fbpx MENU

Ocak Ayı Burç Yorumları

Meyveli Kış Kup

23 Aralık 2014 Comments (0) Views: 2859 ANASAYFA, MUTFAK, SANAT, Sen De Dene

Portakal Kabuğundan Mum

2004 yılı idi. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak vardı. Yıl olmuş 2014. O on yıla ithafen ben de bir mum yakıp dilek diledim. Portakal kabuğundan mum yapmak mı? Çok da güzel, pek de kokulu oldu.

Portakal kokulu ev yapımı doğal mum, hem evdeki malzemelerle kolayca hazırlanabiliyor hem de şık tasarımı ve aromatik kokusu ile evinize neşe, ışık getiriyor. Özellikle yeni yıla evde girecekler için ortamı süsleyen dekoratif bir parça olarak tercih edilebilir.

Aşağıda anlattığım tarife ek olarak bir de video hazırladım. Orada mumun nasıl yapıldığına dair daha net bir fikre sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

Malzemeler

Malzemeler

  • Portakal
  • Zeytinyağı
  • Bıçak
  • Çakmak veya kibrit
  • Minik bir tabak

Hazırlanışı

İlk önce portakalın kabuğunu orta hizadan, dairesel olarak kesip çıkartın. Posadan var olan doğal fitil, tavana bakacak şekilde kabuğu zemine yerleştirin. Sonra geri kalan kısmın da içini oyarak kabuğunu ayırın. Bıçak ile tepesinden küçük bir daire kesip çıkartın. Daha sonra fitilin üzerine zeytinyağı dökün. Az önce kestiğiniz diğer kabuğu şapka gibi yanan mumun üzerine kapatın.

Portakaldan hazırladığınız mum hazırdır. Artık onu tabağın üzerine koyarak ortamın keyfini çıkartın. Fitil sönecek gibi olursa da tekrar zeytinyağ ilave edebilirsiniz.

Dilerseniz sizler için hazırladığım portakaldan doğal mum videosunu buradan izleyebilirsiniz.

İşte hazırlanışı bu kadar pratik ve görüntüsü güzel bir doğal mum. En az yirmi dakika yanıyor. Fitilin büyüklüğü ve zeytinyağının kalitesine göre kırk dakika kadar da yandığı oldu. Yanarken etrafa yaydığı portakal kokusu ise; inanılmaz güzel.

İyi günlerde kullanın!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
28 × 23 =