fbpx MENU

William Blake

Camel Beach’den Kalktık, Koylara Vardık

15 Temmuz 2016 Comments (0) Views: 3794 ANASAYFA, Gezi

Mazı Koyu’nda Bir Gün

Rotamı Bodrum’da gidilebilecek koylar arasında yer alan Mazı Koyu‘na çevirdim. Günübirlik kumsal havası soluyacağınız gezi dışında koyda konaklayabilme imkanınız da var.

Mazı, Yukarı ve Aşağı Mazı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Aşağı Mazı’dan sonra sahil boyunca konuşlanmış pansiyonlar mevcut. Kendi içerisinde de birkaç minik koya ayrılan Mazı’nın İnceyalı’sında pinekleme kararı aldım. Turkuaz renkli bir suya sahip olan koy, doğasıyla ruhu rehabilite etme özelliğine sahip olsa da beklentimin epey altında kaldı. Bana göre dilden gönülden düşürülmeyecek özellikte bir koy olmamakla beraber, farklı bir koyda günü öldürmek isteyenlere opsiyonel bir seçenek sunabilir. Bir gün yetecek, tam da tadında bırakılmalık bir yer.

mazı-koyunda-bir-gün3

Mazı’da bir gün

Güneş çılgınca yakıyordu ve su bayağı bir ılıktı. Hayalimdeki kızgın kumlardan serin sulara atlama durumunu gerçekleştiremedim mesela. Aynı zamanda ‘bakir koy’ olarak anlatılan yer, el değmemiş değil idi kesinlikle. Hatta el değmiş; fakat ilginç bir çizgi dahilinde… Kelimenin tam da anlamıyla iki dünya arasında sıkışmış; sanki kendini bulamamış bir yer burası. Eğer hiçbir işletme olmasaydı daha görülesi, kamp atılası, birkaç gece kalınası, sihirli bir yer olabilirdi. Ne var ki; tüm sahil boyunca yan yana bir sürü pansiyon ve restoran dizili. Ben sadece İnceyalı’da en az üç işletme saydım parmağımla.

Denizi güzel olmasına rağmen dalgalıydı. İlerleyen saatlerde kızıl-beyaz renkli, tuhaf görünümlü yosunlar kıyıya hücum etti. Suyun üzerinde yüzen cips poşeti ve terlik, kıyıdaki elim kadar kapya biberi cabasıydı. Yüzdüm, dinlendim, fotoğraf çekip değişik ebat ve renklerde çakıl taşları topladım. Etrafa keşif gezisi yaptım. Kıyı kayalıklardan minik bir tırmanma eforuyla sol tarafa döndüğünüzde orada ufak bir koy daha var. Yalnız kayalar yosunlu ve feci kayıyor. Dikkatli olmanızda fayda var. Eğer yanınıza yiyecek bir şeyler almadıysanız eyvah! Çünkü İnceyalı’da yer alan işletmelerden biri olan Turkuaz Pansiyon, sadece kendi sakinlerine yemek servisi yapıyor. Eğer orada kalmıyor iseniz mutfağından faydalanmanız mümkün değil. Biraz ilerleyip koyun sonuna vardığınızda ise Yakamoz Pansiyon imdadınıza koşuyor.

Yakamoz Pansiyon

Yakamoz Pansiyon İnceyalı’nın en gidilebilir lokasyonu. Ayrıca koyun en dibinde olduğu için dağlara, ormana ve suya süpersonik yakın. İşletme sahipleri cici bici insanlar.

Yakamoz Pansiyon

Yakamoz Pansiyon

Pansiyona girdiğinizde güleryüzlü insanlar hoş bir servisle sizi karşılıyor. Üstelik fiyatlar da hiç fena değil. Tek kişilik tam pansiyon 120 TL. Restoranda su ürünleri seçenekleri mevcut: Sübye, kalamar, sarpa… Kalamar 25 TL, ahtopot 25 TL, sarpa 20 TL, sigara böreği 10 TL, bira 10 TL gibi… Sigara böreğini denize nazır kızlar sarıyor taze taze. İçerisinde çökelek, maydonoz ve pul biber var.

Buranın mutfağında hoşuma giden ayrı bir özellik; her şeyde en saf halli zeytinyağından kullanmaları. Üstelik yağlarını ve zeytinlerini de kendileri yapıyorlar. Sağlıklı ve mis gibi. Bu kadar gelmişken bir de doğal ürünler alıp öyle gideyim derseniz; kendilerine ait zeytinyağının 1 litresini 15 TL’den alır iken, kırma zeytinlerinin kilosunu 20 TL’ye satın alabiliyorsunuz. Hele ki zeytinleri muhteşem! Az tuzlu, kütür kütür ve lezzetli. Bir tadına bakıverin derim.

Pansiyonda konaklamak yerine günübirlik koyda vakit geçirmek isterseniz pansiyon işletmecisi sizden yardımlarını esirgemiyor. Şezlong, şemsiye, restoran, wc ve duş gibi detaylardan faydalanabiliyorsunuz.

Mazı İnceyalı’ya Nasıl Gidilir?

Bodrum-Milas yolu üzerinde Milas’a doğru ilerlerken Mumcular’dan sağa girin. Köyün içine vardığınızda yolu takip ederek çoklu tabelalara ulaşın.

Mazı’dan sağa ve sonrasında Yeniköy’den sola sapın. Yol ikiye ayrıldığında boru çiçekleri altında bir tabela sizi karşılayacak. Üzerinde ‘Mazı 15 km’ yazıyor. Sağdan devam edip orman yolunu takip edin. Dağı tırmanmaya başlayacaksınız. Uçurumlu yolu geçip aşağı indikten sonra Yukarı Mazı’yı geçin.

‘Mazı Köyü’ne Hoşgeldiniz’ tabelası göreceksiniz. Yamaçtan aşağı inmeye devam edin. Yol ikiye ayrıldığında sağdan ilerleyin. Koy boyunca kurulmuş minnoş işletmeler mevcut. İşte burası tam da İnceyalı.

Pansiyondan koyun manzarası

Pansiyondan koyun manzarası

Çaul!

Çaul!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
5 + 3 =