fbpx MENU

Timuçin’in Isırgan Otlu Gözlemesi

Timuçin Çakaloz İle Taşların Sihirli Dünyası

15 Şubat 2015 Comments (0) Views: 2328 ANASAYFA, SANAT, Sen De Dene

Suyla Akromatik Mum

Mum yakmayı sevenler ve aynı tip mum kullanmaktan sıkılanlar için bir önerim var: Suyla akromatik mum.

Havaya yaydığı enerji ve de dumanı alması sayesinde mum, hayatımın vazgeçilmez bir parçası. Yani anlayacağınız mumsuz odada oturamayanlardanım. Kokulu veya kokusuz, renkli ya da renksiz hiç fark etmez; onun ışığı, ambiyansa kattığı pozitif hissiyatı beni benden alır.

Işık, önemlidir. İlk gaz lambalarının hayatımızdaki yeri ne kadar önemliyse gelişen, değişen tüketim toplumunda ışığı yapay yollarla elde etmemizin yanı sıra mumlar hala hayatımızda özelliğini korumaktadır. Elektrikler kesildiğinde elimizin ilk uzandığı yöndedir mumlar. Belki de en özel ve sürpriz anları kutlamak isterken dekorasyon için kullanırız sadece onları. Dilek dilerken en yakın arkadaşımız, kitap okurken karanlığı yiyen hayat kolaylaştırıcımızdırlar. Öyle ya da böyle minik ışıklı, çok amaçlı ve güçlü karakterli bir yanı vardır mumların.

Parafin kullanmadan, evdeki tek bir mumunuzu harcayarak suyla hazırlayabileceğiniz bu mum, beş dakikadan fazlanızı almaz. Görüntüsü özellikle gece muazzamdır. Dekoratif amaçlı da kullanabilirsiniz, gerçekten lazım olduğunda da. Suyun içerisinde özgürce yüzebilen fitil, görünüşüyle sizi adeta salına salına mest eder.

Malzemeler

Malzemeler

Malzemeler

  • 1 adet uzun mum
  • Maket bıçağı
  • Makas
  • Su
  • Zeytinyağı
  • 1 tane pet şişe
  • 1 minik boy kavanoz
  • Çakmak
  • Kalem
  • Huni

Hazırlanışı

Maket bıçağı ile pet şişenin yan yüzeyinden minik bir parça kesin. Kavanozu kestiğiniz parça üzerine ters kapaklayarak, kavanozun ağız kısmına eş oranla yuvarlak çizin. Daha sonra o yuvarlağı da kesip biraz daraltın ki fitil, bu kapağa oturtulduğunda üst yüzeyde kalabilsin. Ortasına ufak bir delik için.

Mumun üst yüzeyini maket bıçağıyla incelte incelte fitile ulaşmaya başlayın. Mumlar azaldığında onları parçalayarak fitili alın ve tepesinden ufak bir düğüm atın (ben mumu soyarken yanlışlıkla fitili ortadan kestim. Sonra ikinci bir mumun fitilini baştan ayırdım. Enine değil de boyuna inceltirseniz daha rahat soyuluyor).

Düğüm atılmış fitilin kısa tarafa üste gelecek şekilde kapağa yerleştirin. Düğüm altta ya da üstte kalabilir. Ardından kavanoza üstten iki parmak boş kalacak şekilde su ekleyin. Üzerine de çok az zeytinyağı… Kapağı yerleştirin ve fitili yakın. Mumunuz hazırdır. Cici günlerde kullanın!

Dilerseniz sizler için hazırladığım suyla akromatik mum videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Portakal kabuğundan mum nasıl yapılır?

Sulu mum

Sulu mum

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
9 + 20 =