fbpx MENU

Evde Henna Eğlencesiyle Yaza Merhaba

Cemiyette Pişer Komşuya Düşer

14 Mayıs 2015 Comments (0) Views: 4179 ANASAYFA, Doğanın Efendileri, Kafama Göre

Mick Dodge Efsanesini Duymayan Kaldı Mı?

Mick Dodge, babasının vefatı ardından onun küllerini savurmak için bir yer aradığı sırada tanışmış ormanlarla. Yıllar önce ayak bastığı doğayı ise; kozmopolit şehirlerin sancısına tercih etmiş. Bu tercih anlık bir seçim yerine ebedi bir yaşam felsefesi haline dönüşmüş onun için.

Günün birinde dünyevi tutkuları ile ailesini geride bırakan Mick Dodge, ağaç kavuğunda yaşamayı tercih etmiş. Doğada çıplak ayak gezildiğinde kişi ile doğa arasındaki bağın kuvvetlendiğini düşünen Dodge, Hoh Yağmur Ormanları’nda yaşamaya başladığında ayakkabılarını çıkarıvermiş. Ormanda çıplak ayakla gezdiği için insanlar ona ‘Barefoot Sensei’ diyor. Ormanda sakin, huzurlu ve doğal bir yaşam süren Sensei, görüntüsü itibariyle aynı dwarfları andırıyor. Doğadan topladığı materyallerle egzersiz aletleri yapıp insanlara eğitici-öğretici dersler veriyor. Besinlerini yine doğadan bir şekilde bulduğunu belirten Dodge, aç kalmadığını da cümlelerine ekliyor. Yağmurda su geçirmeyen plastik ürünleri tercih ediyor ve bol bol spor yapıyor. Dişlerini kozalakla temizliyor ve teknolojiye ait ürünlerin insanları evcilleştirip bir noktada sabit tutmak için var olduğuna inanıyor. Yıllarca çalışıp didinip bir eve sahip olma fikriyle yanıp tutuşulan ev fikri, onun için kapalı bir kutu, dar bir fanustan ibaret. Gerçek hayat, insanın özü ise sadece doğada var olan.

Barefoot Sensei, kendisini ziyarete gelenlerin ayakkabılarını araklıyor. Bu şekilde insanların yalın ayak gezmesine bir fırsat yarattığını düşünmekte. Ayrıca özgürlüğün ayaklardaki zincirlerin kırılmasıyla başladığını da belirten Dodge, duyguların yükselmesi ve özümüzü bulabilmemiz adına işe yalın ayak yürümeye başlamaktan yana. Sadece bir defa ayak tabanları fazla deforme olduğu için şehre geri dönmek zorunda kalan Dodge, ayaklarının şifa bulduğunu ancak şehirde de bel, boyun ve sırt ağrılarının arttığını belirtiyor. Ormana tekrar geri dönüşünün ardından ise bir daha asla şehre dönmeyeceğini sözcüklerine ekliyor.

Mick Dodge, birkaç yıl önce National Geographic’ten gelen teklife olumlu yanıt vermiş ve hayatı belgesel programı niteliğinde yayınlanmış. Mick Dodge efsanesini duymayan kaldı mı, bilemiyorum; ama böylesine büyülü bir yaşamı tercih eden cesur yüreği takdir edilesi cinsten.

Kim bilir? Belki de hepimizin varmak istediği noktayı yüksek farkındalık ile hissedip erken harekete geçenlerden sadece biridir Barefoot Sensei! Yolun açık olsun güzel adam…

Barefoot Sensei

Barefoot Sensei

İşte o ev…

Dodge's home

Dodge’s home

Mick Dodge

Mick Dodge

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
35 ⁄ 7 =