fbpx MENU

Camel Beach’den Kalktık, Koylara Vardık

Gümüşlük lambaları.

4 Adımda Gümüşlük

1 Ağustos 2016 Comments (3) Views: 6102 ANASAYFA, Gezi

Sihirli Cennet: Gökova Akbük

Yaz bitmeden gidip havasını tatmalı dediğim koylardan biri idi Akbük. Burası özetle; hem saklı hem sihirli bir cennet!

Kıran Dağları eteklerinde bulunan Akbük Koyu, Gökova Körfezi’nin kuzeyinde kalıyor. Bodrum’dan özel araçla yaklaşık iki saat süren yol, ilk başta fena sayılmasa da koya yaklaştıkça biraz virajlar artıyor. Dağı tırmanıp uçurumlu yolun tepesine vardığınızda Akbük, size tepeden göz kırpıyor. O eşsiz manzara karşısında aşağı inerken heyecanım daha da arttı. Sık, yeşil ağaçların arasından hemen hemen pek çok noktadan koyu izleyebiliyorsunuz.

Tepeden Akbük

Tepeden Akbük

Koya vardığınızda otopark için araç başına 20 TL giriş ücreti alıyorlar. Eğer ödemek istemezseniz -ki bence de doğanın koyu ve halkın denizi olan bir doğallığa, rakam biçilip bunun ısrarla insanlardan istenmesi ciddi haksızlık- ana girişten geçmeyip aracınızı dışarıda bir yere park edebilirsiniz. Gece konaklamayı düşünürseniz Sılam Camping’de çadırda kalabilirsiniz.

Koyun girişinde sazlıklarla çevrili minik bir alandan Azmak Nehri’ne ait tatlı suyun denize karıştığı noktayı görüyorsunuz. Aslında gerçek ismi ‘Kadın Azmağı’ olan nehrin bir kısmı bol mineralli sodalı iken diğer kısmı kaynak suyundan oluşuyormuş. Bu da pek çok derde deva verip bedeni şifalandırıyormuş. Denize girdiğimde bedenim ne kadar şifalandı bilemem ama suyun içerisinde yüzen balıklar minik öpücüklerle sürekli tenime dokundu. Sayıca epey fazlalar ve sanki nehirle denizin bağlantı noktasından aşağı yukarı bir metre kadar sağ tarafta bulunuyorlar daha çok. Genelde orada vücuda akın edip diğer noktalarda pek insana dokunmuyorlar. Ben miniklerin şifalı dokunuşlarını bu şekilde deneyimledim.

Bugüne kadar Kelebekler Vadisi’nin doğasını ve o doğaya karşı havuza benzer suda yüzmeyi başka bir koya değişmezdim. Akbük Koyu’ndan sonra burası ilkim, Kelebekler ikincim oldu diyebilirim. Pek çok koy gibi buranın da artık yavaş yavaş isminin duyulmasından ötürü gitgide kalabalıklaşmaya ve tesisler açılmaya başlanmış olsa da doğası ve suyu parmak ısırttıracak cinsten. Uçsuz bucaksız bir koy.

Akbük Koyu

Akbük Koyu

Sunay Teyze’nin Gözlemeleri

Akbük Koyu’nun girişinde sağ tarafta salaş bir mekan var. Gözlemesi akıllara zarar!

Sunay Teyze

Sunay Teyze

Koyun en serin ve rüzgarlı yeri Sunay Teyze’nin mekanı. Şirin birkaç masa ve sandalyeden oluşan mini minnacık yer, ağaçların tam da altında. Yüzüp acıktıysanız ve Güneş’den bunaldıysanız orası tam da sizi keyiflendirecek bir mekan. O kadar sıcakkanlı ve güleryüzlü bir aşçı ki Sunay Hanım, bir yandan gözlemeleri hazırlarken diğer yandan da tatlı tatlı sohbet ediyor. Oranın yerlisi ve uzun süredir de orada bu işi yapmaktaymış. Azmak suyunu da ondan öğrendim pek tabii. Zaten hemen o tatlı suyun denize bağlandığı noktada burası. Manzarası da keyfi de bir harika!

