fbpx MENU
Afrika gecesi hatırası.

Cihangir’de Çizginin Dışında Bir Mekan Ve Afrika Gecesi

Jale Tan makaleleri.

Aşk, Bir İnsanın Başına Gelen En Güzel Hastalık

22 Aralık 2017 Comments (0) Views: 1477 ANASAYFA, ETKİNLİK, Resim & Fotoğraf, SANAT, Sergi

Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da Sanatseverlerle Buluşuyor

14 Aralık 2017’de UNIQ Müze İstanbul’da açılan ve dünyanın en kapsamlı, en büyük Leonardo Da Vinci sergisi olduğundan söz edilen ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’, sanatseverlerle buluşuyor.

Leonarda Da Vinci sergisi.

10 yıl gibi bir sürede 22 kişilik bir ekiple tamamlanan koleksiyonda Leonardo Da Vinci’nin orijinal eskiz çalışmalarından yola çıkılarak hazırlanan 100 replikasıyla beraber orijinal el yazmaları, tablo ve çizimler yer alıyor. 200’e yakın eserin bulunduğu sergide ahşap maketlerin bazılarına dokunulmaması gerekirken bazıları dikkatli bir şekilde denenerek incelenebiliyor. Sergiyi hazırlayan ekipte Belçika ve Lüksemburg’dan çok sayıda mühendis, grafik sanatçıları, zanaatkarlar ve tarihçiler bulunuyor.

Teknik direktörlüğünü Vincent Damseaux’ın üstlendiği sergide; orijinal tablolar İstanbul’a getirilmemiş olsa da son derece eğitici ve öğretici materyallerin bir araya toplandığı görülüyor. Sadece büyüklerin değil çocukların ve gençlerin de ilgisini çekebilecek olan serginin en önemli özelliğini; replikaların orijinal tasarımlarına sadık kalınarak ahşaptan ve metalden hazırlanmış olması oluşturuyor. Sanayi tipi hiçbir birleştirici malzeme, tek bir vida bile kullanılmayan eserler, sergiyi gezenlerin ilgi odağı oluyor.

Prömiyerini Belçika’nın Brugge kentinde yapmasının ardından dünya turuna çıkan ve ilk ayağı İstanbul olan gezici sergi, ülkemizde 7 Nisan 2018’e kadar ziyaretçini ağırlamaya devem edecek.

Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da

Hayalden İnşaya Geçemeyen Dev Haliç Köprüsü Replikası

Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da sergisinin en önemli ve en büyük parçası olan beş metre büyüklüğünde Haliç Köprüsü replikası dikkat çekiyor.

Leonardo Da Vinci, Sultan II. Beyazıt Dönemi’nde dünyanın en büyük ve en güzel köprüsünü inşa etmek istiyor. 1502 yılında Haliç Köprüsü için padişaha mektup yolluyor; fakat tasarladığı köprüyü gerçekleştiremiyor. 2001 yılında Norveç’de üst geçit olarak inşa edilen bu köprü, küresel ısınmaya dikkat çekmek adında buz maketleriyle de dünyanın pek çok yerinde sergilenmeye devam ediyor.

Da Vinci’nin Haliç Köprüsü replikası.

Ne Var, Ne Yok?

Raffaello’nun gravür Mona Lisa çizimi.

Sergide Flying Machine, bisiklet, taşıma makineleri vb. pek çok eserin işleyişi minik ekranlarda video olarak oynatılıyor. Orijinal Mona Lisa tablosu yer almayan salon bölmelerinde Raffaello’nun Mona Lisa çizimi ve meşhur kayıp Da Vinci’nin Salvator Mundi eseri gibi pek çok tabloya rastlanıyor.

