fbpx MENU

Kasım Ayı Burç Yorumları

TRX Tarihi Açıklandı

26 Ekim 2014 Comments (0) Views: 2147 ANASAYFA, SAĞLIK, Şifalı Bitkiler

Maviyemişin Alçak Boylusu

Blueberry (Vaccinium) grubu içerisinde yer alan üzümsü meyvelere maviyemiş denir. Yalnız maviyemişler görüntü olarak her ne kadar yaban mersinini andırsa da botanik özellikleri açısından farklılık taşıdıklarından birbirleriyle asla karıştırılmamalıdır.

Kanada, Almanya, Litvanya, Amerika, İsveç, Polonya gibi dünyanın pek çok ülkesinde üretimi yapılan maviyemiş, ülkemizde de iki binli yıllardan itibaren faaliyetini sürdürmektedir. Ömrü yirmi yıldan fazla değildir. Meyveleri gözleri, yaz sonu ve sonbahar aylarında oluşur. Güney’e bakan ve güneş alan toprakları severler. Çiçek sayılarının sayısı iklim şartları ve sürgünün gelişme kuvvetine (çapına) bağlıdır.

Maviyemiş, içeriğindeki yüksek düzeyde antioksidan bulunması ve antikanserojen özelliği yanı sıra zengin bir Potasyum ve C Vitamini deposudur. Taze olarak meyve suyunda, kuru olarak ise bitkisel çay yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca kozmetik sanayisinde de pek çok cilt ürünlerinin içeriğindeki maddelerden biridir.

Maviyemişin Alçak Boylusu Olur Mu?

Maviyemişin; Yüksek Boylu Maviyemiş, Alçak Boylu Maviyemiş, Tavşangözü Maviyemiş, Turnayemişi, Kekreyemiş, Çay Üzümü, Çoban Üzümü, Bataklık Çoban Üzümü gibi pek çok çeşidi vardır.

Alçak Boylu Maviyemiş türleri 90 cm. kadar boylanabilir ve kökleri çok incedir. Yalnız yayılıcı bir formda oduklarından, zamanla birbirlerine eklenerek tek bir gövde görünümüne bürünürler. En yaygın cinsi ‘Vaccinium angustifolium Ait’ olup altı kültür çeşidine sahiptir. Genellikle mavi yeşil yapraklı ve koyu renk meyveleri vardır. İki yılda bir yakılarak budanıp sürgünleri yenilenmektedir.

Maviyemişin Faydaları

  • Meyveleri toz haline getirilerek ‘tatlandırıcı’ amaçlı kullanılır.
  • Taze yenilen maviyemiş meyvesi, LDL kolesterol seviyesini düşürücü etkiye sahiptir.
  • Düzenli tüketilirse kan şekeri dengelenir.
  • Hafızayı geliştirir.
  • Kolon kanseri riskini azaltır.
  • Bağırsakları düzenler.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Sakinleştirici özelliği vardır.
  • Göz yorgunluğunu giderir.

Tags: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
11 + 1 =