fbpx MENU

Adrenalin Tutkunlarına “Point Break”

Tam Tane Tahıllı Uno Premium Ailesi ile Tam Beslen...

5 Nisan 2016 Comments (0) Views: 3106 ANASAYFA, Babamın Mutfağı, Beslenme, Denemelik, Makarna

Makarnanın Üzüm Çekirdeklisi

Makarnanın üzüm çekirdeklisi olur mu” dediğinizi duyar gibiyim. Evet! Doğru duydunuz. Oluyormuş. Ben de yeni tanıştım kendileriyle. Epeydir de Babamın Mutfağı‘nda bir paylaşımda bulunmuyordum. Sizlere hemen bu enteresan bilgi ve lezzeti aktarıyorum.

Üzüm çekirdekli makarna, alışılagelmişin dışında bir lezzet. Bugüne kadar makarnanın kepekli, ıspanaklı, domatesli ya da içi dolgulu birçok türüyle karşılaşmışsınızdır. Özellikle ıspanaklı ve kepekli olan benim makarna tercih ettiğim dönemlerdeki seçeneklerim idi. Hatta bir dönem domatesli, ıspanaklı ve sade makarna mix halinde karışık paketlerde satılırdı. Hala satılıyor mu bilemiyorum. Gerçi artık eskisi kadar makarna da tüketmiyorum. Yalnız böyle enteresan şeyler görünce denemeden duramıyorum. Aromalı makarnalar tam bir iştah açıcı soytarılar!

Üzüm çekirdekli makarna

Üzüm çekirdekli makarna

Babam sağ olsun. Nerede ilginç şeyler var, bulur kendisi. İştahı pek bir açık, yemeğe pek bir düşkündür kendisi. Damak zevkim onun sayesinde gelişti diyebilirim. Mutfak söz konusu olduğunda bayağı bir şey öğrendim ondan, hala da öğrenmeye devam ediyorum. Bu makarnayı da kendi alıp getirmiş. Dolabı bir açtım paketli bir şey bana bakıyor. Elime aldığımda şaşırdım. Kahverengiden mora kaçan acayip bir renge sahip. Tipi lüle burgular şeklinde. Tadı klasik makarnalardan farklı. Değişik lezzetler arayan ve yeniliğe açık olanlara ilginç bir seçenek sunan üzüm çekirdekli bu makarnayı, Arbella etiketiyle büyük marketlerde bulmanız mümkün. Fiyatı: 1.40 TL

Makarnanın sinir sistemine zarar verdiği su götürmez bir gerçek; fakat arada bir de olsa kendimizi minik kaçamaklarla şımartmalıyız değil mi? En azından metabolizmayı yavaşlatmasın diye sade makarna yemek yerine kepekli ya da bu tarz ürünleri tercih edebiliriz. Komple sağlıktan olmaktansa yarı kararlı bir sağlıklı beslenme ile ufak tefek şımarmalardan zarar gelmez. %100 durum buğdayı irmiğinden üretilmiş olan üzüm çekirdekli makarnada, üzümün çekirdeğinde bulunan doğal antioksidan, E Vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum gibi minerallerden faydalanılmış.

Arbella makarnayı normal bir şekilde haşlayıp süzdükten sonra dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz. Haşlarken içine yağ yerine tuz koyup, sonra biraz zeytinyağında çörek otunu döndürerek makarnayla karıştırdığınızda değişik bir tat yakalayabilirsiniz. Yoğurt ya da salça ile yemektense, çörek otu ile hazırlayacağınız üzüm çekirdekli makarna hem lezzetli, hem de sağlıklı olacaktır. Arzuya göre az miktarda kekik ve kaşar peyniri rendesi ile de süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Afiyet olsun!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
14 + 30 =