Sunay Teyze’nin sevgi kattığı gözlemelerinin en büyük özelliği hamurunu kendi açıyor olması. Hazır yufka kullanmaktan ziyade hemen o anda gözününüzün önünde yufkayı açıyor ve arzunuz ne ise içine onu koyuyor. Otlu peynirli, patatesli peynirli, otlu patatesli gibi seçenekler mevcut. Ben otlu patatesli gözleme tercih ettim ve afiyetle yedim. Gerçekten de lezzeti, malzemesinin kararlılığı tam yerindeydi.

Yolunuz Akbük’e düşerse Sunay Teyze’yi bir görün, sohbetini de gözlemenin yanında tadın derim.

Sihirli Cennet Akbük

Akbük’ü iki kelimeyle özetlemek gerekirse: Sihirli Cennet.

Akbük suyu

Akbük suyu

Çılgın geniş bir alanda, dağlar tarafından sarılmış bir alan düşünün. Tek bir dal kıpırdamıyor ve denizi çarşaf gibi. Yeşilden turkuaza, turkuazdan maviye geçen bir tonlaması var suyun. Bunun sebebi ise belli bir noktadan sonra bir anda derinleşmesi. Aynı Ölüdeniz gibi. Gözlükle dalıp o derin boşluğa baktım ve o tarafın içine yüzdüm. Siyaha kaçan bir koyu mavi ve yüzen bir sürü irili ufaklı balıklar… Gerçekten muntazam bir görüntüydü. Onlarla beraber yüzmek ise eşsiz bir duyguydu. Altım simsiyah sonu görünmeyen bir karanlık, üstüm sudan aşağıya sızmaya çalışan Güneş ışığının hareketli parıltısı ve aydınlığıyla doluydu. İşte hayatın içinde yoga ve dengenin ta kendisi! O dengenin tam ortasında kaldım bir süre ve kulaç attım tadını doyasıya çıkararak. Bir karanlığa, bir aydınlığa…

"Oku!" dedi su.

“Oku!” dedi su.

Su o kadar berraktı ki havlum yerine suda uzanıp kitap okumayı tercih edenlerdendim. Güneş her açı değiştirdiğinde suyun üzerinde gölgeler de yer değiştirmeye başladı. Doğanın en enteresan oyunlarından biriydi. O zaman dans! Farkındalığım bu oyuna beni de dahil etti ve huzurlu bir zevkle gölge oyunlarını izledim. İzledikçe dinginleştim, dinginleştikçe farkındalığım nefesime ve doğanın seslerine döndü. İnsan sesleri uzaklaştı; rüzgar ve alçalan martıların sesi kulağımdaydı. Tanrı’m! Yaşam ve onun içinde var olmak ne kadar da özel bir duygu!

Bir sonraki rotamı ‘Mandıra Filozofu’ filminin çekildiği Çökertme Köyü’ne çevirmeyi düşünüyorum. Bir tutam tuz, iki tutam Güneş ile kalın sağlıcakla!

Akbük

Akbük

WC ve duş

Wc ve duş

Tags: , ,

3 Responses to Sihirli Cennet: Gökova Akbük

  1. cihancan dedi ki:

    Akbük bahsettiğiniz gibi çok güzel bir yer. Otopark ücreti vermek istemeyenler plajın sonlarına doğru gidip camping’lerin otoparkına ücretsiz olarak araçlarını bırakabilirler. Plajda su şebekesi yok. Dolayısıyla duş alınan yerlerdeki suda denizden gelen tuzlu su. Duş almak burada sorun. Plajı bitirip ilerideki ormanlık alana doğru giderseniz şezlong mafyasından kurtulup sakin bir şekilde ağaçların altında rahatça denize girebilirsiniz.

    Çökertme’den Akbük’e doğru gittiğinizde belki sizin de gözünüze çarpmıştır. Yol üzerinde bulunan Kemerköy termik santrali. Burayı gördüğümde girdiğim denizin güzelliği açıkcası arka planda kaldı. Termik’den çıkan sular doğruca denize gitmekte. Ne kadar arıtılıyor bu sular düşünmek lazım.

    gezmeye devam…

  2. Adem Can dedi ki:

    Müthiş cümlelerle çok güzel anlatmışsınız. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 − 20 =