fbpx MENU

Bahadır Han Eryılmaz İle Barista

Ocak Ayı Burç Yorumları

18 Aralık 2014 Comments (0) Views: 1390 ANASAYFA, Kafama Göre, Müzik

‘Song To The Siren’ Kalabalığı

Candy filminin soundtrack şarkısı Song To The Siren, kalmış aklımın bir köşesinde. Vokalin buğulu sesi, parçanın sisli puslu melodisini dinlemeye niyetlenmişim yine. Peki, orijinali kime ait bu şarkının?

Youtube’a ‘Candy – Song To The Siren’ yazınca çıkıyor hemen şarkı. Dinledim. Parça bitti. Bir kahve aldım; oturdum gerisin geri bilgisayar başına. Şarkının bir de Red Hot Chili Peppers’ın gitaristi John Frusciante yorumlaması vardı. Daha güzeldi sanki. Onu da dinledim. Şarkının kime ait olduğunu ve başka cover olup olmadığını merak ettim nedense. Şu Youtube çok acayip. ‘Song To The Siren’ yazar yazmaz en az on yorum çıktı. Ne çok cover’ı varmış be!

Song To The Siren furyasına kaptıranlar listesi bayağı bir Perşembe pazarıydı. Bugün de Perşembe, tamam. Yok; ama öyle değil. Ciddi bir karmaşa vardı. Tek gözü yaşlı Sinead O’Connor ablamız mı dersiniz, This Mortal Coil mi beklersiniz? O da ne?! Led Zeppelin’in efsanevi vokalisti Rober Plant mı yoksa? Rock’dan Pop’a George Michael‘a da uzanmış ipin ucu. Bryan Ferry‘den Amon Dunes‘e uzanan ilginç bir listeydi karşılaştığım. Lost Witness bile var! Ih dıdı aş dıdı akıyor parça ‘Mix’ etiketiyle. Çıkarın beni bu anlam karmaşasından!

Şair ceketli titrek sesli Tim Buckley‘e aitmiş meğer parçanın aslı. California doğumlu şair ve şarkı yazarı Larry Beckett yardımıyla yazılan ‘Song To The Siren’ Buckley’in 1970 çıkışlı ‘Starsailor’ albümünde yer alıyor. İşte şarkıda aradığım gerçek sound! Şimdi oturdu sözler müziğe.

Buranın Akdeniz Akşamları, oranın ‘Song To The Siren’ kalabalığı. Kalabalık trenden indiğinde göre yudumlarımı Tim Buckley’in sesine değdirmeye gidiyorum ben, son vagondaki iki kişilik hikayeye. Sonra görüşürüz!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
20 − 9 =