fbpx MENU

Haftalık Burç Yorumları

Erik Suyu

28 Temmuz 2014 Comments (0) Views: 2418 ANASAYFA, Yararlı Bilgiler

Motorunu Çaldırma

Yaz aylarına girmemizle birlikte çoğu motor yeniden yola çıktı. Sürücülerin mutluluğunun yanı sıra bu, motosiklet hırsızlığı piyasasının da canlanması anlamına geliyor.

Günümüzde motosiklet hırsızlığı özellikle son zamanlarda epey arttı. Yıllardır güvendiğimiz bir yere motorumuzu parkettikten sonra mışıl mışıl uyuyabiliyor ve sabah kalktığımızda acı gerçekle karşılaşabiliyoruz. Arkadaşlar, tanıdıklar arasındaki sohbetlerde sıklaşan motosiklet hırsızlığına bir hayli tanık oldum bu ara. Çocuğumuz ya da eşimiz gibi bakıp büyüttüğümüz, değer verdiğimiz yılların emeği bazen dakikalar içinde boşa gidebiliyor.

Motosiklet maalesef ki; otomobillere göre çok daha kolay çalınıyor. Zor gibi görünse de ağır ve büsbüyük motorları kaldırıp bir araca yüklemek azılı hırsızlar için artık bebek işi. Tabii ki tüm araçlarda olduğu gibi motosikletler için de belli başlı güvenlik önlemleri var. Bunları mutlaka uygulamalı, uymayanları uyarmalıyız. Motorumuzu çaldırmamak için neler yapabiliriz?

Ana 5 altın kurala uy, motorunu çaldırma!

ALARM

Sürücülerin aşina olduğu ve motorun sarsılmasıyla gümbür gümbür öten şu alarmlar, bazı korkak hırsızları caydırma ve çevredeki insanların dikkatini çekmek açısından birer bir. Yalnız alarmınızı seçerken yüksek sesli bir yerde de kendini duyurabilecek ve hava şartlarından etkilenmeyecek bir alarm seçmeyi ihmal etmeyin.

DİSK KİLİDİ

Sadece tekerleği güvence altına alan ve taşıması pratik olan bir güvenlik önlemidir. Alarmlı olanların daha da geçerli olduğunu düşünüyorum. Tabii alarmlı disk kilidine rağmen güvenlik mutlaka zincirle de desteklenmelidir.

PARK YERİ

Motosikletinizi park edeceğiniz yere karar verirken etrafa bir göz gezdirin; görüş alanınızda bir güvenlik kamerası var mı? Bu detay çalınma değil; ama bulunma aşamasında işinizi görecektir. Tenha ve karanlık ara sokaklar yerine, insanların yoğun olduğu kalabalık caddeleri tercih edin. Kendinize en az iki ayrı park yeri belirleyin. Eğer biri sizin motosikletinizi çalmayı kafaya koyduysa her gün aynı yere park etmemenizde fayda var.

TAKİP SİSTEMİ

Biraz tuzlu olsa da güvenlik için değer bir şeydir. Çalınan motosikletinizin takip edilmesini sağlayacak bu cihazla onun peşinden gidebilirsiniz. Takip sisteminizin aracınız üzerinde iyi saklanmış olması da önemli bir ayrıntı tabii.

ZİNCİRLE SABİTLEME

Zincirinizin kalınlığı ve kalitesi, hırsızın kırma işlemini ne kadar kolay ya da zor yapacağıyla doğru orantılıdır. Önemli olan nokta; motosikletin nasıl bir kilitle nereye ve neresinden bağlandığıdır. Elektrik direği gibi sökülmeyecek yerlere sabitleyebilirsiniz. Zinciri tekerlekten bağlamak yerine mümkün olduğunca motosikletin şasisi veya arka salıncağından bağlayın. Aksi takdirde yalnızca tekerleği güvenlik altına almış olursunuz. Sağlam bir kilit-zincir ile motorunuzu sabitlemek en kolay ve etkili yöntemlerden biridir.

Bu 5 altın kural dışında; motosikletinizin üstünü örterek, iki farklı kilit tipi kullanarak, ürünün ambalajında yazan ‘buz spreyi saldırısına karşı dayanıklı’ olup olmadığını kontrol ederek olasılıkları en aza indirgemeye çalışabilirsiniz.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
54 ⁄ 27 =