fbpx MENU

20 Dakikada Elle Boyunluk Örmek

Canlı Cenaze Skellie

10 Ocak 2015 Comments (0) Views: 1938 ANASAYFA, ENERJİ, Müzik, Yararlı Bilgiler

Nikola Tesla’dan Hard Rock

Bir zamanlar ‘Tesla’ diye bir grup vardı az çok bilinen, şimdilerde adı hiç telafuz edilmeyen. Bir de fizikçi Nikola Tesla var idi. Başarılarına karşın nam-ı önde olması gerekirken hep geride beride duran. Tesla kaybına ne demeli, bilemedim ben onu. 

Toplum olarak üretmeyi değil de tüketmeyi seçiyor, seviyoruz. Önce araklayıp sonra hamura şekil vermek adet olmuş. Tabii, hamurun kıvamı önemli. Ya tutmazsa? Söz meclisten dışarı diyeceğim olmayacak. Ne meclis kalmış günümüzde, ne emek, ne saygı… Kaç kişi ne bilir bu sözcük hakkında, tartışılır. ‘Tartışmaya mecalim yok’ desem yeridir. Tarzım da değil hem. Ayıp desem ‘cuk’ oturur herhalde güne, gündeme. Vallahi billahi de gurur duydum, orası ayrı. Yolun açık olsun! Oğlum sana diyorum, damadım sen anla.

Tesla sözcüğü de her şey gibi zamanla birlikte aşıma uğradı. Unuttuk, unutturduk. Peki, ‘Nikola Tesla’dan Hard Rock’a geçeceğim şimdi’ desem, hafızalarınızı biraz zorlasam. Hatırlasak, hatırlattırsak.

NIKOLA TESLA

Nikola Tesla 1856 yılında dünyaya geldi. 6 lisan öğrenerek uzun bir zaman matematik, mekanik ve fizik üzerine çalıştı. ‘Elektriğin kablosuz taşınabilmesi’ buluşu, aslında onun nasıl önemli bir mucit olduğunu üç kelimeyle açıklamakta. 1884 yılında Thomas Edison için çalışmaya başladı. Edison, Tesla’dan kendisine bir konuda yardım etmesini isteyerek karşılığında yüklü miktarda para vereceğini belirtti. Edison’un henüz yeni icat ettiği telli ampülünün, elektriği dağıtıp akatarabilecek bir sisteme ihtiyacı vardı. Bu inanılmaz icadı da Tesla başardı; fakat emeğinin karşılığını hiçbir zaman alamadı.

Nikola Tesla 1898’de, insanları uzaktan kumandalı botuyla tanıştırdı. Bu sayede uzaktan kumandalı arabalar, uçaklar, cihazlar, uzay mekikleri ve hatta televizyon geliştirildi. 1899’un başlarında ilk defa kendi laboratuvarından uzaya ses dalgaları yolladı. Tesla’nın en büyük hayali, dünyaya bedava enerji aktarabilmek idi. 1990’da, yatırımcı J.P. Morgan’ın yardım elini kendisine uzatmasıyla bunu da başardı ve New York’da, 150 bin dolarlık ‘Tesla Telsiz Yayın Sistemi/Wardenclyffe’ adındaki kulenin yapımına başladı. Bu kule sayesinde tüm dünyanın telefon ve telgraf servisleri bağlanacaktı. Eğer destek o zamanlar kesilmemiş olsaydı şu an elektriği bedava kullanıyor olacaktık.

Dünyanın ilk hidroelektrik santralini Tesla gerçekleştirdi. Teknolojinin gelişmesine bu denli öncü olan ve bize modern dünyanın kapılarını aralayan Tesla, 7 Ocak 1943 tarihinde New Yorker Oteli’nde ölü bulundu. Nobel ödülünü reddetmiş olan tek bilim adamı Tesla’nın, gereken saygınlığı görmemiş olması cidden çok acı ve ayıp. Değer bilmediğimiz büyük kayıplarımızdan biri bence.

TESLA’DAN TESLA’YA

Tesla

Tesla

Tesla, 1984 yılında California’da kuruldu. Dönemin kabarık saçlı, deri montlu, makyajlı gruplarından ayrılan kot-tişört giyim kuşamlarıyla piyasaya çıkıveren grup, Poison, Def Leppard ve David Lee Roth ile beraber çaldıkları turne sonrasında üzerlerine yapıştırılan Glam etiketinden hoşnutsuzdu. Müziklerinin her daim gitar ve davuldan oluştuğunu savunan grubun parçalarında blues etkilerine rastlamak mümkündür.

Hard Rock topluluğu Tesla’nın fizikçi Nikola Tesla’ya ayrı bir ilgi ve sevgisi vardı. Mucidin başarılarının ne kadar değerli olduğunun farkına varan grup, bazı albüm ve şarkı içeriklerinde Tesla ile ilgili olaylara yer vermiştir. Dünden bugüne 14 albüm çıkartan rock grubu, hala çeşitli etkinliklerde bulunarak yoluna devam etmektedir. Nedendir anlamam; hüzünlendiren ‘Only You’ ya da neşelendiren ‘Love Song’ şarkıları ve benzerleri uzun süre önce rafa kaldırılmıştır. Hiçbir mekanın playlist’inde ya da sohbet esnasında rastlamam artık bu grubun tınısına, ismine.

Diyeceğim o ki; Nikola Tesla’nın özel buluşları olmasaydı, Tesla grubunun müziklerinden de bihaber olurduk, diğer şeylerden de. Cidden değer bilmeyen bir milletiz. Gönülleri hoş tutmak bir yana, çabuk unutuyoruz. Sanırım da öyle gelmiş böyle gideceğiz.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
17 × 9 =