fbpx MENU
altay öktem imza günü

Altay Öktem İmza Günü

shamoon kampı

Shamoon Kavaklı Köyü Kampı

mecra aysel gürel

23 Şubat 2018 Comments (0) Views: 1651 ANASAYFA, Sergi

Mecra’dan Bir Aysel Gürel Geçti

Güzel bir Cumartesi’nin 17 Şubat’ı idi. Önce Altay Öktem İmza Günü, sonra ise tamamen spontane gelişen bir ‘Aysel Gürel Gecesi’ içinde buluverdim kendimi. Gitgide koyulaşan sohbetlere eklenen yeni ve eski ruhlarla harmanlanan gecede Mecra’dan bir Aysel Gürel geçti.

Kadıköy’ün Caferağa Mahallesi’nde konuşlanan Mecra Bar, son zamanlarda uğrak mekanlarımın gözdesi. Mekanın işletmecisi Emre Caka, son derece güleç yüzlü ve hoşsohbet biri. Aynı zamanda da meslektaşım. Adını hakkıyla taşıyan mekan, bir bar olmaktan çok daha öte bir yerde başlı başına bir oluşum. Dört katlı mekanın alt katı bar & restoran iken orta kat (nam-ı diğer ‘Salon’) ve en üst kat (Teras) ise disko. Salon, söyleşi, fotoğraf ve resim sergileri gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan alan iken; Teras, farklı tarz ve kültürlerden dj’leri ağırlayarak onların setlerinde kurtlarınızı dökebileceğiniz bir bölüm. Ekrana yansıtılan filmler Beat kuşağı filmlerinden. Uzun lafın kısası enerjisi, ambiyansı ve çok yönüyle tek günde değil belki ama birkaç günde ancak sindirilebilecek bir mekan Mecra.

Bir ara ekrana kilitlenme sebebim.

Mecra’nın restoranı bir harika! Her damak zevkine uygun lezzetlerle tanışabileceğiniz mutfakta ördekten rokfor peynirle panelenmiş schnitzel’e kadar çok geniş bir skalaya yayılan seçeneklerde aradığınızı bulup yiyebilmeniz mümkün. Ayrıca sunumlarında var olan brokoli, biberiye, püre vb. detayları da es geçmeyeyim. Üstelik yemek istediğiniz yiyeceklerin yanına bir de alkol önerisi iliştirmiş menüyü hazırlayanlar. Bu da demek oluyor ki; et ya da tavuk, sebze ya da karbonhidrat herhangi bir yemeği servis ettiğinizde damağınız çifte hazla harika bir ziyafet çekecek. Hem bu konuda da gayet bilgililer.

Alkol demişken…

Mecra’nın barmeni Eren, işinde tam bir profesyonel. Çok eski bir arkadaşım diye söylemiyorum; mesleğini gerçekten hakkını vererek ve keyif alarak yapıyor. (PS: Hayaller drama, gerçekler Mecra Erencim. Sesli güldüm.) Sırf onun hazırlayacağı kokteyllerden içmek için bile mekana yolunuzun düşmesini beklemeden direk girip balıklama dalabilirsiniz Mecra’nın sularına. Ruh halinize, damak zevkinize, alkol oran arzunuza göre kokteyller hazırlayan Eren’e tatlı ya da ekşi, hafif veya sert, aromatik, klasik gibi ne istediğiniz hakkında birkaç tüyo verdikten sonra salıverin gitsin. Dönüşüm son derece lezzetli ve eğlenceli kokteyller ile geri dönecektir sizlere. Bir de üzerine sohbet eklendiğinde tadından içilmez, keyfinden geçilmez bir an çıkıverecektir ortaya.

eren yüksel

Eren & buz & ekran üçlüsüyle sanatsal fotoğraf denemelerim.

Yine öyle günlerden birinde tek kadeh bir şeyler içip kalkacak iken ben ne duyayım?! Aysel Gürel’in 10. yıl anısına düzenlenen anma gecesi birazdan başlayacak! Elbette kalırım. Sorgusuz, sualsiz.

Ah, Yok Mu Biz Şu Kova Kadınları?!

Söz yazarı ve tiyatrocu, aslında bu iki tabirden çok daha fazlasını bünyesinde barındıran canım rengarenk Aysel Gürel’i tanımayanınız yoktur herhalde bu satırları okuyanlarınız arasında. 17 Şubat Cumartesi günü aramızdan ayrılışının 10. yıldönümünde onu özleyenlerle Mecra Salon’da bir aradaydık.

‘Ben birey değilim. Ben kalabalık bir nesneyim. Ben tek başıma radyoyum, televizyonum, konserim, orkestrayım. Türkiye’nin ilk anarşist kızıyım ben. İlk hippisiyim. Ben Amazon kadınıyım. Türkiye’de kadının bilinçaltıyım.’ – A. Gürel

7 Şubat 1929’da Denizli Sarayköy’de doğan Aysel Gürel’in, babası hâkim, annesi ebeydi. Gürel, tiyatro ile lise yıllarında tanıştı. Tek aday olarak girdiği seçmeleri kazanan oyuncu ilk defa Romeo ve Juliet’de sahneye çıktı. Liseden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi. Tiyatroculuğunun yanı sıra kapak kızı olarak poz verdiği dönemlerde gazeteci Vedat Ebrem’e evlilik teklifi etti. Önce Müjde Ar dünyaya gözlerini açtı, sonra Mehtap Ar… Mehtap Ar’a 7 aylık hamileyken aldatıldığını öğrenen Aysel Gürel eşinden boşandı. Devamını Karagümrük’de maddi sıkıntı içinde geçirdiği zor günler izledi.