Gravür çalışmalarına da yer verilen gezici sergide köprüler, silahlar, kuş kanadından yola çıkılarak tasarlanmış icatlar ve bir sürü ahşap buluş yer alıyor. Hidrolik sistemlerin yer aldığı bölümde kulağınıza gerçek su sesi geliyor. Bu bile kendinizi Orta Çağ’da hissetmenize yetiyor. Ayrıca bu bölümde ziyaretçi bazı buluşlarla haşır neşir olup mekanik sistemlerin mantığını daha da iyi kavrayabiliyor. İnsan anatomisine ait çizimler ve müzik aletlerinin de yer aldığı buluşların 1400’lü yıllarda bulunmuş olması Leonardo Da Vinci’nin nasıl da özel ve önemli bir kaşif, ressam çok yönlü bir kimlik ile zihne sahip bir bilim adamı olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Leonardo Da Vinci’nin çizmiş olduğu bu Çift Köprü’de biri üstte biri altta olmak üzere çift sirkülasyonlu bir köprü tasarlanıyor. Bu sistem böylece farklı kullanıcıların veya araçların aynı anda var olmamasını ya da birbirleriyle karşılaşmamasını sağlıyor.

Çift Köprü

Orta Çağ’da kullanılan ve karşı ağırlıklı ağır bir silah türü olan mancınık, tuğla duvarları yıkmak ya da surlar üzerinden ok fırlatmak amacıyla kullanılıyor. Silah itme gücünün karşı ağırlık yerine insanlar tarafından sağlandığı daha ilkel ve eski bir çeşidi olan çekme gücü mancınıktan ayırt edebilmek için ‘karşı ağırlıklı mancınık‘ olarak isimlendiriliyor.

Karşı Ağırlıklı Mancınık

Katedilen mesafeyi ölçmek için kullanılan cihaza ‘kilometre sayacı’ deniyor. Leonardo Da Vinci’nin kilometre sayacı, katedilen kilometrenin sayısını ölçmeye yarıyor. Cihaz, tekerleğin her dönüşünde hareketini izleyen bir dişli grubunu tahrik ediyor. Makine hareket ederken de mermiler bir hazneye düşüyor. Bu dahiyane sistem Plinius tarafından Doğa Tarihi’nde (Historia’da) icat ediliyor. Da Vinci ise bu eski buluşu geliştiriyor.

Kilometre Sayacı

Küçük bir mekanik davula sahip olan bu tasarımda Leonardo Da Vinci, bir krankla harekete geçirilen üç dişli pinyon çiziyor. Dişler ahşap bastonları harekete geçirerek uçlarındaki topun yukarıya kaldırılmasını sağlıyor. Aşağı inişlerinde ise davulun yüzeyine çarparak ses çıkartıyor.

Küçük Davul

Yuvarlanan Davul

Sağ tarafta yer alan ‘Yuvarlanan Davul’ tasarımında müzik bir krank tarafından üretilmiyor. Bu davul aslında hareket ettirildiğinde çalışıyor. Makine hareket ettikçe mantıksal olarak çalıştırılan tekerlekler, pimler içeren dişli ile iki silindiri tahrik ediyor.

Pimler dönerken uçlarında bulunan topların olduğu tahta sopaları hareket ettiriyor. Aşağı indiklerinde ise toplar davulun yüzeyine çarpıyor. Pimlerin yeri arzu edilen sese göre değiştirilebiliyor.

Aşağıdaki el yazmalarında ise Leonardo Da Vinci’nin kendi kalemiyle karaladığı notlar görülüyor. İçlerinde; kuşların uçuşu üzerine yaptığı çalışmalar ve modern helikopter prensibini akla getiren uçuş aracı çalışmalarının yanı sıra anatomik çalışmaları ile fetüsün anatomisi yer alıyor.

Kuşların uçuşu üzerine notlar & uçuş aracı çalışması

Anatomik çalışmalar ve fetüsün anatomisi…

Sergi salonu çıkışında balmumundan yapılmış Leonardo Da Vinci heykeli sizi uğurluyor. Orijinal boyutlarda tasarlanmış olan büstün gerçekliği takdir-e şayan cinsten. Biraz ilerde karşılaşacağınız cep sineması ile sergi noktalanıyor. Perdedeki belgeselde Leonardo Da Vinci’nin hayatı, aşkı ve çalışmaları konu ediliyor.

Leonardo Da Vinci heykeli & Asiçiçek

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
38 ⁄ 19 =