fbpx MENU
krep nasıl yapılır

Yeşil Krep Nasıl Yapılır?

Umut Tan Okutan

Milyonlar Arasında Yalnız Değilsin! Lansman Gecesine Davetlisin!

rgb şerit led

15 Aralık 2020 Comments (0) Views: 393 ANASAYFA, MODA, Sen De Dene

LED Işık Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir süredir ihtiyacım olan LED ışıklarıma sonunda kavuştum. Loş ve renkli ortam sevenlerin ilgisini çekecek olan bu ambiyans, evin her köşesinde rahatlıkla kullanılabilir. Peki, LED ışık nedir ve nasıl kullanılır?

LED kelimesi, aslında ‘Işık Yayan Diyot’ kalıbının İngilizce karşılığı olan ‘Light Emitting Diode’nin baş harflerinden meydana geliyor. 1907’de, İngiliz Mühendis Henry Joseph Round’un kristal dedektör ile silisyum karbür kristali üzerine belli bir bölgeye gerilim vermesiyle kristal yüzeyinde oluşan parıltılar sayesinde elektrolüminesans meydana geliyor. 1927 yılında ilk LED, Rus Mucit Oleg Losev tarafından kayıtlara geçiriliyor. 1962’de ise Texas Instruments şirketi SNX-100 ismindeki ilk ticari LED’in üretimine başlıyor. Eski yıllarda sadece elektronik aletlerin güç göstergelerinde kullanılabilecek kadar az miktarda ışık yayan LED teknolojisi, günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte aydınlatma, araba farları, park & bahçeler, reklam panoları, gemicilik, tekne ve uçak sanayi gibi daha birçok alanda kullanılabiliyor.

Pek çok LED çeşidi olsa da ben bu içerikte sizlere şerit LED’ler hakkında bilgi vermek istiyorum. Özellikle dekoratif ürünleri seviyorsanız bu rengarenk aydınlatma yöntemi hoşunuza gidebilir. Kurulumu oldukça basit ve piyasa da her bütçeye uygun alternatifi mevcut. Üstelik elektrik tüketimi açısından da son derece makullar. 12V veya 24V ile çalışan LED’ler az elektrik tüketiminin yanı sıra diğer aydınlatma yöntemlerine göre daha uzun ömürlüler. Yalnız şerit LED alacaksanız mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var.

rgb led

Led ışıkla oda süsleme.

ŞERİT LED NASIL SEÇİLİR?

RGB şerit LED seçerken bazı şeylere dikkat etmeniz ve seçiminizi ona göre yapmanız gerekiyor.

Öncelikle alacağınız ürünü iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı kullanacaksınız buna karar vermelisiniz. Eğer dış mekanda kullanacaksanız yağmur vb. durumları göz önünde bulundurup ‘su geçirmez’ özellikte olanlardan almanız gerekiyor. Sonrasında kullanacağınız alanda kaç metre LED’e ihtiyacınız olduğunu hesaplamalısınız. Kısa kalırsa hoş gözükmeyebilir veya uzun kaldığında kesebilirsiniz ama kalan LED’i kullanmak için ekstra bir işlem gerekir. Silikonlu olanlar genelde dış mekanda kullanılıyor, silikonsuz olanlar ise iç mekanda; fakat ben silikonlu olanı iç mekanda tercih ettim. Hem fiyat olarak uygundu hem de duvara harika yapıştı. Ayrıca evde de sakar bir insan olduğum için su gelebileceği ihtimalini göz önünde bulundurmak istedim.

Eğer RGB (Red, Green, Blue) şerit LED tercih ederseniz 8 ile 16 renk kombinasyonu alternatifiniz olabilir. Kumandayla farklı modlarda renk geçişlerine müdahale edebilir, ruh haliniz ve ortama göre tempo veya renkleri ayarlayabilirsiniz. Bu şerit LED’ler de kendi içinde tek çipli ve üç çipli olarak ayrılır. Eğer sadece dekor içinde tek çipli LED tercih edebilirsiniz fakat aydınlatma için kullanacaksanız üç çipli LED‘lerde teklilere göre üç ayrı çip bulunduğundan bunu, üç kat daha fazla ışık gibi düşünebilirsiniz. Tabii, üç çiplilerin de kalite farklılıkları bulunmaktadır. Bunlar da aralarında eco ve standart olarak ayrılır. Standart 3 çipli LED’ler eco LED’lere göre daha pahalı ama kalitelidir. Çünkü üründe bakır pcb kullanılır. Eco’lar ise aslında tek çipli olup görüntüsü 3 çipli gibidir.

Ben ışığımı Hepsiburada’dan 51.50 TL’ye aldım. Kullanmaya başladım ve şu an için bir sorun yaşamadım. Hatta piyasadaki diğer ürünlere göre tonları daha canlı. Hareketli renkli aydınlatma isterseniz kumanda üzerine dört farklı mod var ve hepsi çok eğlenceki. Boyutu 5 metre, su geçirmez ve silikonlu. Yani dış mekanda kullanabilirsiniz. Videoda hem renklerin bir kısmını hem de modları denedim. Ürün linkini ise videonun açıklama kısmına yazdım.

Işıklı, renkli, capcanlı günleriniz olsun!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
2 + 18 =