fbpx MENU
Kendin yap ürünü

Geri Dönüşüm Ürünü: Hulohop İle Paspas

İstiridye mantarı

Vejetaryen İşkembe Çorbası ve Antrikot Tarifi

Sauce Kasabası

4 Şubat 2020 Comments (0) Views: 642 ANASAYFA, Gezi

Peru’nun Gizli Orman Kasabası: Sauce

‘Bu hikâye, yolu Peru’ya düşüp de kuzeydeki orman kentlerine gitmek isteyenlere adanmıştır.’ – J. Tan

Çantamı sırtlanıp Peru’ya uçtum. Dünyanın yedi harikasından biri olan Machu Picchu Antik Kenti’ne uğramadan rotamı bir anda Kuzey’e çevirdim. Peki ama neden?

İçgüdüsel bir hissin peşinde koşarken ben, ayak tabanlarım çoktan tercihini dağlık bölge yerine orman kentlerinden yana kullanmıştı bile. Ülkenin kuzeyinde kalan ‘Selva Bölgesi’ olarak adlandırdıkları lokal halkın yaşadığı ve tek bir turistin olmadığı bu ilkel orman kasabasında hiç İspanyolca öğrenmeden geziyor olmak tam bir çılgınlıktı.

Mototaksi

Sauce kasaba meydanı ve mavi mototaksi.

Ben kasabayı değil, kasaba beni seçti!

Peru’da gezilecek yerler listeme bir anda ekleniveren Sauce kasabası, Peru’nun Tarapoto şehrinde yer alıyor ve aynı ismi taşıyan bir de göle sahip. Orada yaşayan yerliler Sauce Gölü’ne ‘Laguna Azul‘ diyor.

Sauce Lake

Sauce Gölü, Tarapoto

Başkent Lima’dan Tarapoto’ya uçak ve otobüs olmak üzere iki farklı ulaşım tercih edilebiliyor. Uçak sadece birkaç saat sürüyor, otobüs ise bir günden biraz fazla… Ben bir doğa aşığı olarak otobüs kullanmak istedim ve ve seyahat esnasında Amazon ormanlarının başlangıcı varsayılan pek çok iri yapraklı ağaçlarla bezeli sık ormanlardan oluşan dağları seyre daldım. Sayısız şelale ve Amazon Havzası’nın parçası olan Maranon Nehri kollarından Huallaga Nehri’ni ardımızda bıraktık.

Huallaga River

Huallaga Nehri, Peru

Tam yirmi sekiz saat süren otobüs yolculuğu ardından Sauce Kasabası’na vardığımda beni kasaba meydanındaki denizkızı heykeli karşıladı. Aslında Selva Bölgesi’nde çokça rastlayabileceğiniz bu heykeller onların inanışında çeşitli efsanelerin bir sembolü. Bu mitlerden bir tanesine göre; yerli halk, dolunay gecelerinde denizkızının göl suyundan çıkarak onu gören kişiyi kendisine aşık edeceğine inanıyor.

Deniz kızı heykeli

Kasaba meydanındaki deniz kızı heykeli.

Sauce kasabası, ulvi ağaçlarla kaplı ormanın ortasına ve göl kenarına kurulmuş ilkel bir kasaba. Çoğu evin badanası yok, bazıları ise rengarenk. Burada Amazon bitki örtüsü türünden olan pek çok büyük bitki ve çiçekler var. Yerler kızıl toprak ve yerlilerin bazıları yalınayak. Sauce’un sokak köpekleri ise şehirdekilere kıyasla epey vahşi ve sürü halinde dolaşıyor.

Peru'nun köpekleri

Kasabanın çetesi gezintide.

Cinsleri bu bölgeye has kurt kırması olan birbirinden asil köpeklerle her an her sokakta karşılaşabilirsiniz. Kasaba içinde ulaşım amaçlı mototaksiler kullanılıyor. En fazla üç kişinin taşınabildiği bu motorlu araçlarla gezi havadar bir şekilde tamamlanabiliyor.

Sauce, ormanların arasında saklı kalmış ve hala keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet!

Peru’nun kuzeyindeki orman kentlerinde havanın yağışlı olup olmayacağını kestirmek mümkün değil. Derece otuz beşin üzerindeyken bir anda başlayan yağmur bazen çok kısa sürüyor bazense günlerce devam edebiliyor. Bu yüzden bu bölgede gezerken mutlaka yakınınızda bir yağmurluk bulundurmanızda fayda var.

‘Bir anda başlayan Amazon yağmurları ile toprak ıslanmaya başladığında medeniyetten ne kadar uzakta olduğumu fark ettim. O bölgeye henüz asfalt uğramamış ve insanlar gerçekten ciddi oranda sefalet içinde; fakat mutluydular. Çünkü onlar; küçük sebeplerden büyük mutluluklar yaratabiliyorlardı. Tebessüm ettim ve gittikçe şiddetini arttıran iri yağmur tanelerinin cilt gözeneklerimi arındırmasına izin verdim. Hayatımda ilk defa tenimin asit yağmurları yerine öz yağmur suyuyla tanışıklığını yaşarken pek keyifliydim. Yağmur yağdığında o nemli toprak kokusunu burnunuzdan ciğerlerinize çekmek hakikaten bir lütuf.’

Sauce’da olmanız için başka bir sebep daha: Bu kasabada muzlar salkım salkım, üstelik komik fiyatlara! Zaten bu bölgede neredeyse her yerde muz ağaçları ve avokado tarlaları var.

Muz salkımı

Süpersonik lezzetli muzlar!

Sauce’un göl manzarasını biraz daha yukarıdan seyretmek ve ormanın daha içinde konaklamaya karar verdiğimde, kendimi Fransız bir topluluğun özel mülkünde buluverdim. Kırk beş dakikalık orman yürüyüşünün ardından bayağı bir tepeye çıkmış, aynı zamanda da ormanın derinliklerine giriş yapmıştım. Birkaç kerpiç ev ve mutfak dışında arazide elektrik bile yoktu.

Peru'nun kerpiç evleri

Dünyanın en şeker kerpiç evlerinden biri!

Evlerin pencerelerinde cam yerine sineklik, bazılarının kapılarında ise kapı yerine kumaş örtü vardı. Arazinin sahibi Jim, buraya yedi yıl önce gelerek buradaki her yapıyı kendi yapmış ve şu anda da birkaç arkadaşıyla beraber kaldığı camping’e benzer alanı oluşturmuştu. Geceleri mum ışığında oturmak, gün batımında hamakta Sauce Gölü’ne bakıp hayaller kurmak bir harikaydı!

Bir söylentiye göre; o bölge kara panter ve jaguar gibi yırtıcı hayvanların doğal yaşam alanına sadece 3-4 saat uzaklıktaydı. Ormanın ortasındaki bu yerde üç haftaya yakın vakit geçirdim. Hayatımda hiç görmediğim büyüklükteki yarasa ve farelerin cirit attığı, birkaç kişi dışında pek de insanın ayak basmadığı bakir bir ormanın derinliklerindeydim. Elim büyüklüğünde karafatmalar gördüm. Geceleri milyonlarca kuş türünün çıkardığı ses eşliğinde uykuya daldım. Tehlikeli olduğu kadar tarifi mümkün olmayan bir doğal güzelliğin tam da göbeğindeydim.

Peru’nun gizli orman kasabası: Sauce, havası ve doğal güzellikleriyle tam bir cennet kasabası ve orman kenti aşıkları tarafından daha keşfedilmemiş pek çok yeri için ziyaretinizi bekliyor.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
27 + 13 =