fbpx MENU

En Kolay Mücver

Romatizma İçin Diyet

8 Eylül 2014 Comments (0) Views: 5352 ANASAYFA, Gezi

Mürefte Yolunda Şarap Müzesi

Tekirdağ’ın ilçesi Şarköy’e bağlı şirin ve minik bir balıkçı kasabası Mürefte. Sahilde yürüyüş yapabilir, çay bahçesinde mavi denizin ufkuna dalarken çayınızı yudumlayabilirsiniz. Balıkçıları fotoğraflayabilir, üzüm ve zeytin kokan sokaklarda turlayabilirsiniz. Hele bir de Trakya düğününe denk gelirseniz tamam! Müzikleri kadar, mahalle arası sokak düğünleri de bir o kadar eğlenceli, neşeli ve keyiflidir buranın.

Türkiye’deki şarap üretiminin %30’u Mürefte’de yapılıyor. Eğer Mürefte yolu üzerindeyseniz Feyzi Kutman Şarap Müzesi’ni görmeden geçmeyin. Türkiye’deki ilk şarap müzesi olma özelliğini koruyan mekan, yedi kuşak Mürefteli Kutman Ailesi’nin önderliğinde kurulmuş. Şarabın tarih ve serüvenini merak ediyorsanız mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer.

Adım adım şarap tarihi.

Adım adım şarap tarihi.

Tarihi şarap müzesinin beyaz şarap çamuru renkli duvarlarında buram buram 19. yüzyıla ait kokular var. Bina, Mürefte’de sayılı kalmış Rum mimarisine en güzel örneklerden biri. O dönemde burası ‘Mürefte Şarap Evi’ iken günümüzde tarihi bir müzeye çevrilmiş. Bu güzel mekanda; Osmanlı döneminden kalma kantarlardan tahta preslere, elle çevrilen salkım ayırma makinalarından üzüm suyunu çıkarmak için ayakların ezme işleminde kullanılan çift devirlere kadar pek çok tarihi alet edavata rastlamanız mümkün.

İlk üretimine 1896’da Kutmanlar’ın en büyüğü olan Ali Paşazade Ahmet Efendi tarafından başlayan yer, 2004 yılında müze olarak kapılarını halka açtı. Feyzi Kutman Şarap Müzesi’ni gezdikten sonra mahzenin loş ortamında soluklanırken şarapların tadına bakabilir, beğendiğinizi satın alabilirsiniz. Tadımda bulunurken illa ki satın alınacak diye de bir kaide yok pek tabii. Beyaz şarapta Sauvignon Blanc, kırmızıda Cabarnet-Merlot’u öneririm. Bunların dışında ahududu gibi meyveli şarapları da bir harika!

Feyzi Kutman Şarap Müzesi, Türkiye’nin şarap kültürü ve tarihine büyük ışık tutacak cinsten manalı, yaşlı, sihirli, görülmeye değer bir müze.

Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan 230 km. uzaklıkta Tekirdağ’a bağlı Mürefte’ye gitmek için; TEM otoyulu üzerindeki Kınalı çıkışından Tekirdağ istikametine devam edin. Şarköy sapağından sapın. Şarköy’den devam ettiğinizde Mürefte’ye varacaksınız. Müze, Yalı Caddesi üzerinde.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
1 × 27 =