fbpx MENU
Mixart müzik

MIXART Nedir? Kendi Mix’ini Yapmak İster Misin?

Charles Bukowski

Evde saç boyama

25 Temmuz 2020 Comments (0) Views: 4280 ANASAYFA, MODA, Saç Stil

Mor – Mavi Saç Rengimi Nasıl Tutturuyorum?

Beni tanıyanlar bilir, kendimi bildim bileli saçlarımı dönem dönem mora, maviye, yeşile ve turuncu tonlara boyarım. Bazen de kuaförde boyatırım. Bugün size evde kendi saçınızı nasıl rengarenk boyayabilirsiniz onu anlatacağım. 

Mahallemizde uzun süredir aile boyu gittiğimiz bir kuaför var: Nes Kuaför. Kuaför Abdullah Abi ve Yusuf sağ olsun, entel kuntel saç modellerim ve renk tonlarımla bir dönem epey uğraştılar. Az çekmediler yani benden! Sonra yaş ilerleyince okul-iş hayatı devreye girince kuaföre daha az gidip evde saçımı boyamaya başladım.

Peki, evde mavi saç rengi nasıl tutturulur? Ben, mor – mavi saç rengimi nasıl tutturuyorum?

 

Öncelikle saçınızın açılması gerek. Bunu bir kuaförde yaptırtabileceğiniz gibi kendiniz de evinizde yapabilirsiniz; fakat aman dikkat! Saç rengimi açayım derken, saçlarınızdan da olmayın. Çünkü bazı saçlar ne kadar isterseniz isteyin eğer kalın telliyse veya üzerinde siyah boya varsa öyle kolay açılmıyor. Tam tersine daha çok yıpranıyor, hatta bazen kopabiliyor. Zaten ne kadar açılırsa o kadar yumuşak dokusunu kaybeden saçınızın sağlıklı kalmasını istiyorsanız çok fazla açtırmamalı, kendi saç yapınıza uygun olan derecede saçınızı tonlamalısınız.

Saçınız açıldıktan sonra güvenle alıp kullanabileceğiniz Jeans Color renkli saç boyalarını, nereden baksanız ben 15-20 yıldır kullanıyorum ve şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Alfaparf, Jamaican ve Acacia markalarının ürettiği Jeans Color renkli saç boyaları, renklerini doğal pigmentlerden alıyor. Su bazlı boyaların içinde ise asit ve amonyak yok. Piyasada ise şu an 15 TL ile 25 TL arasında satılıyor.

Saç sağlığımı koruması, saçlarımı yıpratmaması, piyasada renklerinin çok çeşitli ve pastel tonlarda bulunabilmesi, su bazlı bir saç boyası olması ve fiyatının uygunluğu bakımından benim tercihim her daim Jean’s Color saç boyaları.

Mor saçlar

Mavi – Mor saç boyama

Boyanın Saçta Kalıcılığı Ne Kadar?

Renkli boyaların siyah veya kahverengi saç boyalarına nazaran çok daha çabuk aktığı aşikar. Özellikle de Jeans Color gibi su bazlı bir boya kullanıyorsanız daha da çabuk akacaktır.

Peki ama bu akma kısmını az da olsa durdurabilir miyiz?

Bunun için size 2 küçük tüyo vereceğim. Minik ama sizi zırt pırt saç boyama derdinden kurtaracak cinsten! İlki; saçınızı boyadıktan sonra yıkama aşamasında kaynar veya çok sıcak suyla yıkamayın. Soğuğa yakın bir ılık su işinizi görecek ve saçınızdaki tüm boyanın küvete salınmamasını, biraz daha saç tellerinize sıkı sıkı tutunmasını sağlayacaktır. İkincisi ise saçınızı boyadıktan 3-5 gün sonra tekrar boyamanız ve sonrasında artık kendi rengine bırakmanız… Kısa süre sonra tekrar boyanan saçın rengi iyice yerine oturacak ve biraz daha uzun kullanım sağlayacaktır. 

Koyu renkler saçta daha uzun kalırken ve gittikçe yavaş yavaş tonu açılmaya başlarken pembe, turuncu gibi daha açık tonlar kısa sürede tekrar boyama gerektirebilir. Saçın akma süresi sizin saç boyama tekniğinize, seçtiğiniz renge, duş alma sıklığınıza göre değişkenlik gösterir. Bu tür içinde asit ve amonyak bulundurmayan su bazlı boyaların saçta kalıcılığı ortalama 10 ile 30 gün arasındadır. 

Sizler için hem evde saç boyama videosu çektim hem de saçımı Acacia Jean’s Color mavi rüya ile boyarken boyalar, saç sağlığı, renklerin karışımı hakkında biraz sizinle sohbet ettim.

Renkli haftalarınız olsun.

Renkli sen, renklensen! 

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 ⁄ 5 =