40’ından sonra dış görünüşüyle ilgili tam bir değişime giden Aysel Gürel, uçuk kaçık imajı, rengarenk kostümleri, çılgın kaş ve dudak makyajı ile aksesuarlarıyla ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. Bu sayede çok sayıda insana ulaşan sözleri, fikirleri ile pek çok tabu ve kalıbın da yıkılmasına olanak sağlayan Gürel, devrim yarattı. Dimdik duruşuyla kadınlara örnek, fikirleriyle güç oldu.

Asiçiçek -kalp- Aysel Gürel

Aysel Gürel bu yaşıma kadar tanıdığım çok renkli, en özel ve tam özgür kadındı. Çocukluğumdan bu yana onu tüm kalbimle sevdim ve her daim takdir ettim. Kendisinin de söylediğine göre; altı valizden fazla şarkı sözü yazmış. Reçete gibi şarkı sözü yazdığı söyleniyor, şifa niyetine. Türkçe Pop dönemine ismini altın harflerle kazıyan Gürel, hala onun ışığından ilham alan sanatçıların güzelliklerinde yaşıyor. Gitti demeye dilim varmıyor, niyeyse pek gitti gibime de gelmiyor. Hala yaşadığından ve yaşatıldığından…

Bir gün hiç unutmam. Beyoğlu’nun o eski dönemleri…

Sokakların kahkaha dolduğu, karakterlerin -kelimenin tam anlamıyla- özgür olduğu Taksim günlerinden biriydi. O zamanlar çay içmek bile keyifliydi. Bir bardak kahvenin hep baki lakin tek bardak çayın da vardı elbette ki kendine has bir nam-ı, sihri. Genellikle tercihim Haco Pulo Pasajı’nda çay içmek olmasına rağmen o gün nedense kalabalıktan soyutlanıp daha sakin ve sote bir yerde çay içme eğilimindeydim. Benimle aynı fikirde olan biri daha vardı: Aysel Gürel.

Yine Asmalı Mescit’de fakat pasajdan 1-2 sokak daha arkada kalan ve yokuşa sağlı sollu kurulan hasır tabureli, ahşap masalı derme çatma bir çay ocağı vardı. Hepi topu 3-4 masadan oluşan çaycı, nadiren iç sesimi dinlemek istediğimde adımlarımı yönlendirdiğim bir yerdi. Oturdum ve çayımı istedim. Aysel Gürel girdi sokağa ve taburelerden birine oturup çay söyledi. Gözlerimi kendisinin stilinden alamayacağım kadar rengarenkti. Üstelik epey de yakışmış bir uyum içerisindeydi. En çok dikkatimi çeken; fosforlu ve iki bacağına da farklı renk giydiği diz altı çorapları olmuştu.

Gülümsedim. Gülümsedi. Sadece dudaklarıyla değil, gözleriyle de! Öyle sıcak, öyle temiz ve sevgi dolu bir enerjisi vardı ki kendimi yanında bitmekten alıkoyamadım. Karşısındaki hasır tabureye oturmak için izin istedim, ricamı kırmadı. ‘Nasılsınız?’ diye başladığım sohbet eğlenceli ve ummadığım yerlere gidiverdi. Neler neler… Çok güldük, dört bardak çayı ne de keyiflendirdik. Vedalaşırken içim burkuldu desem yalan olmaz.

Aysel Gürel tam bir Kova kadınıydı. ‘Ah, yok mu ‘biz’ şu Kova kadınları?!’ diye düşünmeden kendimi alamıyorum. Rengarenk belki ama bir o kadar da derin ve demli.

Mecra’da Aysel Gürel Gecesi

The Doors’dan ya da belki Depeche Mode’dan bir şarkı dinlerken yemeğinizi yiyip içkinizi içebileceğiniz mekan Mecra, alt kat sizi darlayıp bastığında birer birer basamakları yukarı doğru çıkmaya davet ediyor.  

Geçtiğimiz Cumartesi günü 17 Şubat 2018’de Mecra’da Aysel Gürel Gecesi düzenlendi. Kalbi onun gibi atanlar, onun hatıralarıyla keyiflenip hüzünlenenler ve raks edenler ile çark edenlere sergi salonu saat 19.00’da kapılarını açtı. Lcd ekranda Aysel Gürel belgeseline yer verilirken, tüm salon renkli tiyatrocunun dökümanlarıyla donatılmıştı. Gazete küpürleri, fotoğraflar ve anılarıyla doldurulan sergi alanı buram buram Aysel Gürel kokuyordu.

Aysel Gürel'i anma gecesi.

Aysel Gürel Gecesi

İlerleyen saatlerde katılımcıların gelmesiyle dolmaya başlayan sergide Aysel Gürel’in yaşadığı o yıllara geri dönüyor ve en özel an’lara tanık oluyordunuz. Bir de kostüm köşesine yer verilmişti Salon’da. Mor ve pembe peruklar, peluş tülü tülü şallar ve gözlükler gibi aksesuarların olduğu hazine kutusundan kostüm seçip Aysel Gürel Gecesi anısına fotoğraf çektirtmek serbestti.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Teras’da müzik ve dans ile gece sonlandı. Böylesine özel ve ince bir fikir için mekan sahibine teşekkürlerimi gönderiyor ve siz Renklisen okurlarına yarın gece Teras’da güzel setlerle dans edileceğinin haberini iletiyorum. Mecra Teras yarın gece ‘Live On Set-trio: Aslı Köse / Ali İncekara / Volkan İncüvez’ in müzikleriyle coşacak.

Ritimle sevişmek üzere!

Aysel Gürel Gecesi

Aysel Gürel

Aysel Gürel & Onno Tunç & Attila Özdemiroğlu

aysel gürel sezen aksu

Aysel Gürel & Sezen Aksu

timur selçuk aysel gürel

Timur Selçuk’un anısından…

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 ⁄ 6 =