fbpx MENU

Kumkat Mı, Kamkat Mı?

Romantik Gerilimin Dibi: The One I Love

28 Şubat 2016 Comments (0) Views: 1373 ANASAYFA, Kafama Göre, Müzik, Sinema

Organik Mimara “Blank On Blank” Animasyonu

‘İstersen sandviç falan söyleyebiliriz ya da tavuk falan…’ – J. Morrison

Kayıp ya da yayınlanmamış röportajları bulup gün ışığına çıkartan Blank On Blank ekibi, her röportaja ayrı bir animasyon hazırlıyor. Geçtiğimiz hafta “organik mimari” betimlemesiyle hafızalarda yer eden Amerikalı Mimar Frank Lloyd Wright’ın konuk olduğu Blank On Blank, son dönemin ilgi gören programları arasında. 

Organik mimari, doğa ile inşaat çevresinin ahenk içerisinde iç içe olmasını destekleyen ve doğal hayatla kişinin barınma ihtiyacı beraberliğindeki dengeyi savunan bir mimarlık anlayışı, felsefesidir. Bu terimi ilk kez Amerikalı Mimar Frank Lloyd Wright kullanmış. Sonra da devamı gelmiş.

Aynı zamanda başarılı bir eğitimci ve yazar olan Wright, geçtiğimiz hafta animasyonlu röportajı ile Blank On Blank’e konuk oldu. 1957 yılının Eylül ayında Mike Wallace röportajı olarak TV’de yayınlanan sohbetin arşiv kayıtlarına, Texas’daki Harry Ransom Center University’den ulaşılmış. Keyifli röportajı Blank On Blank’in Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Üç İdol Bir Arada: Jimi, Janis, Jim…

Üç idol derken sanırım hangi müzisyenlerden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Hikayelerde, festivallerde, çalma listemizde ya da gönlümüzde ay(-ı)rılmayan muhteşem üçlü: Jimi Hendrix, Janis Joplin ve Jim Morrison… 

Yayına başladığı günden bu yana ilgi ile izlenen ve çok sayıda takipçiye ulaşan Blank On Blank programı, derleyip hazırladıkları animasyon röportajları izleyiciyle paylaşmaya devam ediyor. Listesinde müzisyenler, ikonlar ve aktörlere yer veren ekip eski defterleri karıştırıp hiç duymadığınız; belki de izlemediğiniz röportajları gün ışığına çıkartıyor. Youtube kanalı ve kendi sitelerinden kolayca takip edebileceğiniz ekip, üç idole de yer vermeyi unutmamış.

1970 Londrasında Jimi Hendrix röportajına yer veren organizasyon, Jim Morrison’un animasyon röportajında ise Kertenkele Kral’ın kendi bakış açısından şişmanlıkla ilgili düşüncelerine açıklık kazandırıyor. Janis Joplin ablamıza gelince… Roling Stone dergisinde yer alan bir makaleden yola çıkılarak başlanılan röportajda, merak edilen çoğu şey hakkında sonuca ulaşılıyor.

Jimi, Janis, Jim, Kurt (soldan sağa)

Jimi, Janis, Jim, Kurt (soldan sağa)

“Blank On Blank” Konukları

Janis Joplin, Jim Morrison ve Jimi Hendrix demişken… Blank On Blank ekibi geçmişimize adını altın harflerle kazıyan pek çok ismin peşinden gitmeye devam ediyor. 

Blank On Blank konuklarından bazıları; Yoko ile sınırları zorlayan ve röportajında da bağları konu edilen John Lennon, vandalizm ve grung dendiğinde ilk akla gelen isin Kurt Cobain, müzikleriyle büyüdüğüm Louis Armstrong, sesleriyle içimi titreten Ray Charles ve Johnny Cash, bir idol daha David Bowie, buzda yürüyen adam Michael Jackson, B.B. King, Merly Streep, Joni Mitchell, Tom Waits, Nina Simone ve Dustin Hoffman…

Tabii, bunlar sadece birkaçı. Daha pek çok röportajın animasyonunu bulabileceğiniz Blank On Blank ekibine saygılarımı sunuyorum. Devam arkadaşlar, harikasınız!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
6 + 28 =