fbpx MENU

Limonlu Kup

Rock’N ROll Şöleni

21 Ağustos 2014 Comments (0) Views: 3304 ANASAYFA, SAĞLIK, Şifalı Bitkiler

Küsen Çiçek

 

VİDEONUN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN…

‘Dokunulduğunda küsen bir çiçek olur mu?’ diye sormayın hiç. Çiçeklerin de ruhu ve algıları var. Biz nasıl ki; doğanın parçasıysak onlar bizden daha büyük bir parçası.

Sıcak bir yaz ayının, enfes köy kahvaltısı sabahında tanıştım onunla. Naif yapısı, uzun ince belli vücudu vardı saksının en ortasında. Yapraklarının tonu bildiğin pastel yeşil tonunda. Estetik duruşunun yanı sıra biraz da oynaktı. Dokunulmaya gelmeyen, dokunduğunuzda hemen yapraklarını kapatan ve o yapraklarını geri açması dakikaları alan entel bir çiçekti. Gerçek ismi; Küstüm Çiçeği. Ben ona bu kadar kısa sürede trip attığından ‘küsen çiçek’ demeyi tercih ettim oysa. Çünkü; bir küsüyor, bir barışıyordu. Küsüp kalmıyordu öyle uzun vade.

Halk dilinde ‘dokunma bana çiçeği’ olarak da anılan bitki, çok yıllık; fakat kısa ömürlüdür. Dışarıdan en ufak bir darbe aldığında bazı kimyasallar salgılayarak yapraklarını kapatır. Anavatanı Güney Amerika’nın kuzeyi ve Orta Amerika’dır. Güneş’i seven çiçek, iyi bakıldığında tohum bile verebilir.

Küsen çiçeğin fidelerini yaklaşık 30 cm. aralıklarla bahçenize diktiğinizde kısa zamanda her yeri kaplar. Güzel bir bahçe örtücüsü olarak kullanabileceğiniz çiçek, çocukların ilgisini çekecek cinstendir aynı zamanda. Çocuklar çiçeğin aniden kapanmasını eğlenceli bir şekilde algılayacak ve zamanla çiçek yetiştirmek, sorumluluk almak gibi anlamda kendilerinde gelişim sağlayacaklardır.

Yakın geçmişte bir çiçek yetiştirme kararı aldıysanız; ama ne alacağınız konusunda kararsız kaldıysanız bu çiçekle tanışmanızı öneririm.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
25 − 5 =