fbpx MENU

Normal Ciltlere Yüz Maskesi

Tenedos’da Sonbahar Son

24 Eylül 2014 Comments (0) Views: 1503 ANASAYFA, Gezi

Tenedos’da Sonbahar Devam

Bir önceki ‘Tenedos’da Sonbahar‘ isimli yazımda sizlere Bozcaada Kalesi, adada ne yenilir, Aya Parevskevi Bayramı gibi başlıklardan bahsetmiştim. Şimdi ve bir sonraki yazımda adanın farklı yerlerine gideceğiz hep birlikte. Tenedos’da sonbahar devam ediyor.

TENEDOS’UN SOKAKLARI

Bozcaada merkezi halk arasında ikiye ayrılıyor: Rum Mahallesi ve Türk Mahallesi. Adanın merkezi ufak olduğu için, yürüyerek tüm sokakları keşfedebilir; özenli bahçe düzenlemelerinin sempatikliği arasında hayal dünyasına kaybolabilirsiniz. Özellikle Rum Mahallesi’ni karış karış gezmenizi öneriyorum. Cumbalı evlerin rengarenk, cıvıl cıvıl badanaları içinizi ısıtırken; balkonda olan ev sahibiyle hoş sohbetlere dalabilir, kendinizi adadan ziyade kendi evinizdeymiş gibi hissedebilirsiniz. Şirin ve nostaljik havasıyla dolaşmaya doyamayacağınız sokaklar bir harika.

Meryem Ana Kilisesinin saat kulesi

Meryem Ana Kilisesi’nin saat kulesi

Rum Mahallesi’nin tam ortasında Meryem Ana Kilisesi var. Venedikliler zamanında yapıldığı düşünülen kilise avlusunda dört katlı çan ve saat kulesi bulunuyor. Zamanın aşındırmasıyla kulenin bazı parçaları yarılıp düşmeye başladığı için, 1980 yılında kule kısmen sökülerek metal kafes içine alınmış. Kulenin restore çalışmaları ise 2006 ‘da başlayıp 2007’de tamamlanmış. Kilisenin içini görmek için tek fırsatınız; Pazar günleri sabah 8’de yapılan ayindir. Onun dışında ziyarete kapalıdır.

Bakirliğini korumuş Tenedos’un doğası kadar evsiz hayvanları da sıcakkanlı. Gözünüzün içine bakan kediler ve köpekler, sizinle arkadaş olmak istediklerini bakış ve mizaçlarıyla hemencecik anlatıveriyorlar. Rahatsız etmiyorlar; lakin o samimiyetleri karşısında onlarla arkadaş olmamak namümkün. Seviyor, seviliyorsunuz taşlı, toprak sokaklarda.

ALIŞVERİŞ

Bağcılığın önemli bir geçim kaynağı olan adada üzümle ilgili pek çok şey satın alabilirsiniz. Salamura asma yaprakları, üzüm reçeli, pekmez, üzüm suyu ve ada şarapları tercihiniz olabilir.

Bez kuşlar

Bez kuşlar

Üzüm dışında ev yapımı reçelleriyle de ünlü adanın en meşhur gözdesi ‘domates reçeli’. Rum asıllı adalı bir aile tarafından uzun yıllardır üretilen reçel, özel bir domates cinsinden içine badem konarak hazırlanıyor.

Adayı dolaşırken buram buram alabileceğiniz kekik kokusu, meydan pazarında ve dükkanlarda paketli bir şekilde satılıyor. Ada kekiği de deneyebileceğiniz, salatalarınıza eşsiz lezzetler katabileceğiniz cinsten.

Çiçek Pastanesi’nin damak çatlatan ve damla sakızlı kurabiye paketleri de bir harika!

Atölye Kargabak‘ın özel tasarımları olan ve su kabağından yaptıkları abajurlerle odalarınızı süsleyebilir, sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz.

Adaya özgü hediyelik eşyalar da ilginizi çekebilir. El işçiliğine dayanan özgün ürünlerde; seramik tablolar, takı tasarımları, bez bebek ve süsler gibi ürünler mevcut. Ayrıca; sadece üzüm & şarap temalı aksesuarlar, takılar satan bir dükkan da var adada.

Tenedos’da tekrar görüşmek üzere!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
20 × 24 =