fbpx MENU

Neon Öncesi Çizginin Ötesinde Bir ‘Deliköpek’

1 Hindistan Cevizinden 3 Beyaz

25 Haziran 2015 Comments (0) Views: 2330 ANASAYFA, ENERJİ

Renkler Hayatına Mı Hükmediyor?

Renkler biz farkında olmadan bilinçaltımızı etkileyen uyarıcılar. Peki, renkler mi hayatına hükmediyor; yoksa sen mi renklere hükmediyorsun?

Renk terapisi teorisine göre; etrafımızdaki renkler bizimle konuşup günümüze yön veriyor ve duygularımızı etkiliyor. Gün içinde aniden değişen ruh halimiz, bir anda yaşadığımız öfke patlamaları veya aniden duygusallaştığımız anlarda renklerin rolü epey fazla. Üstelik renkler, bunu bize hiç de fark ettirmeden yapıyor!

Her rengin bilinçaltındaki kodu kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gibi renklerin anlamları da bu bağlamda bayağı bir değişken. Örneğin; haki rengi bir kişide zeytinden dolayı Ege’yi ve oranın doğal güzelliklerini anımsatıp yumuşak bir his yaratabilirken, bir başkasında militarizmi, savaşı çağrıştırdığı için o kişiye sevimsiz, tedirgin edici bir duygu hissiyatı verebiliyor. Bu sebeple herkes kendi rengini seçmeli ve renk terapisinde onu kullanabilmelidir.

Renkler sadece duyguları değil vücudu da etkiliyor. Orta Çağ doktorlarından Hipokrat’ın, hastalarını tedavi ederken sık başvurduğu bir yöntemdir renk terapisi. Hastalarına tedaviye uygun renkte kıyafetler giydirerek onları renkli suyun içinde oturttuğu kaynaklarda yer almaktadır. Yazar Goethe’nin renk terapisi ile ilgilendiği bilinir. Yazarın bu konuda pek çok yazısı mevcuttur.

Farkında Olmadan Kendimize Renk Terapisi Uyguluyoruz…

İnsanlar renk terapisini gün içinde farkında olmadan kendilerine uygular. Örneğin; yorgun ve mutsuz olduğumuz dönemlerde pek de renkli kıyafetler giyinmek istemeyiz. Bunun sebebi bilinçaltımızın kalabalıkta görünür olmak yerine görünmez olmayı istemesiyle ilgilidir. Bazen de ormanda yürüyüş yaparak ya da denizi izleyerek rahatlamak isteriz. Vücudun ve ruhun o esnada gevşemesinin bol oksijen, dalga seslerinin yanı sıra yeşil ile mavi tonlarının da etkisi yadsınamaz.

Bir süredir hiç ilginizi çekmeyen bir renk artık dikkatinizi çekmeye başladıysa veya alışverişe çıktığınızda ‘asla kullanmam ama yine de alayım, bir kenarda dursun’ mantığıyla bir şey satın aldıysanız o renk size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir. Belki de odanızın dekorunu değiştirmeye karar verdiniz ya da hep huzurlu olduğunuz alan artık sizi rahatsız ediyor, böyle durumlarda da renklerin enerjitik etkisi söz konusu olabilir.

Şimdi sizden istediğim şey aşağıdaki tablodan -çok da uzun süre odaklanmadan- herhangi bir rengi seçmeniz ve size anlattıklarını okumanız. Kim bilir, belki de uzun süredir hayatınızla ilgili sorduğunuz bir sorunun cevabı seçtiğiniz rengin açıklamasında saklıdır!

Renk tablosu

Renk tablosu

KIRMIZI

İyi yanı; fiziksel anlamda dinamizm ve gençliği, duygusal olarak azim, kararlılık ile mutluluğu ifade etmesidir.

Kırmızıyı tercih edenlerin sadece pozitif değil negatif duyguları da son derece güçlüdür. Çabuk sinirlenir ve monoton işlerde zorlanırlar. İştah açıcı bir renk olmasının yanı sıra uyku kaçırıcı bir özelliğe de sahiptir. Dikkat çekmek istenilen alanlarda veya insanların uzun süre oturup vakit geçirmesi planlanılan restoran gibi mekanlarda tercih edilebilir. Kan akışını hızlandırdığı için tahrik edici bir yönü de vardır bu rengin. Çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar veya partnerini etkilemek isteyen kişiler tarafından kullanılabilir.

