fbpx MENU

Haftalık Burç Yorumları

Sayıların Enerjisi 1

24 Haziran 2014 Comments (0) Views: 2332 ANASAYFA, SAĞLIK, Yararlı Bilgiler

Parmağını Çıtlatma!

On kişiden beşi illa ki duymuştur bu söylemi: “Parmağını çıtlatma!” Peki, o kadar da  zararlı mıdır bu parmak çıtlatma eylemi? Sanıldığı gibi ilerleyen yaşalrda kireçlenmeye sebep olur mu gerçekten? Sinemanın en heyecanlı sahnesinde yan koltuğumuzda çalan cep telefonu melodisi veya tebeşirin kara tahtaya sürtülmesi sonucu çıkan ses gibi sinir bozucu olabilir parmaklardan çıkan ‘çıt’ sesi. Eklemlerini çatırdatan insanlar için bazı sonuçlar olduğu doğru; ancak kireçlenme bunlardan biri değil.

Parmak çıtlatma

Parmak çıtlatma

Yıllardan beri dünyanın pek çok yerinde anne, baba, nine ve dedelerimiz çocuklarına, torunlarına; eğer parmaklarını çıtlatmaktan vazgeçmezlerse ileride pişman olacaklarını söyler. Parmağını çıtlatmayı bırakamayan yetişkinlerin sayısına bakılacak olursa çoğu çocuk, ‘el kireçlenmesini’ jimnastik takımına seçilmemek kadar endişe verici bulmuyor gibi. Yapılan araştırmalara göre; artrit mağdurlarının çocuğu, içinde bulundukları durumdan, hayatları boyunca el ve ayak parmaklarını çıtlatmış. Ayrıca bu kişiler, eklem yerleriyle ebeveynleri ürkütecek benzer davranışlar sergilemiş olmalarını da sorumlu tutuyor.

'Çıt!'

‘Çıt!’

Gerçeklere gelince çıt sesine neden olan şey; eklemlerinizi kaplayan ‘sinovial sıvı’ adı verilen o yağdır. Parmaklarınızı gerdiğiniz veya geriye doğru ittirdiğiniz zaman eklemler ikiye ayrılarak oluşan alçak basınçla birlikte baloncuklar meydana gelir. Çoğu insanın sandığı gibi bu baloncuklar öyle patlamazlar. Aksine; şiddetle içeri doğru çekilerek ya da siyah bir boşlukta bir yıldız gibi kaybolarak eklem sıvısını içeri doğru çekerler. Büyük balon gidince yerini bir sürü küçük baloncuk alır. Gaz, on dakika boyunca tamamen eklem sıvısının içinde emilir. Bu süre zarfında parmaklarını çıtırdattığınızda minik baloncuklar biraz gerilir; fakat patlamaz. Basit bir çıtlatma ise birkaç dakikalık bir süreden daha fazla zaman alabilir.

Büyük balon içeri çekilirken.

Büyük balon içeri çekilirken.

Büyük balon içeri çekilirken duyduğumuz ses rahatsız edici olabilir. Ne varki bu, kulağa geldiği kadar kötü değil. Bunu doğrulayan çalışmalar mevcut. Annals of the Rheumatic Diseases’de yayımlanan en kapsamlı araştırmaların birine bakılacak olursa; kırk beş yaşın üzerindeki üç yüz sağlıklı insanın incelendiği ve bu kişilerin sadece dörtte birinde artrit olduğu belirtilmiştir. Ellerinde kireçlenme olanların oranı, parmağını kıtırdatmayanlarda da hemen hemen aynı çıkmış. Parmağını çıtlatanlarda herhangi bir şeyi sıkıca kavrama gücü azalıyor. Ayrıca bu eylemin el şişkinliğiyle de alakası var. Bu, sigara ve alkol tüketimiyle yakından ilgili. Western Journal of Medicine’de yayınlanan daha dar kapsamlı başka bir araştırmada da benzer sonuçlara ulaşılmıştır.

Elleriyle çalışan insanlar...

Elleriyle çalışan insanlar…

Eğer farkına vardıysanız elleriyle çalışan insanlar arasında eklemlerini çıtlatanların sayısı daha çoktur. Bunun sebebini merak ettiyseniz endişelenmenize gerek yok. Araştırmacılar el işiyle uğraşmanın, bu bulgular üzerine hiçbir etkisi olmadığından oldukça emin. Arada böyle bir bağlantı olsaydı alışkanlık, tik olarak sürekli parmaklarını çıtlatanlar arasında ameliyat, travma ve elle ilgili diğer şeyler ailelerinin önerdiği gibi bırakılmış olurdu; lakin bırakmıyorlar.

Uzun lafın kısası; ebeveynlerin çocuklarını eklem çıtlatmasından vazgeçirmek için yeni bir mit uydurması gerekecek.

Neyi ne kadar biliyorsunuz? Yararlı Bilgiler‘e göz atın. 

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 − 26 =