fbpx MENU

Nurseli’nin Kahve Molası Küpleri

İndigo Ateşi

19 Mart 2015 Comments (0) Views: 1941 ANASAYFA, Doğanın Efendileri, Kafama Göre, Yararlı Bilgiler

Pugedon’lar Çoğaltılsın, Doğa Nefes Alsın!

Ekolojik yaşama destek verirken sokak hayvanlarının açlık sorununa da çözüm bulan Pugedon’lar çoğaltılsın, hem doğa nefes alsın hem de doğanın efendileri aç kalmasın!

Pugedon uygulaması

Pugedon uygulaması

Pugedon, Güneş paneli ile çalışan ve sokak hayvanları için icat edilmiş akıllı bir geri dönüşüm kutusudur. Haznesine pet şişe, teneke kola kutusu, cam soda şişesi, meyve suyu kartonu veya deterjan bidonları ile şampuan şişesi atılarak çalıştırılan makine, her atık karşılığına denk olarak aşağısındaki krom kaplara mama döker. Bu sayede çöpler değerlendirilerek evsiz hayvanların açlık problemine de aynı anda bir çözüm getirilmiş oldu.

Sahipsiz kedi ve köpeklerin açlık sorununu gidermeye yönelik tasarlanan Pugedon isimli kutucuklar, şu an dünyada 29 ülkede kullanılmakta ve hala da talepler devam etmektedir. Mucidi hayvansever Sosyal Girişimci Engin Girgin’dir. Pugedon sözcüğünün Türkçe veya başka bir dilde herhangi bir karşılığı bulunmamakla birlikte sosyal sorumluluk projesi kapsamında vermiş olduğu hizmet sayesinde kazanmış olduğu anlam, kelimeyi zaten yeterince özel kılmaktadır. Proje, dünyada bir ilktir.

Bence son derece değerli ve sahip çıkılması gereken bir projeye imza atmış sayın Girgin. Ne var ki; belediyelerin bu projeyi dikkate alması ve daha da yoğunlaştırması kanısındayım. Birkaç il ve mahalleyle olacak iş değil. Yetkilileri bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyor ve uygulamanın kullanıldığı alanların daha da çoğaltılarak ‘her yer’ olmasını diliyorum.

Doğadan Objektife Akan Aşk

Kedim Diyabet Mi?

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
27 − 10 =