fbpx MENU
Bardaklı el

‘BLOG YAZARI’ Olmak İsteyenlere Diyeceklerim Var!

Paucar Yacu

Volkanik Aktivite Alanı Paucar Yacu’da 2 Hafta

Biyografi film incelemeleri.

9 Mayıs 2020 Comments (0) Views: 3127 ANASAYFA, Film, Sinema

OHAL’de Sizi Halden Hale Sokacak 10 MİNİ Dizi Önerisi

Sizler için OHAL’de sizi halden hale sokacak ve bir solukta izleyeceğiniz 10 mini dizi önerisi hazırladım. Haftalardır diziden diziye koştum sen bana iyisi mi film öner, derseniz de ‘Kıyıda Köşede Kalmış 20 Biyografi Filmi‘ makalemi inceleyebilirsiniz.

İyi seyirler!

1 – Chernobyl – 5 Bölüm (IMDB: 9,4)

dizi afişi

Chernobyl (2019)

5 bölümden oluşan HBO yapımı Çernobil dizisi için şaheser desek pek de abartmış sayılmayız. 1986 yılının Nisan ayında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ndeki Çernobil nükleer santralinde meydana gelen patlama, dünyanın en kötü insan yapımı felaketlerinden biri olmuştur. Olayın çıkış noktası, patlama anı, mühendisler ve halk… İzlerken o zamanlara giderek, o anları gerçekten yaşıyor hissine kapılıyorsunuz. Sahneler, renkler, görüntü açıları adeta büyülüyor. Soluksuz izleyeceğiniz enfes bir yapım. O dehşet, o belirsizlik, o detaylar… Tek kelime ile kusursuzdu.

2 – The Spy – 6 Bölüm (IMDB: 7,9)

dizi afişi

The Spy (2019)

Netflix yapımı The Spy, İsrail casusu Eli Cohen’in hayatını anlatıyor. 6 bölümlük bu mini dizi ağır işlese de kendini merakla izlettiriyor. 1960’ların başında İsrail – Suriye arasındaki gerilimli ilişkilerde Suriye Savunma Bakan Yardımcılığı’na kadar yükselen İsrail casusu Eli Cohen’in hayatına tanıklık ediyoruz. Öyle güzel bir kurguyla hazırlanmış ve dönem o kadar güzel yansıtılmış ki; eşyalar, alanlar, kişiler oldukça başarılı.

3 – When They See Us – 4 Bölüm (IMDB: 8,9)

dizi afişi

When They See Us (2019)

Gerçek bir hikayeye dayanan When They See Us, Harlem’de 5 gencin yanlış bir şekilde Central Park’ta acımasız bir saldırı yapmakla suçlanmaları ile başlıyor. Central Park’ta işlenen bir tecavüz ve darp olayı yüzünden siyahi çocukların maruz kaldığı olaylar işleniyor. Hayatları bir anda kabusa dönen bu 5 gencin hikayesinin anlatıldığı dizi 4 bölümden oluşuyor. Mükemmel bir drama izlerken, gerçekte bu olayı yaşayan kişilerin ızdırabını hisedeceksiniz. Hukuk rezaletini, toplum linçlerini izlerken sinirlerinize hakim olamayabilirsiniz.

4 – Unbelievable – 8 Bölüm (IMDB: 8,5)

dizi afişi

Unbelievable (2019)

Gerçek hayat uyarlaması olan ve 8 bölümden oluşan Unbelievable Marie’nin tecavüze uğramaktan yalan söylemekle suçlanan bir genç olmasını ve gerçekleri ortaya çıkarmak için çabalayan iki dedektifi konu alıyor. Marie, evine izinsiz giren biri tarafından tecavüze uğradığını söylemekte; ancak yalancılıkla suçlanmaktadır. Kanıtlar incelendiğinde ise benzer saldırıların başka kadınların başına geldiği de anlaşılmıştır. Etkileyici ve hüzünlü bir yapım. Dizideki karakterlerin ruh halleri görülmeye değer.

5 – Unorthodox – 4 Bölüm (IMDB: 8,1)

dizi afişi

Unorthodox (2020)

Yurtdışında yeni bir hayata başlamak için düzenlenmiş evliliğini ve dini topluluğunu kaçıran, ultra-ortodoks bir Yahudi kadının hikayesi 4 bölümde işleniyor. Akıcı, olay örgüsü güzel ve kurgusu çok iyi. Dizide hasidik yahudi kavramı altında aslında neler olduğu ve baskının nelere yol açabileceği oldukça sade bir şekilde anlatılıyor. Bir kadının özgürlüğünü ve kendi benliğini arama mücadelesi olarak da görebileceğiniz şahane bir yapım.

