fbpx MENU

Büyüklere Jelibon Parti Saati

Organik Mimara “Blank On Blank” Animasyonu

26 Şubat 2016 Comments (0) Views: 2041 ANASAYFA, SAĞLIK, Şifalı Bitkiler

Kumkat Mı, Kamkat Mı?

Bodrum’da yaşam keyifli ve pek bir doğal. Her gün yeni bir şeyler tatmanın ve öğrenmenin de hazzı ayrı bir başka tabii. Özellikle insanlarını çok canayakın bulduğum bu yerde, geçen gün güleç yüzlü bir bayan elime iri yeşil üzüme benzer turuncu bir meyve tutuşturdu. Adının “hunkat” olduğunu söyledi. Peki, gerçek adı Kumkat mı, Kamkat mı?

Kamkat meyvesi

Kamkat meyvesi

Kabuğunu ovuşturduktan sonra kabuğuyla yenilen bu meyvenin adı meğer “kamkat” imiş. Yahudi mandalinası olarak da bilinen meyveye burada “kumkat” ya da “hunkat” diyenler de var. Tadı ekşi-tatlı mandalinayı andırıyor. Yanda gördüğünüz tek meyveden sadece bir tane çekirdek çıktı limon çekirdeğini andıran. Lezzeti muhteşem! Sıkma portakalı, king mandalina gibi ürünleri seviyorsanız kesinlikle buna da bayılırsınız. Kokusu uzun süre kalıyor ve son derece yoğun. Zaten turunçgiller familyasından gelen bu ciciyi hayatımda ilk defa gördüm, yedim ve beğendim.

Çiğ olarak tüketilmesi dışında pastacılık, meyvesuyu, marmelat ve reçel yapımında da kullanılıyor. C vitamini bakımından zengin bir meyve olan kamkat, tansiyon ve kolestrol düşürmede son derece etken bir rol oynuyor. Aynı zamanda gribal enfeksiyonlarda bağışıklık sistemini güçlendirip vücudu dengeleyen bir meyve. İçeriğindeki diğer vitaminler A, B1, B2 ve B3 ile kalsiyum da barındırdığından kemik ve diş sağlığına da iyi geliyor. Kamkatın faydaları saymakla bitmiyor. Meyvenin idrar sökücü, kanı temizleyici, sindirimi kolaylaştırıcı, baş ağrısını giderici, sivilce azaltıcı özellikleri de var. Aynı zamanda vücuttaki ağrıları da hafifletiyor. Kansızlığa ise birebir.

Tek çekirdekli kamkat

Tek çekirdekli kamkat

Doğu Asya ile Çin’de yaygın olmak üzere pek çok yerde yetişebilen meyve, Çin restoranlarında yemek sonrası tatlı niyetine yeniliyor. Özellikle formunu korumak isteyen kişilerin yoğun tatlı ihtiyaçları olduklarında gönül rahatlığıyla tercih edebilecekleri bir meyve.

Mucize buğday çimi suyu

Yumurta kabuğu mucizeleri

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 × 16 =