fbpx MENU
museum of illusions

İstanbul İllüzyon Müzesi Ziyareti

Sütün Yararı ve Süt Tüketimi Üzerine Biraz Konuşalım

lens topu nedir

7 Eylül 2019 Comments (2) Views: 697 ANASAYFA, Kafama Göre, Oynasak Ya, Resim & Fotoğraf, Sen De Dene, Yararlı Bilgiler

Lensball Nedir? Ne İşe Yarar?

Yeni nesil fotoğrafçılıkta moda haline gelen lensball hakkında her şey bu yazıda…

Sosyal medyada yayımlanan bazı fotoğraflarda yer alan kristal küreyi görmeyeniniz yoktur sanırım. Aslında yurt dışında epey yaygın olan bu aksesuarla ilgili neredeyse hiçbir Türkçe kaynak olmadığını fark edince kolları sıvadım ve hemen size ‘Lensball nedir? Ne işe yarar?‘ makalesi hazırladım.

Amatör veya profesyonel fotoğrafçıların çekim aksesuarı olan lens topu, piyasada 40 mm’den başlayarak, 50 mm, 60 mm, 70 mm, 80 mm, 100 mm gibi pek çok farklı çapta satışa sunuluyor. Bu içerikte yer alan fotoğraflar 70 mm lensball ile çekilmiştir.

lensball

Fotoğraf: B. Üstbaş

Peki, lensball ne işe yarar? Lens topu, görüntüyü ters çevirerek geniş açı elde etmenize ve bu sayede farklı, süslü, sanatsal fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor. Üstelik taşıması kolay ve son derece hafif.

Kristal çubukların belli başlı aşamalardan geçirilerek boy boy üretildiği lensball, fotoğrafçının yaratıcılık hissiyatını kamçılıyor ve fotoğrafçıyı, ucu sonu olmayan bir eğlence dünyasına davet ediyor. Lens topu ile nasıl fotoğraf çekilir? Fotoğraf çekmek lens topu ile eğlenceli bir oyun halini alıyor ve bildiğimiz çekim teknikleri bir yana dursun, bu aksesuar ile kişinin hayal gücü konuşuyor.

lensball

Çimlerle oynadığım bir lensball karesi.

Lens topunu kullanırken ellerinizle doğal çerçeveler yaratabilir ya da doğadaki detayları kullanabilirsiniz. Çayır çimen, kum güneş dışında geometrik çizgileri baz alabilir ve mimari, çarpıcı fotoğraflar elde edebilirsiniz. Sadece gökyüzü ve yer yüzü kombinini kullanarak minimal simetrik kareler yakalayabilirsiniz. Daha da çıldırıp farklı boylarını satın alarak birbirleriyle etkileşimlerini inceleyebilirsiniz.

Bu kristal küre ile ne yapmak istediğiniz tamamen size kalmış! Dünyayı nasıl gördüğünüz ya da görmek isteyeceğiniz sadece avuçlarınızın arasında!

Lens topunu yerleştir ve deklanşöre bas!

Lensball çekimi

Skate Park’da lens topu denemesi.

Lens topu nedir, üretim süreci nasıl gerçekleşiyor, lensball çekim teknikleri ve lensball seçerken nelere dikkat etmeliyim gibi merak edebileceğiniz pek çok başlık için ayrıca bir video çektim.

Her türlü yorum, soru ve görüşünüzü Renklisen’in mail adresi renklisen@gmail’e atabilir ya da Youtube kanalımda yer alan Lens Topu Nedir? Ne İşe Yarar? videosu altında paylaşabilirsiniz.

İyi eğlenceler!

Tags: , ,

2 Responses to Lensball Nedir? Ne İşe Yarar?

  1. irem çalışgan dedi ki:

    Merhaba, öncelikle Youtube videonuz ile karşılaştım lensball hakkında tüm merakımı giderdi çok teşekkür ederim elinize emeğinize sağlık. Fakat sizinde söylediğiniz üzere nereden alacağım konusunda tereddüt yaşadım. Rica etsem sizin lensball ı aldığınız yeri söyler misiniz? teşekkür ederim.

    • Renkli Sen dedi ki:

      Merhabalar. Bilgilendiyseniz ne mutlu bana! Açıkçası üzerinden epey vakit geçtiği için hatırlamıyorum ama dikkat ettiğim bir husus vardı. Aldığım yer sadece lensball değil objektif, fotoğraf makinesi ve aksesuarları da satan bir dükkandı. Yani sadece kampanyalı lensball satışı yapan bir yer değildi. Almak istediğiniz yerin diğer ürünlerine bakıp fotoğrafçılıkla ilgili bir dükkan ise gönül rahatlığıyla alın derim ben. Diğer yerlerde farklı malzemeden yapılabiliyor. Görüntü net olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
24 ⁄ 4 =