Kırmızı giyen kişiler, karşısındakinin kendisini görmesini ve önemsenmeyi arzu eder. Sık sık bu renk ağırlıklı giyiniyorsanız özgüveniniz oldukça yüksek demektir. Siz hemen hemen her şeyi elde edebilecek kapasitedesiniz.

PEMBE

İyi yanı; neşe ve mutluluk vermesi, aynı zamanda da hayallerle aşkın rengin olarak bilinmesidir. Yumuşak bir hissiyatı vardır. Daha çok hassas olan ve korunmaya ihtiyacı olan kişiler bu rengi tercih etmektedir.

Pembeyi tercih edenler hayal kurmayı sever; fakat hayallerini gerçekleştirmek için acele bir şekilde harekete geçmezler. Uysal olmalarının yanında rahat bir yapıları vardır. Her sözünü tutmazlar. Saf ve sevimli, narin bir yapıda olduklarından gergin ortamlara katlanamazlar. Sevgi ve yardımseverlilik güdüleri çok gelişmiştir. Duygusal insanlardır. Pembenin rahatlatıcı bir etkisi olduğundan pembe giymiş bir kasiyer ile müşteri ilişkisi her daim anlaşılır ve sorunsuz bir biçimde gerçekleştirilir.

Pembe giyen kişilerin tüm dolabında bu renk kıyafetler ağırlıktaysa karşı tarafa ‘ben Barbie’yim, bol para ve ilgi istiyorum’ mesajı vermektesiniz. Pastel pembe yerine daha kibar ve açık tonlarını tercih edenler ise zarif, hassas bir yapıya sahiptir. Yalnız o hayalini kurduğunuz masallardaki sihirbaz, problemlerinizi değneğiyle çözmek için asla gelmeyecek.

BEYAZ

İyi yanı; her şeye yakışması ve bu yüzden de pek çok kişi tarafından tercih edilen uysal, masum bir renk olmasıdır. Bilinçaltında iyilik, saflık, ışık, hakkaniyet, hassaslık ve asalet gibi konularla ilgilenir. Bu nedenle farklı dinlerde ibadet edenler genelde beyaz rengini tercih etmektedir. Huzur ve güven vermesinin yanı sıra düşünce gücünü arttırır.

Beyazı tercih edenler çevrelerinde daha istikrarlı ve güvenilir kişiler olarak algılanır. Ayrıca temiz kalpleriyle de dikkat çekerler. Akciğer, bağırsak hastalıkları ile şeker hastalığı tedavisinde faydalanılabilir. Temizliği ve sağlığı çağrıştırdığı için başta hastaneler olmak üzere ilaç firmaları gibi pek çok sağlık alanında kullanılan bir renktir.

Beyaz giyen kişiler, ruhlarını temiz tutmaya çalışan masum insanlardır. Bu renk, kişiyi olduğundan daha genç gösterir ve hatta pek çok zaman makyaj yapmaktan daha etkin bir yöntemdir. Meleğe veya geline benzetilen bu kişilere saygı duyulmalıdır!

GRİ

İyi yanı; gri seven kişilerin fazla dırdırcı olmaması ve gereksiz konuşmalardan kaçınmasıdır. Bu renk, güvenilir ve muhafazakar insanların rengidir. Harekete geçmeden önce mutlaka her detayı düşünüp ondan sonra bir karara varırlar.

Griyi tercih edenler değişkenlikten haz etmezler. İstikrar onlar için önemlidir. Tutucu yanları ağır bassa da genelde taraf olmayı sevmez ya da taraflarını belli etmeyen kişilerdir. Bu rengin hakim olduğu ortamlarda uzun süre vakit geçirmek karamsarlığa sebep olabileceğinden dışa dönük, hiperaktif kişiler tarafından pek tercih edilmeyen bir renktir. Gözün algıladığı en rahat renklerden biri olduğu için, diplomatik alanlarda, uzlaşılmak isteyen ortamlarda orta yolu bulmak adına kullanılabilir.

