fbpx MENU

Maskulen Trend Çılgınlığı

Replikaya Mahal Yok

10 Kasım 2014 Comments (10) Views: 4438 ANASAYFA, ETKİNLİK, Perde

Ne Olsam Ki Acaba?

‘Ne Olsam Acaba?

Hepimiz bu soruyu bir defa olsun kendimize sormuşuzdur.’ – E. E. Erol

28 Aralık, saat 15:00’da, ‘Ne Olsam Acaba?’ oyunu yeniden Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahne alıyor.     

Kendimi bildim bileli tiyatroyu sevmişimdir. Sinemayı da severim. Ne var ki; tiyatro atmosferi biraz farklı. Oyuncuların birkaç metre ötede -gözünün önünde- canlı kanlı duruyor olması, repliklerini seslendirirken diyaframlarını ustalıkla kullanıp vurgu ve tonlamalarını ayarlamaları ayrı bir heyecanlandırıyor beni. Kendimi oyunun içinde hissetmeme vesile olan diğer faktörler de tabii; kostümler, ışık, müzikler ve dekor. Senaryo da sürükleyiciyse o zaman tadından yenmez işte o oyunun!

Geçenlerde provalarını izleme şansı bulduğum Kayıp Zaman Oyuncuları‘nın enerjsi cidden bir harika! Hepsi birbirinden tatlı, eğlenceli insanlar. Yetenekli ve matraklar. Saatlerce süren çalışmalarını nasıl da keyifli hale getiriyorlar görmeniz lazım. Hatta bir ara senaryo beni öyle aldı götürdü ki; fotoğraf çekmeyi dahi unuttum. Günümüzdeki sosyal medya furyasını tiye alan yerlerde ayrı bir güldüm güldüm, duruldum. Sahnede, o ışığın altında kendi oyunlarını prova eden tiyatrocularla birlikte ben de kayboldum. Kendi oyunları dedim az önce çünkü; oyunun senaryosu oyunculuğuyla da takdir ettiğim Ebru Erbay Erol‘a, müzikler ise; Serkan Niyaz Ciner‘e ait. Eda Ergezan Özüak yönetmenliğinde sahnelenen oyun iki perdeden oluşuyor ve 120 dakika.

Ne Olsam Acaba?

Ne Olsam Acaba?

Ne Olsam Acaba?

Körpenaz, elinden düşürmediği telefonuyla vurdumduymaz bir şekilde hayatını ikame ettiren asi bir genç kızdır. Gülnaz, musikiye gönül vermiş süslü ve titiz bir karakterdir. Safinaz ise; siyasete kafayı takmış, eylem için oradan oraya koşan maskulen bir kızdır. ‘Ne Olsam Acaba?‘ isimli oyun, üç kız kardeşin köyde başlayıp İstanbul’da devam eden öyküsünü mizahi ve dramatik yönleriyle ele alıyor. Senaryo, çağımızın en popüler sorunu olan yabancılaşma konusunu, insanların kimlik çatışması yaşadığı ve sürekli kendini arama yoluna gittiği süzgeçten büyük bir ustalıkla geçirmeyi başarıyor.

Oyuncular: Uğur Eryürek, Umutcan Oğuz, Fatih Akbulak, Serkan Niyaz Ciner, Gülay Serakibi, Alper Kaya, Eda Ergezan Özüak, Ebru Erbay Erol, Mustafa Çelikten.

Dekor: Alper Kaya

Kostüm: Ebru Erbay Erol, Eda Ergezan Özüak

Işık: Elif İncila Özkan

Afiş Tasarım: Serkan Niyaz Ciner

‘Ne Olsam Acaba?’ 28 Aralık Pazar günü, saat 15:00’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşacak. Bilet fiyatları: Tam 20 TL, öğrenci 15 TL. Biletleri gişeden temin edebilirsiniz.

Size cici seyirler! Ben de düşünmeye gidiyorum: Ne olsam ki acaba?

Tags: , ,

10 Responses to Ne Olsam Ki Acaba?

 1. Ebru Erbay Erol dedi ki:

  Öncelikle tiyatro topluluğumuz adına değerli düşüncelerinizden dolayı size teşekkür ederiz. Kısa süre sonra başlayacak olan oyunumuzu izlemeye bekleriz. 🙂

 2. yeliz dedi ki:

  Heyecanla bekliyoruz. İyi bir tiyatro gösterimi olacağına eminim. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. 🙂

 3. Eda Ergezen Özüak dedi ki:

  Tiyatro; kendini en iyi ifade edebildiğin, seyirci ile birebir buluştuğun ve atmosferini tarif edemeyeceğim en olağan üstü bir duygudur. Bu duygudan mahrum kalmak beni aşksız bırakır ve ben aşksız yaşayamam. Hepinizi bekliyoruz. 😉

 4. tugba kilic dedi ki:

  Uzun zamandır takip ettiğim Kayıp Zaman Oyuncuları Tiyatro Topluluğu’nun daha önce oynadıkları oyunları izledim. Bu oyunu da kaçırmayacağım. Tek kelimeyle muhteşem!

 5. Renkli Sen dedi ki:

  Orada olacağız. Başarılar ve sevgiler.

 6. derya yildiz dedi ki:

  Herkes gibi ben de heyecanla bekliyorum oyunu. Herkese iyi seyirler!

 7. murat örgün dedi ki:

  Ben hep çevremde olması gereken yerde olmayan, yapması gereken işle uğraşmayan ve başrol oynayabilecek bir yeteneği varken hayatta figüran devam eden insanlar mı göreceğim? Hayır, bu böyle olmasın artık! Bize küçüklüğümüzden bu yana dayatılmış maddi kaygılar, ebeveyinlerimizin yeteneklerimizi değil kendi isteklerini önemsediği zoraki mesleki seçimler, her mesleğe her sanata bir fiyat biçmeler gibi sayısız örnekler yüzünden hayallerimizi unutup sevmediğimiz işleri yapıp mutlu olmadığımız hayatları yaşamamıza neden oldular. Ebru Erbay Erol ve benzerleri işte bu rutine aykırı olabiliyorlarsa bir çoğumuza örnek teşkil edebilmeli, sevimsiz plazalara sıkışmış kariyer-para odaklı yaşam döngümüzün alternatifi sanattır. İşte bu sanatın, özellikle tiyatro sanatının olağanüstü güzelliğini, tadına doyulmaz seyrini, bu güzelliğin sürekliliğini Kayıp Zaman Oyuncuları ve onlar gibi sanata aşk ile bağlı güzel insanların emeği var edecektir.

 8. EYLEM GAYGUSUZ dedi ki:

  Oyunu sabırsızlıkla bekliyorum. Hepinize ayrı ayrı başarılar dilerim. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Saygılar, sevgiler. 🙂

 9. Hasan yılmaz dedi ki:

  Çok yaratıcı bir ekip. Müziklerinden senaryosuna kadar yönetmenliğinden kostüm işlerine bakan arkadaş dahil, hep oyunun içinde bir parçalar… Ben açıkçası ayrı bir takdir ettim. İstanbul’da olursam mutlaka izlemek isterim. Tebrikler!

 10. Haydar dedi ki:

  Başarılı yazar, başarılı oyuncular… Tebrik ederim. Daha önce izleme fırsatım oldu. Yenilenen ekibi ve diğer oyunları merakla takip edeceğim. Başarılar Kayıp Zaman Oyuncuları!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
13 − 12 =