fbpx MENU
Umut Tan Okutan

Milyonlar Arasında Yalnız Değilsin! Lansman Gecesine Davetlisin!

Eski cdlerle dekorasyon

80’li Yıllara Dönüp Eski Cd’lerimi Parçaladım

Halka ışık

5 Ocak 2021 Comments (0) Views: 54 ANASAYFA, Resim & Fotoğraf, SANAT, Yararlı Bilgiler

Ring Light (Halka Işık) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Son dönemlerde Youtuber’ların artışıyla daha da gündeme oturan Ring Light yani halka ışık, aslında çok önceden fotoğrafçılık sektöründe zaten kullanılmaya başlanmış ve tripodu olup ledlerden oluşan bir fotoğraf çekim ışığıdır.

Peki, sık sık duymaya başladığımız Ring Light (halka ışık) nedir? İlk olarak Ring Flash üretiliyor. Fotoğraf makinesi ve kameralarınızın objektifini çember olarak saran halka flaş, fotoğraflarda nokta ışık kaynağının aksine ışığın her yere eşit olarak dağılmasını ve gölgelerin ortadan kalkmasını sağlıyor. Özellikle Makro ve Portre fotoğrafta harika sonuçlar elde edilen flaşın ardından ayaklığı olan halka ışık üretiliyor.

Günümüzde pek çok Youtube kanalı sahibi bu aydınlatma ekipmanından faydalanıyor. Özellikle makyaj videosu çekenlerin olmazsa olmaz en önemli ekipmanlarından biri diyebiliriz. Yine de bunu sadece makyaj kanalları diye sınırlamak doğru olmaz. Eğer video veya fotoğraf çekiyorsanız her daim işlerinizde böyle bir ışığa ihtiyaç duyacaksınızdır.

Piyasada çok fazla çeşidi bulunmakla beraber fiyatları; led sayısına, çemberin boyutuna, ışık modlarına, tripodunda kullanılan metal veya plastik malzemeye ya da yanında gönderilen çanta, kumanda vb. diğer opsiyonlara göre farklılık gösteriyor.

Halka Işık Nasıl Kullanılır?

Halka ışığı seçerken bütçenize ve yapacağınız işe uygun bir model / marka tercih edebilirsiniz. Bazıları sadece beyaz ışık verirken bazıları sarı, gün ışığı hatta farklı renklerde ışık vermektedir.

Ring Light kullanırken ışığa ortalama 1 metre uzaklıkta durmak iyi sonuçlar verir. Tabii siz yine de çekeceğiniz video veya fotoğrafa göre bu konumu daha uzak ya da daha yakın olarak değiştirebilirsiniz. Kumandayla müdahale edemiyorsanız ışığın kendi üzerinde kabloya entegre edilmiş ayar aparatı bulunur. Oradan ekipmanı açıp kapayabilir, modları değiştirebilir veya ışığın az ya da çokluk derecesini ayarlayabilirsiniz.

Kullanımı oldukça basittir ve ring light ile çekeceğiniz fotoğraf ile videolarda ışık eşit dağıldığından işlerinizi editleme süreciniz hem keyifli hem de başarılı olacaktır. Ben de kısa süre önce orta karar bir halka ışık edindim ve sizler için inceledim.

Umarım incelememi beğenirsiniz. Işık işinize doğsun. Sevgiler.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
3 × 14 =