fbpx MENU

Organik Mimara “Blank On Blank” Animasyonu

San Diegolu Çiftin UV Aşkı

28 Şubat 2016 Comments (0) Views: 1889 ANASAYFA, Sinema

Romantik Gerilimin Dibi: The One I Love

Bir filmi izlerken hayatımda hiç bu kadar gerildiğimi, ardından romantizme bağlayıp sonrasında da komedinin dibine vurduğumu; tüm bunlar da yetmezmiş gibi oradan çıkıp bir de paralel evren teorisine bağladığımı hiç hatırlamıyorum. Kısa dakikalar arasında gel-git yaşadığım bu duygu değişimlerini gerçek hayatta yaşasam, sanırım histeri teşhisi konulmuş bir histerik olurdum. Bu film, ani duygu değişimlerini muhteşem bir senaryoyla başarmış. Sağlam etkilendim.

The One I Love” yani, Google amcaya sorduğunuzda; Türkçe çevirisiyle “Tek Aşkım” olarak bulabileceğiniz bu acayip yapım, Imdb’den 7.1 puan almış. Genelde 6 ve altını izlemek adetimdir. Nerede abuk subuk, entel kuntel filmler var ise ilgimi çekiyor. Bunu biraz da düşük puanlı filmleri izleyen kitlenin az olmasına bağlıyorum. Bu film ise puan çıtamın epey üstünde. İşte beni şaşırtan, izlerken bir duygudan başka bir duyguya sürüklendiren ve bir o kadar da düşündüren bir emek yumağı olmuş. Başarmışlar, aferin.

Film, Ethan ile Sophie çiftinin yolunda gitmeyen ve bunu psikologlarının önerdiği bir tatille düzeltmeye çalışan ilişkilerini konu alıyor. Yalnız tatile çıktıkları köy evi biraz tuhaf. İşte gerilmeye tam da burada başlıyorsunuz filmi izlerken. Aynılarından yan evde, komşu niyetine bir tane daha! Nasıl yani, bu ne demek? Basbayağı; karakterlerin isminden, cisminden, ses tonundan, yaşayış tarzından, stilinden bla bla ayna niyetine birer tane daha karakter karşılıyor senaryoda sizi. Haydi bakalım, düşünmek bedava!

Spoi vermek istemediğimden çok fazla detaya inmek istemiyorum. Genel olarak sürükleyici, alışılagelmedik ve çarpıcı bir sonla biten yapım, aslında yer yer de psikolojiye değiniyor. Dürüst olmak gerekirse ilk uzun metraj çalışması olan Justin Lader’in senaryosu beni çok etkiledi. Tekdüzelikten yolunu şaşmış, şaşırmacalı şeyleri fazla seviyorum sanırsam.

Yönetmen koltuğundan Charlie McDowell oturuyor. Ethan ve Sophie çiftini canlandıran oyuncular ise; Mark Duplass ile Elisabeth Moss. Bir buçuk saat süren romantik gerilimin dibi “The One I Love” isimli yapımda yerinizden kıpırdayamayacağınızı dipnot geçeyim.

İyi seyirler!

tek aşkım izle

tek aşkım izle

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
32 ⁄ 8 =