fbpx MENU
Netflix filmlerinden bir inceleme.

Kara Mizah Severlere ‘I Don’t Feel at Home…’

Isırgan otlu kek tarifi.

İlki Denedim; Isırgan Otlu Şekerli Kek Yaptım! Sadece Renklisen’de…

Sound Of Noise film inceleme.

24 Nisan 2017 Comments (0) Views: 2127 ANASAYFA, Sinema

Kuzey Soğuğuna Sıcak Müzikal: Sound Of Noise

Onca yapım arasında tüm filmleri takip edebilmek gerçekten mümkün olmuyor. Tabii, insanın baterist bir sevdiceği olduğunda işler birazcık değişiyor. İşte Sound of Noise, daha henüz bugün müzisyen önerisi üzerine öldürülen ve sıcağı sıcağına sizinle paylaşma duygusunu bana hissettirerek hemen ilginç senaryolar listeme eklenmiş matrak bir film. 

Yaşamın Ritmi

Yönetmen Ola Simonsson ile Johannes Stärne Nilsson, 2001 yılında ‘Music For One Apartment And Six Drummers’ isimli kısa filmi çektikten sonra hızını alamayıp 2010 yılında uzun metrajlı Yaşamın Ritmi’ni çekmeye karar vermiş. İyi de etmişler. Müziklerde Fred Avril ile Magnus Börjeson’un imzasını taşıyan İsveç & Fransız ortak yapımın cast parçası ‘Electric Love’ bir harika! Müzikal komediye değişik bir bakış açısıyla bakan film, bir suç filmi olsa da izleyiciye, bol gürültülü, notalı, metronomlu, kahkahalı, delilik öğeleri içeren, tutkulu, yaratıcı ve eğlenceli bir senaryo sunuyor. Kentsel durum komedisi de denilebilir pek ala.

Bütün şehirde klasik müzik çalsaydı ne olurdu? Peki, bir polis olsanız ve müzikal bir soruşturmayla karşı karşıya kalsanız ne yapardınız? Müzisyen bir aile düşünün. Enstrüman çalanlar, hatta filarmoni orkestrasının şefi… Aile fertlerinden bir tek müziğe yeteneği olmayan çocuk Amadeus, büyüdüğünde polis memuru oluyor. İşte film, müziğe nefret duyan o travmatik karakterin şehri sahne olarak kullanıp dört yasadışı konser düzenlemeye hazırlanan bir davulcu çetesinin peşine düşmesini konu alıyor. Müzisyen çetenin amacı ise şehirde çalan müzikten çok daha iyi müziğin var olduğunu halka anlatmak.

— spoiler —

Banka konserinden bir replik: “Kimse kıpırdamasın! Bu bir konserdir!”

Siz hiç hastanenin ameliyat odasında ya da şehrin elektrik tellerinde müzik yapan müzisyenlere rastladınız mı?

— spoiler —

Perküsyonlara, ritme, müziğe ve sese gönderme yapan Yaşamın Ritmi, bir buçuk saati insana değer kılan bir yapım. Ayrıca Cannes Film Festivali ve diğer bazı festivallerde de ödüle doyamadığının altını çizeyim. Eh, daha ne diyeyim. Lezzetiyle Kuzey soğuğuna sıcak müzikal: Sound Of Noise, anarşik, tatlı, değişik bir senaryo arayanlara önerimdir. Mütevazı olmaya gerek yok, bir vakit ayırın da izleyiverin derim.

Absürt ve bir o kadar da keyifli seyirler!

Sound Of Noise

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
16 + 28 =