fbpx MENU

Levent Özer İle Söyle De Bilelim

Silkroad Online İnceleme

11 Eylül 2014 Comments (0) Views: 2452 ANASAYFA, Yararlı Bilgiler

Motosiklete Yeni Başlayan Sürücüler

Yeni bir makine alarak yollara çıkmayı mı planlıyorsunuz? Motosiklet diyince pek çok kişi, gaz verip yol almanın yeterli olduğunu düşünür. Oysa ki; motosiklet kullanmak da diğer çoğu şey gibi incelik ister. Sağlam bir sürücü olmak epey zaman alır. Farklı hava koşulları ve trafikteki değişik deneyimler, sürücünün motoruna giderek daha da vakıf olmasını sağlar.

Motosiklet almak isteyenlere tavsiyem; sabırsız davranarak aceleci olmayın ve iyi bir sürücü olmak için de zaman ile tecrübe gerektiğini asla unutmayın. Peki, eğer motosiklete yeni başlayan bir sürücü olacaksanız -sık yaşanan kazaları önlemek adına- nelere dikkat etmelisiniz?

Honda CRF 230

Honda CRF 230

KONTROL

Kesinlikle kontrolün sizde olabileceği motosikletler ilkeniz olmalıdır ilkin. Küçük cc’li motorlar bile 10-15 yıl önceki makinelerden çok daha güçlü ve hızlı olduğundan, eğer uzun süredir motor kullanmayan bir sürücü iseniz bu, hoş bir süprizle karşılaşacağınız anlamına gelir! Ayaklarınızın yere değebildiği, rahat oturabileceğiniz bir motosiklet satın almalı; kontrol edemeyeceğiniz, büyülü hayalinizdeki o makinelerden başlangıçta uzak durmalısınız. Ayrıca ne tarz bir sürücü olursanız olun ABS’li motor tercih etmeye çalışın.

Can güvenliğinizden olmaktansa bırakın imajınız şimdilik bagajda kalsın. Sağlığınız yerinde olmadıktan sonra imajınız nasıl olsa yaramayacak size değil mi?

EKİPMAN

Kask diyorum kask! Duydunuz mu? Çünkü; duysanız iyi edersiniz. Motorda kask kullanımı, ölümcül kafa yaralanmalarında %60 daha fazla kurtarıcı bir olasılığa sahip. Eğer ağrılı sancılı bir beyin travmasına mahal vermek istemiyorsanız kask detayını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Kot pantolon, tişört, yazlık terliklerle rüzgar’ı kucaklayayım da demeyin sakın. Sürüş esnasında kullandığınız ekipmanlar da en az kask kadar önemli. Reflektörlü ve açık renk kıyafetler, gözlük yerine vizörü olan kasklar, deri ceket, eldivenler sizin en yakın arkadaşlarınız olmalı.

KOŞULLAR

Yağmurlu havalarda asla motor kullanmayın. Eğer illa mecbur kalırsanız da unutmayın ki; en riskli zaman, (yol tam ıslanmadığından) yağmurun yeni başladığı andır. Böyle durumlarda frenlere oldukça yumuşak davranıp ani manevralar yapmaktan kaçının.

Çukurlar, çakıllar, kum ya da hafif bir ıslaklık makinenizin kaymasına sebep olabilir. Eğer bunların üzerinden geçmekten kendinizi kurtaramayacaksanız, en kötü ihtimal; hızınızı olabildiğince düşürün. Kontrolünü kaybetmekten hoşlanan bir sürücü ile henüz tanışmadım. Bir ilk olmayın!

YOLA BİR KALA!

Tüm bunları artık bildiğinize göre; makinenizi aldınız, detaylar aklınızda varsayıyorum. Şimdi yola çıkmadan son kontrol zamanı. Her yolculuktan önce mutlaka farlarınız, kornanız ve sinyallerinizin çalıştığına emin olun. Ayrıca zincir, kayış, şavt, fren ve lastiklerin hava basınçlarını da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

İyi yolculuklar!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
20 + 9 =