Gri giyen kişiler genellikle gölgede kalmayı sever, pek göz önünde olmak istemezler. Bunun sebebi iki nedenden kaynaklanmaktadır: Kendilerine verdikleri aşırı değer ya da dış dünyaya duyulan korku.

SİYAH

İyi yanı; dünyanın sırrını çözmeye çalışan zeki insanların tercih ettiği bir renk olmasıdır. Kaynaklarda sık bahsi geçen karamsarlık, depresyon gibi etkilerin aksine derin düşünür, entel ve duygusal zekası farklı işleyen kişilerin rengidir.

Siyahı tercih edenlerin huzursuzluğu dış dünyasından ziyade iç dünyasında hüküm sürer. Gülümsemek onları diğer uyaranlardan korumak adına oluşturdukları bir zırhtır. Oysa genel yapı itibariyle mutsuzdurlar. Hüzün ve yalnızlığın yanı sıra gücü de sembolize eden siyah rengi, ciddiyet gerektiren alanlarda tercih edilebilir. Ondandır ki makam araçlarında en çok kullanılan renktir. Gizemli bir renktir. Konsantrasyonu bozuk kişilerde konsantrasyon arttırıcı bir etkisi vardır. Yalnız bunu alışkanlık haline getirmek, olumsuz sonuçlar yaratabilir.

Siyah giyen kişiler, özgüveni yüksek ve azimlidir. İş hayatlarında başarıyı kolay yakalayabilecek olsalar da hırslarının ve inatçılıklarının kölesi olmaktan kaçınmalı, aksi takdirde kolay bir şekilde yıkıma uğrayarak mutsuzlukla tekrar bir bağ kurabileceklerini bilmelidirler. Ayrıca ruhsal problemleri ve fazla kiloları olanların da tercih ettiği bir renktir.

MAVİ

İyi yanı; sonsuzluğu ifade etmesidir. Uçsuz bucaksız gökyüzü ile umman denizler buna en güzel örnektir. Bu rengi seçenler stresten uzak, sakin kişilerdir. İnsana huzur veren dinlendirici bir yanı olduğundan pek çok alanda kullanılır. Aynı zamanda filozofların rengidir. Aşkı dramatik bir tutku oyununa döndürmektense, ilişkileri güçlü bir bağ ve sonsuz sevgi ile yaşamak isteyenlerin tercihidir.

Maviyi tercih edenler mizaçları ve fikirleriyle karşısındakini çabucak yatıştırır. Yemek yeme isteğini azaltan bir renk olduğundan diyette olanlar bu renkte tabak ve mutfak eşyalarını tercih etmelidir. Dinlenme tesisleri, yatak odaları ve bebekler için sık kullanılan bir renktir. Kırmızının aksine kan akışını yavaşlattığından yüksek tansiyon ve ateşli hastalara birebirdir. Tansiyon ve ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra migren ve göz hastalıklarında faydalıdır. Gözü rahatlatıcı özelliğinden ötürü sık vakit geçirilen Facebook, Twitter, Tumblr vb. sosyal medya ağlarında hep mavinin tonları tercih edilmektedir.

Mavi giyen kişiler, özgürlüğü temsil eder. Unutulmamalıdır ki; hiçbir dönem modası geçmeyen jean rengi de mavidir.

YEŞİL

İyi yanı; ilkbahar ve özgürlükten yana olmasıdır. Tazeliği, canlılığı ve arınmayı temsil eder. Düzen ve dengeyle de yakından ilgili olduğundan ekolojik dengeyle ilgili pek çok kuruluş logosu, doğa severin rengidir.

Yeşili tercih edenler, emrivaki durumlardan ve komut almaktan hoşlanmaz. Üretkenlik gerektiren ortamlarda -mutfak, atölye vb.- yeşilin tonları tercih edilebilir. Aynı zamanda bu renk insanlara huzur vererek onların rahatlamasını sağlar. Kalp hastalıkları ile mide rahatsızlıklarında iyileştirici faktörü bulunan yeşil renginin, zehirli maddelerin vücuttan atılmasında da büyük rolü vardır. Bu sebep ile ‘green juice’ vb. detoks içecekler genellikle yeşil renkli sebzelerden elde edilir.

