fbpx MENU

Budapeşte Oteli’ndeki Görsel Şölen

Natalia Marisa Oreiro Iglesias

2 Ocak 2015 Comments (0) Views: 1955 ANASAYFA, ENERJİ, Sen De Dene

Size Bir Tutam Feng Shui Versem?

‘Hep aynı şeyler oluyor, olumsuzluklar bir türlü peşimi bırakmıyor’ dediğiniz ve kendinizi şanssız, gereksiz yere yorgun veya mutsuz hissettiğiniz oluyor mu? Hayatınıza yumuşakça dokunun ve dengesizliği dengeye sokun. Bunun için size bir tutam Feng Shui versem?

Özellikle yaz ve bahar aylarına nazaran enerjinin daha düşük olduğu bu kış aylarında, bazen sağlıklı beslenme, yoga, meditasyon veya farklı şifa tekniklerinin bile size yeterli cevabı vermediği hissine kapılabilirsiniz. Kapalı ve soğuk havanın etkisiyle içinizden bir şey yapmak, yerinizden kalkmak zor geliyorsa işte o sık bulunduğunuz mekanda birtakım değişimler yapmanız gerekiyor demektir. Bu aşamada Feng Shui ile negatif enerjilerin yaşam alanınıza hücum etmesini engelleyebilirsiniz.

FENG SHUİ DENDİĞİNDE

Feng Shui dendiğinde aklınızda pek çok soru işareti belirebilir: Nedir, ne değildir, nasıl uygulanır…

Kesinlikle kati kural dizini, dekorasyon tekniği veya büyü değildir. Feng Shui, doğada var olan yaşam enerjisini yaşadığımız alanda en etkin ve uyumlu biçimde kullanabilmemizi sağlayan yaklaşık beş bin yıllık kadim bir Çin öğretisidir. Rüzgar ve su anlamına gelen bu öğretide anahtar kelime ‘denge’dir. Doğa ile insan arasındaki enerji dengesinin ta kendisidir!

Vücudumuzdaki düzen içinde organların nasıl birbirleriyle belli bir uyumu var ise; yaşadığımız mekan için de aynı uyum söz konusu olmalıdır. Bir organın sağlığı bozulduğunda bu diğerlerine de yansır ve dengeler değişir. Denge değştikçe hastalıklar artmaya başlar. Keyifsiz, huzursuz, mutsuz, ağrılı, sancılı oluruz. Bu dengeleri ayakta tutabilmek için de sağlıklı beslenmeye özen gösterir, yoga ve meditasyon yaparak enerjimizi düzenleriz.

Yaşadığımız ev, vücudumuz gibidir. Nasıl ki; organlarımızın birbirleriyle uyumu söz konusuysa eşyaların da aynı şekilde bir uyumu vardır dengelere tesir eden. Onların renkleri, yerleri, azlığı ve çokluğu içerideki enerji akışını etkilemektedir. Aşırı derecede koyu renkli ve bol eşyalı bir ev fazla uyarıcı içerir ve bayat bir enerji verir. Bu karanlık enerji kişinin farkında olmadan zihnini, dolayısıyla ruh halini ve şansını etkiler. Atmaya kıyamadığınız anı dolu eşyalarınızın üzerinde belki de zihninizin taşımak istemediği ağırlıklar vardır ve yığın oluşturan bu maddeler yaşam enerjisinin mekan içerisinde rahatça dolaşmasını engeller. Enerji rahat dolaşamadığında aynı vücudumuzda hastalıklara yol açabileceği gibi kapalı mekan içerisinde olumsuzluklara, negatifliklere yol açar.

FENG SHUİ UYGULARKEN

Bu kadim öğretide doğadaki renk ve elementlerden yararlanmak önemlidir. Bunlar; Ağaç (yeşil), Ateş (kırmızı), Toprak (sarı), Metal (beyaz) ve Su (mavi)’dur.

Feng Shui uygularken mekanın güzel kokulu ve ferah olmasını sağlayın. Kapı giriş çıkışları ve koridorları eşyalar ile boğmayın ki; enerji akışı sağlansın. Taze çiçekler mekanınıza yaşam enerjisini çekecekken hol gibi uzun yerlerde hızlanan enerjiyi rüzgar çanları gibi objelerle destekleyin. Karşılıklı aynalar kullanıp enerjiyi sıkıştırmayın.

Aşağıda vermiş olduğum tabloda bazı örneklendirmelerde bulundum. Odalarınızı bu şekilde düzenleyerek Feng Shui dokunuşundan yardım alabilirsiniz. Önemli olan; yaşam enerjisinin bulunduğunuz mekanda hızlı veya yavaş değil, dengeli bir şekilde akmasıdır. Bu sayede yavaşça yaşamınıza şans, bereket, mutluluk gibi enerjileri çağırmanız mümkündür.

Feng Shui

Feng Shui

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
18 − 18 =