fbpx MENU

Ne Olsam Ki Acaba?

14 Aralık’da Ekran Başına!

11 Kasım 2014 Comments (0) Views: 3529 ANASAYFA, İndirim Günleri, MODA, Yararlı Bilgiler

Replikaya Mahal Yok

Son zamanlarda popüler olan ve çok kişi tarafından yanlış kavranan bir konuya değinmek istiyorum. Replika ürün ne anlama gelmektedir? Replikanın orijinallerden farkı nedir? Niye bu kadar yaygınlaştı? Peki, faydalı mı yararlı mı? Bla bla… Uzar gider bu konu. Mümkün olduğunca kısa ve net bir şekilde örnekleyerek durumu size izah etmeye çalışacağım.

‘İmitasyon out, replika in!’ diyorum ben şu sıralar. Aslında imitasyon, replika ürünün kardeşi ve aralarında pek de bir fark yok. Dünün imitasyounu bugün, ‘replika ürün’ adı altında halka sunuluyor. Özellikle e-ticaret ortamlarında yüz binlerce replika satışın yapıldığı internet sitesleri, İnstagram hesapları veya Facebook sayfalarına rastlamak mümkün. Saat, gözlük, takı, cep telefonu, parfüm, tekstil ürünü gibi akla gelmeyecek kadar envai çeşit, orjinallerinin aksine bayağı bir cüzi rakamlarla tüketiciye sunuluyor. Rağbet de görmüyor değil hani. Ne var ki; bilinçsiz tüketici, alışverişinin üzerinden biraz zaman geçtikten sonra ürünle yaşadığı problemlerden ötürü şikayetçi oluyor. Üstelik bazı firmalar bu ilgiyi kullanarak da insanları dolandırıyor. Adreslerine sipariş edilen ürün yerine maket gönderilen kişiler tanıyorum. Öyle de tuhaf bir pazar şu replika meselesi.

Eğer bir alışveriş sitesinde ‘ürünler replikadır’ veya ‘birinci sınıf replika ürün’ yazıyorsa arkanıza bakmadan o siteden uzaklaşın. Almak istediğiniz her ne ise; gerekirse para biriktirin, alış tarihinizi ileriye erteleyin veya bütçenize uygun bir ürün ile ihtiyacınızı kapatın. Tamam, her daim muhteşem pahalı ürünler kalitelidir diye bir kural tabii yok. Yalnız ‘ucuz etin yahnisi yenmez’ diye bir laf vardır hatırlatırım. Bana göre; replikaya mahal yok. Bunu böyle bilesiniz.

Replika Ürün Nedir?

Replika, İngilizce’den Türkçe’ye giren ve İngilizce’de; bir şeyin benzer eşi, kopyası ve ikinci nüshası gibi anlamları bulunan ‘replica’ sözcüğünün ruh ikizidir. Dilimizde ise; kopya, tıpatıp aynısı, taklit vb. ifade eder. Replika ürün de; orijinalinin dış görünümüyle bire bir aynısı, iç yapısıyla (kullanılan malzeme, üretim şekli ve yeri) farklı olan ve gerçeğine nazaran aşırı ucuza satılan ürünlere denmektedir.

Bir de koleksiyon ürünü olan replikalar mevcuttur. Onlar orijinaldir. Örneğin; ünlü bir x firmanın 1970 yılındaki bir sinema filminde kullanılması için saat ürettiğini düşünün. Bugün 2014 yılında, x şirketi o saatin aynısından yapıyorsa o ürünün modeli ‘replica of 1970 edition’ olur. Bu tip ürünleri aynı kategoriye koymamak, karıştırmamak lazım.

Replika Alınır Mı?

Replikayı orijinal ürünlerden ayıran en büyük özellik; işlevidir. Belki normalinin on kat aşağısında ucuza alabilirsiniz; ama replika üründe orijinaliyle aynı performansı yakalamanız mümkün değildir. Misal; replika cep telefonlarında görüntü kalitesi ve çözünürlük kötüdür. Telefon sık sık takılabilir, ekran donabilir ve abzürd uyarılar verip çökebilir. Ayrıca; bu ürünü kullananlardan -konuşma esnasında- ses cızırtıları geldiğini söyleyenleri de duydum. Parfümde kokular kalıcı değildir, çabuk uçar. Üstelik parfümün şişesi tıpkısının aynısı olsa da kokusu için bunu söyleyebilmek namümkün. Gözlüklerle gözleriniz bozulabilir, teskstil ürünlerinde renk atma, ilk yıkamada küçülme, çabuk aşınma ve yırtılma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Replika ürünlerde garanti hak getire. Yoktur öyle bir şey. Üründe bir arıza olursa, eyvah! Yandınız. Dolayısıyla resmi belgeler gibi evraklar elinizde olmadığından ciddi ürünlerde hakkınızı arayamaz, ürün iadesi yapamazsınız. Maalesef ki; popüler kültüre olan merak ve yüksek ilgi sayesinde replika ürünlere duyulan rağbet, gün geçtikçe artmaktadır. Sırf dış görüntüsüyle dikkat çekmek ve kendini çevresindekilerden farklı görmemek, tepki toplamamak adına bile insanlar, gücü olmadıkları için bu tür ürünlere yönelmektedir.

‘Bozulursa atarım. Gider yenisini alırım’ gibi düşüncelerle yola çıkılsa da bilinmelidir ki; replika parfümler kanserojen olabilir, telefonlarda şebeke problemi, tekstilde ilk yıkanmadan sonra renk solması gibi pek çok sorun yaşayabilir ve hatta ısmarladığınız ürün yerine, kargo kutunuzdan çıkan maketle bakışmak zorunda kalabilirsiniz.

Replika Nasıl Belli Olur?

Replika ürünleri gerçeğinden ayırt eden en belirgin detay, ürünün ağırlığıdır. Genellikle bir saat ya da cep telefonunun gerçek mi replika mı olduğunu ağırlığıyla ölçebilirsiniz. Eğer ürün, gerçeğinin ağırlığından farklıysa sahtedir. Bunun dışında; tabii ki fiyatından anlaşılır. Bir parfümün piyasa değeri dört yüz liraysa; fakat aynı ürün başka bir sitede elli liraya satılıyorsa bilin ki; o ürün replikadır.

Replika ürünlere dikkat edin. Mümkünse onlardan uzak durup ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Siz yine de alacağım diye ısrar ederseniz; kargonuzdan parfüm yerine oda spreyi, tişört yerine de mutfak bezi çıkarsa sakın ola şaşırmayın. Benden söylemesi.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
6 + 29 =