fbpx MENU

John Lennon

Ekim Ayı Burç Yorumları

29 Eylül 2014 Comments (0) Views: 1971 ANASAYFA, Kafama Göre

Sırrı Amca’nın Özgürlük

Sırları var her birimizin. İrili ufaklı, acıklı tatlı. Öyle ya da böyle sır olabilecek düzeyde baharatlı. Kimisi mezara kadar, bazısı pazara… Öyle sırlar var ki; iki kişilik, bazılarıysa alabildiğine yek.

Sırları var hepimizin. Balıkçı Rüstem Baba bir konuşsa destan yazar. Çeyiz pazarından yeni dönmüş Ayten Abla içli dışlı ağlar. Biri dolunay ışığında yıkar tüm geçmişi, diğeri Güneş hüzmesinde yanarken yıkanır doyasıya. Sırrını gülüşüyle saklayan da var elbette, gözyaşıyla akıtan da.

Sırların bazıları kilitlenir nineden kalma tahta sandığa. Anahtarı atılır denize, alabildiğine sonsuzluğa. Tarihe gömülür. Bazı sırlar aralanır, araklanır an’ı gelmiş anlara adanır. Açıklığa kavuşur, geçmiş gün ışığıyla buluşur. Dün, bugünde canlanır.

Sır meraklıları da var, sırra kadem basanlar da… Sırrı Amca’nın özgürlük için uçurduğu güvercinlerle birbirlerine haber uçuranları da var. Sırriye Teyze’nin terliklerini kapısından çalan da. Çeşit insan, türlü sır var. Var da var.

‘Nereye kadar?’ diye sormuyoruz hiç. ‘Nasıl’ıyla alakadar zaten değiliz. Duyuyor, görüyor, işitiyor, tadıyoruz. En önemlisi de dokunuyoruz. Hissediyoruz; ama bilmemezlikten gelmek tatlı geliyor iç dünyamıza. Susuyoruz.

Sonra bir gün volta atarken fikir sokaklarımda, yakalanıyorum en ağır poyraz rüzgarlarına. Ne var, ne yok kaldırıyor ortadan sinsice. Her şeyi tek bir günde alt ediyor, dağıtıyor bizi gizlice. Sağım solum feryat figan. Önüm, arkam sobe! Hani? Ebe nerede?! Takla topuk, ver elini kardeş yurt. Kardeşliği mi kalmış haliye ziyan yaşananların.

Sen, yine de sen ol. Unutma, unutturma dünden bugüne yarını! Yakın. Çok yakın…

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 + 11 =