6 – Alias Grace – 6 Bölüm (IMDB: 7,8)

dizi posteri

Alias Grace (2017)

19. yüzyılda Kanada’da, bir psikiyatrist cinayet nedeniyle bir katilin affedilip affedilmemesi gerektiğine karar verecektir. Bir romandan uyarlanan bu mini dizi 6 bölümden oluşmaktadır. 1800’lü yıllarda Kanada’da gerçekten işlenmiş olan bir cinayeti ve sonrasında olayın faillerinden biri hakkında yıllar boyunca karar verilemeyen suçlu mu, yoksa suçsuz mu tartışmaları işlenmektedir. 1843’te iki cinayetten suçlu bulunup yaklaşık 30 yıl hapis yatan Grace Marks’ın hayatını, sınıf farkı ve feminizm öğelerini işleyerek anlatan bir yapım. Konusu ağır olmasına rağmen oldukça akıcı. Dönem öyle güzel anlatılmış ki, insanı alıp götürüyor.

7 – The Trials of Gabriel Fernandez – 6 Bölüm (IMDB: 8,2)

dizi afişi

The Trials of Gabriel Fernandez (2020)

Baştan sona ağlayacağınız, bu kadarı da olmaz diyeceğiniz bir yapım. 6 bölümden oluşan ve Türkçesi ‘Gabriel Fernandez’i Kim Öldürdü?’ olarak çevrilen yapım, öz annesi ve erkek arkadaşı tarafından korkunç şekilde istismara maruz kalan 8 yaşındaki bir çocuğu ve onu koruyamayan karmaşık sistemlerin trajik hikayesini anlatıyor. Belgesel tarzında olan bu yapımı izlerken çok çarpıcı sahnelere tanık olacaksınız. İzlemesi acı veren gerçek bir belgesel. Baya sarsılacaksınız.

8 – Dip – 8 Bölüm (IMDB: 7,2)

türk dizisi

Dip (2018)

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne çalışan ve insanları intihar etmekten caydırmaktan sorumlu Sahir, telefonla bir bildirim aldığında Bilge adında gizemli bir bilim adamı ile tanışır ve olaylar başlar. Türk yapımı mini dizi yok demeyelim, var tabii. Gerilimi, gizemi, aksiyonu seviyorsanız bu dizi tam sizlik. Kurgusu güzel, tadı yerinde olmuş 8 bölümlük bir mini dizi. Kurgusu ve görüntüleri ile kendini izlettirmeyi başarıyor. Dizinin düşmeyen ve kafa karıştıran bir temposu var. Sırf bu merak için bile izlenir.

9 – Şahsiyet – 12 Bölüm (IMDB: 9,2)

dizi afişi

Şahsiyet (2018)

Alzheimer teşhisi konmuş bir adam suçluları cezalandırmaya karar verir. Hakan Günday’ın yazdığı Haluk Bilginer’in oynadığı 12 bölümlük Şahsiyet dizisi mükemmel kurgusu ile bir seri katili anlatıyor. Oyunculuklar muazzam, işleyiş muazzam, mekanlar muazzam. Kendisine hayran bırakan Agah Beyoğlu’nun hikayesi naifliği, soğuk kanlılığı, samimiyeti ile büyülüyor.

10 – The Last Dance (IMDB: 9,5)

dizi posteri

The Last Dance (2020)

Netflix yapımı olan ve hala her hafta yeni bölümü yayınlanan The Last Dance bonus olarak yer alıyor. Spor tarihinin en önemli hanedanlarından biri olan Michael Jordan liderliğindeki 1990’lı Chicago Bulls’un yükselişini çiziyor. Geçmiş görüntülerle basketbol severlere o anları bir kez daha yaşatan dizi enfes olmuş gözüküyor. Heyecanla ve sabırsızlıkla yeni bölümlerini bekliyoruz. Şimdiye kadar hiç yayınlanmamış 500 saatlik görüntülerin de kullanıldığı dizi harika bir yapım olmuş.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
28 × 20 =