fbpx MENU

Tenedos’da Sonbahar Devam

Egzama İçin Diyet

25 Eylül 2014 Comments (0) Views: 1695 ANASAYFA, Gezi

Tenedos’da Sonbahar Son

Tenedos’da Sonbahar‘ ve ‘Tenedos’da Sonbahar Devam‘ isimli yazılarımda ada hakkında pek çok şeyden bahsetmiştim. Bu yazımda da Polente ve Ayazma gibi yerlere değinerek yazı dizimi tamamlayacağım. Ne var ki; buradaki ‘son’ ibaresi sadece benim sonbaharım için değil; tüm adanın sonbaharına ithafen. Çünkü adalılar ve gezginler olarak hem sıkıntılı, hem de üzücü bir durumla karşı karşıyayız son günlerde. Tenedos’da sonbahar pek çok açıdan son buluyor maalesef.

Tenedos evi

Tenedos evi

Bozcaada (Tenedos) doğal güzelliğiyle tarihe gömülecekken beton çirkinliğiyle gündeme oturacak ilerleyen dönemlerde. Ülkemiz haricinde yurt dışında da eşsiz doğal güzelliği ile bilinen ve ‘3. Derece Doğal Sit Alanı’ olan dalışçıların gözdesi ‘Akvaryum koyu’ imara açılıyor. Sadece koyla da yetinmeyen yetkililer, Bozcaada’nın tarım alanlarına da göz dikmeye niyetli. Buradaki ‘bağ evi’ adı altındaki alanlarıi villalarla dolu bir şehre dönüştürmeye hazırlanıyorlar. ‘Kentsel Gelişim Alanı’ kapsamında ‘Turizm Tesis Bölgesi’ ilan edilen yerlerdeki inşaatların yanı sıra adayı birbirine bağlayan 20 metre genişliğinde birinci derece yol yapımı da listede.

EGE’NİN GÜZELİ TENEDOS

Ege Denizi’nin tam kucağına kurulu şirin ada Bozcaada’nın denizi, turkuazın en parlak ve berrak tonlarından. Yer yer yeşil, yer yer de mavinin dans ettiği sular genelde durgun. Deniz suyu sıcaklığının en yüksek olduğu dönem ise sonbaharın Eylül ve Ekim ayları.

Bir sürü bakir koy ve plaja sahip olan cennet adada, en çok Ayazma Plajı ilgimi çekti. Plajın kumu ince ve altın sarısı. Suyu turkuazın en göz alıcı parlaklığında ve cam gibi berrak. Minibüs seferleri veya kendi imkanlarınızla ulaşabileceğiniz Ayazma Plajı dışında; Habbele Plajı da güzel bir seçenek olabilir. Dalışla ilgilenenler ise Akvaryum Koyu‘nu tercih edebilirler. Akvaryum Koyu’na ulaşım sadece kendi taşıtınızla mümkün. Suyun altında inanılmaz bir çeşitlilik hakim. Dalış müdavimlerinin özellikle yaz aylarında ziyaret ettikleri nadir güzelliklere sahip koylardan biri.

Kitap okunası mekan

Kitap okunası mekan

Suyunun temizliğiyle de ünlü Tenedos’un yat limanından da denize girmeniz mümkün. Yalnız burada yüzerken deniz kestanelerine ve limana yanaşan teknelere dikkat etmenizde fayda var. Hemen burada kalenin eteğine, denize sıfır kurulmuş çay bahçelerinde çayınızı yudumlayabilir, o esnada güneşlenebilirsiniz. Kitap okurken özel dizayn edilmiş salıncaklarda huzur bulmak da cabası. Adanın kuşları da insanlardan kesinlikle kaçmıyorlar. Siz manzaraya karşı oturmuş zihninizi boşaltmaya niyetlenirken, bir anda yan koltuğunuza bir kuş oturup o sevimli gözlerini size dikebilir. Ondan sonra da kendinizi ufuk çizgisi yerine onunla konuşuverirken bulabilirsiniz.

BOZCAADA POLENTE

Tenedos’da yapılabilecek diğer şeylerden biri de; gün batımında Batı Burnu‘nu ziyaret ederek rüzgar güllerini izleyerek geceye başlangıç yapmak. Buradaki en eski deniz fenerine ‘Polente’ deniliyor. Tüm gün bir başına dönen rüzgar gülleri akşam saatlerine doğru, burnu dolduran heyecanlı ziyaretçiler ve aşıklar ile birlikte dönmeye başlıyor. Burada Güneş’in batışını izlemek öyle sihirli bir duygu ki; yanınızda o an kim varsa ona aşık olabileceğiniz türden bir sihir bu. Bir Önünüzde mavinin kızıla çaldığı bir sema, arkanızda orman, burnunuzda kekik kokuları ve tabii cildinizi okşayan ada rüzgarı… Gün battıktan sonra ise; her yer zifiri karanlık olduğundan yıldızlar kucağınızda kadar yakın görünüyor doğanın ortasında.

Bozcaada’da adeta bir gelenek haline gelmiş Polente’de gün batımını izlemeden dönmemelisiniz bu naif yerden. Tüm bunların dışında seramik, yoga ve şarap dersleri alabilir, motor veya bisiklet kiralayabilirsiniz. Sanat galerilerini gezmek de entel bir seçim olabilir.

İyi tatiller!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
27 ⁄ 3 =