cristal’ ise tadı hoş, içimi kolay Küba biralarından. Kahve söylediğinizde gelen boyutlara şaşırmayın. Küba’da kahve anlayışı Türk kahvesi fincanı boyutundan geçiyor. Lezzetli ama gerçekten sert bir kahveleri var.
 • Sırt çantası veya büyük omuz çantalarıyla markete girmek yasak. Marketten çıkarken kapıda duran görevli fişinize ve poşetin içindekilere bakıyor. Telaş yapmayın. Onlar güvenlik kamerası yerine ilkel yöntemleri kullanıyor.
 • Market, banka vb. yerlerde içeriye belli sayıda kişi alınıp geri kalan müşteriler dışarıda bekletiliyor. Bu da bazen sadece bir şişe su almak için bile 2-2,5 saat kuyrukta bekleyebileceğiniz anlamına geliyor. İşler bu ülkede aşırı yavaş ilerliyor. Şimdiden bu kuyruklara hazır olun.
 • Sıra kavramı Küba’da büyük önem taşıyor. Herkes kendi sırasını, yerini o kadar iyi biliyor ki. Bir bakıyorsunuz önünüzdeki beyefendi kırk dakika ortalarda yok ve diğer işlerini halletmeye gitmiş. Sonra aynı kişi bir anda aniden gelip tekrar sırasına geçiyor. Bu konuda herkes birbirine müthiş duyarlı ve saygılı. Köşe kapmaca yok, ona göre!
 • Size ıslık çalıp ardından havaya doğru gülerek öpücük atan biriyle karşılaştığınızda bu, o kişinin sizi beğendiği ve size selam verdiği anlamına geliyor. Etrafta dolaşıp fotoğraf çekerken karşılaştığım bu durum, buraya özgü bir kültür ve merhabalaşma biçimi imiş meğer. Siz de aynını yaşadığınızda afallamayın diye anlatıyorum bunları. Çünkü Küba’da insanlar öyle kendi halinde, rahat, zararsız, güleç yüzlüler ki neşe, sevgi ve öpücükler havada uçuşuyor.
 • Puro ve kahve satın almak için acele etmeyin. Eğer Vinales’e yolunuz düşecekse oradaki tütün çiftliklerinde bunları taptaze ve daha uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.
Puro çiftliği.

Vinales’de bir puro tarlası.

 • En can alıcı bilgiyi ise sona sakladım. Sıkı durun! Bacağında puro saran kadınlar artık Küba’da yok! O çok eskidenmiş. Şimdilerde puroyu erkekler sarıyor. Pek çok blog yazısında veya dergilerde gördüğünüz o süslü püslü Küba kadınları da yok! Onlar şehrin en merkezi ve turistik caddelerinde bir köşede oturarak para karşılığı çektirecekleri fotoğraflar için müşteri bekliyorlar. Yani artık bu modellik işini sadece turizm ve iş için yapıyorlar.

Aeroflot Havayolu Şirketinin Ayıbı

Aeroflot Havayolu şirketi bavulları kaybetti! Bu da yetmezmiş gibi sözünü tutmadı ve bavullarımızı kaldığımız hostele getireceklerini söyledikleri halde getirmeyerek koca bir günümüzü yedi. Alma işlemiyle beraber ise iki…

Türkiye’den Havana’ya vardığımızda amaçsızca havaalanında iki saat bekletildik. Tüm prosedürler tamam olduğu halde sadece Türk olduğumuz için bekletildiğimize inandığım bu bekleyişe üçüncü bir Türk daha dahildi. Üstelik Meksika’daki erkek arkadaşının yanına gitmeye çalışan ve Küba’da sadece aktarması bulunan kızcağız duruma epey stres olmuştu. Ortada bir sorun yoktu ve öylesine bekletiliyorduk. Uçaktan inen tüm yolcular gitti, havaalanı neredeyse boşaldı ve biz mesleklerimizden bankada bulunan paramıza kadar ciddi bir sorgudan geçirilip pasaport kontrolünü geçtik.

Sonrası daha da trajikomik. Bantta dönen bir iki bavul dışında başka bir şey kalmamıştı. Bekledik. Çantalar gelmedi. Biraz daha bekledik ve çantaları hala göremeyince acaba biri yanlışlıkla alıp gitti mi telaşına kapıldık. Acilen yetkili kişiden yardım istedik. Bu sefer bilirkişi, gayri ihtiyari bir şekilde bavullarımızın etrafta oraya buraya saçılmış diğer bavullar arasında olabileceğini ve bunu bizim kontrol etmemiz gerektiğini söyledi. İşine döndü.

Havalanını didik didik ettik. Bavullardan biri bile yoktu. Devamını, çeviri programı ile halletmeye çalıştığımız münakaşa nabızlı bir gerilim izledi. Üst kata çık, alt kata in derken neredeyse bir saat sonra Aeroflot’un kendi bürosundaki görevli ile ortak paydada buluşabildik. Görevlinin arka arkaya yaptığı telefon görüşmeleri sonucu; bavulların Rusya aktarmasında Moskova’da kaldığını öğrendik. Çantaları ertesi gün hostelimize getireceklerini ve orada beklememiz gerektiğini bildirdiler. Hostelin adresi kaydedildi ve Havana’ya gittik.

Ertesi gün tam sekiz saat boyunca hostelin ana caddeye bakan balkonunda oturduk ve gözümüz yolda, dilimiz sohbette bavullarımızı bekledik. Tabii ki de bavullar o gün gelmedi ve biz ertesi gün tekrar havaalanının yolunu tuttuk. Küba’da pek çok işin ağır aksak işlediğini belirtmiştim. Kayıp bürosunda yine tam gün bekledik. Resmi iş başındayken ağzındaki lolipopu evire çevire, mıy mıy cevap veren kızı sanırım ömrüm boyunca unutmayacağım. Sesli güldüm.

İşte benim Küba seyahati maceram koskoca Aeroflot Havayolu şirketinin ayıbı ve dikkatsizliği yüzünden böyle başladı. Eğer ucuz uçak bileti alacaksanız ve internette Aeroflot uçak bileti araştıracaksanız bir kez daha düşünün derim.

Peki, sonra ne oldu? İki haftaya sıkıştırılan dört büyüleyici Küba şehri ve yaşananlar bir sonraki Küba’da 14 Gün makalemde!

Adiós!

Havana street...

Havana’da bir gün…

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
18 − 9 =