Yeşil giyen kişiler, ikna kabiliyeti yüksek, kolay iletişim kuran ve kurulabilen insanlardır. Doğallıktan yana güzel insanlardır aynı zamanda. Koyu tonlarda yeşili tercih edenler ise agresif yönleriyle başa çıkmaya çalışıyor olabilir.

SARI

İyi yanı; lüks ve konforu temsil eden bu hayat renginin, başarı ve cesareti de temsil etmesidir. Işığın ve Güneş’in rengi olan sarı, altının da rengidir. Bilge kişilerin de ilgi odağı bir renktir.

Sarıyı tercih edenler, meraklı ve içinde sonsuz bir yaşama sevinci olan kişilerdir. Üretim ve verimliliği destekler. Canlılık ve neşenin olduğu kadar hüznün ve sonbaharın da rengidir bir bakıma. İçinde pek çok zıt anlam barındıran bu renk, tercih edildiği kişilerin ruh ve beden sağlığında ikilemler, kararsızlıklar vb. duygu değişiklikleri yaratabilir. Çift karakterli insanların sık tercih alanındadır. Psikologlara göre; sarıyı sevenler çok başarılı ve iyi insanlar oldukları halde yine de kendilerinden daha başarı sahibi insanları kıskanırlar. Sindirim sistemi problemlerini çözmeye yarayan bir renktir. İştah açıcı özelliğe sahiptir.

Sarı giyen kişiler, liderlik gerektiren işlerde büyük bir sorumluluk güdüsüyle başarıyı sağlarlar. Bu renk kıyafetler kişideki zihinsel ve fiziksel cesareti arttırır. İlgi odağı olmaktan ve tüm kontrolü elinde tutmayı sevenlerin rengidir.

MOR

İyi yanı; vücuttaki hormonlar ile salgı bezlerinin çalışmasını tetiklediğinden genellikle üretken, marjinal, sıra dışı ve sanata yatkın kişiler tarafından tercih edilen bir renk olmasındadır.

Moru tercih edenler, sürekli değişen bir ruh hali içinde olduklarından halk arasında ‘dengesiz’ kişiler olarak bilinir. Oysa ki onlarda var olan bu değişkenlik, üretkenlikleri ve pratik düşünmelerini besleyen bir hal idir. Özellikler açık tonlarının hayal gücünü genişleten ve konsantrasyonu arttıran bir özelliği mevcuttur. Eklem iltihaplarına karşı faydalı olan bu renk, böbrekler ile kalbin verimli çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur.

Mor giyen kişiler, işleri, kişileri, durumları ve hayati dengeyi kendine bir anda yakınlaştırabileceği gibi ışık hızıyla da kendilerinden uzaklaştırmayı başarırlar.

TURUNCU

İyi yanı; depresyona iyi gelen neşeli bir renk olmasıdır. Keyifli, espirili, eğlenceli ve değişik fikirli kişilerin rengidir.

Turuncuyu tercih edenler, dışa dönük, hayatı doyasıya yaşamayı seven, sosyal ilişkileri güçlü insanlardır. Turuncunun da kırmızı gibi iştah açığı bir özelliği vardır. Eğer kilo verme niyetindeyseniz bu renkten uzak durmalısınız! Mutfak, restoran, yemek odası gibi alanlarda kullanılabilir; fakat yatak veya çalışma odası gibi alanlarda dikkati dağıtabileceğinden tercih edilmemelidir. Yine de bu tür alanlarda kullanmak istenirse diğer renklerle kombine edilerek olumsuz yönleri bastırılabilir. Canlılık ve manasız bir sevinç kaynağı rengidir.

Turuncu giyen kişiler, bilgeliği ağır basan ve hayata pozitif bakan bireylerdir. Hayal kurmanın yanı sıra o hayalleri gerçekleştirmekten de büyük keyif alırlar.

 

Sayıların Enerjisi 1‘ veya ‘Sayıların Enerjisi 2‘ ilginizi çekebilir…

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
6 − 5 =