fbpx MENU

Selin Damar İle Loop

Havuçlu Pamuk Kek

21 Eylül 2014 Comments (0) Views: 1626 ANASAYFA, Gezi

Tenedos’da Sonbahar

Dinlenmecelik

Dinlenmecelik

Ege Denizi’nin kucağına kurulmuş; kendisi minik, insanları büyük kalpli şirin bir gizli cennet Bozcaada. Şehir karmaşası ve korna gürültüsünden uzak, bakir bir ada burası. Karış karış sanatla bezenmiş mekanlar ve Rum evlerinden oluşan sokaklara ev sahipliği yapan adanın; denizi cam göbeği renginde, halkı ise ılık, pozitif bir hava yayıyor etrafa.

Bozcaada, Rumlar tarafından ‘Tenedos’ diye adlandırılır. Adada Türkler dışında Rumlar ve Yunanlılar’a rastlamanız mümkün. Özellikle Temmuz ayında gerçekleştirilen ‘Aya Parevskevi Bayramı’, adadaki Rumlar’ın en büyük dini kutlaması. Efsaneye göre; Azize Parevskevi bir gence aşık olur ve babası bu aşkı onaylamaz. Kızını bölgedeki bir yere kapatarak göz hapsine alır. Genç de kızı sever; ama asla bir araya gelemezler. Parevskevi ise; ağlamaktan, üzüntüden hasta olur ve genç yaşta aşkından ölür. İşte bu büyük aşkından dolayı kıza ‘Azize’ ünvanı verilir. Azize Parevskevi’nin hapsedildiği yerdeki pınarın oraya bir ayazma ve herkesin dilek tutup dua edebilmesi için bir şapel yapılır. Aynı zamanda Tenedos’da yazın başlangıcı olarak da kabul edilen gün, zamanla üç gün kutlanan bir bayrama dönüşür. O günden bugüne de bayrama İstanbul, çevre eyaletler ve Yunanistan, Avustralya gibi dünyanın pek çok ülkesinden eski adalı Rumlar, yakınları, yerli & yabancı turist katılır.

Tenedos’da bağcılık ve şarapçılığın binlerce yıllık bir geleneği var. Balıkçılık da ada geçiminde önemli bir rol oynarken 90’lardan itibaren turizm de bu listeye eklenmiştir. Adanın büyük bir kısmı bağlarla ve bağ evleriyle kaplıdır. Buralarda dolaşırken aralara sıkışıp kalmış taştan eski Rum evlerine de rastlayabilirsiniz. Az sayıda da meyve, tahıl ve baklagiller yetiştirilir.

Patlıcanlı börek

Patlıcanlı börek

Adanın merkezinde ve ara sokaklarda sulu ev yemekleri, fast food, kırmızı et tüketebileceğiniz lokantalar ve balık yiyebileceğiniz meyhaneler var. Ayrıca ünlü Çiçek Pastanesi’nde de değişik lezzetler deneyebilirsiniz. Damla sakızlı ve damak çatlatan kurabiyelerini beğendiğim pastanenin patlıcan, dereotu ve domates üçlemesinden hazırlanmış böreği bir harika! Karnınızı doyurduktan sonra Polente Pub’da alkollü içecekler ile demlenebilirsiniz. Pub’ın playlist’i de son derece başarılı. Caz, blues, 70’ler rock gibi şarkılar eşliğinde Bozcaada’nın temiz ve yumuşak havasını soluyabilir, orada rastgele tanıştığınız adalı ve entel biriyle koyu sohbetlere dalabilirsiniz.

Tarihte Cenevizler, Venedikliler ve Fenikeliler’in kullandığı Bozcaada Kalesi’nin kim tarafından yapıldığı hala bilinmemektedir. İstilalara her daim açık olan Tenedos’u korumak için inşa edilmiş olan kalenin içini gezebilirsiniz. Kalenin içinde; 1996’da halkın desteğiyle kurulan etnografya sergisi ve bir de açık hava müzesi var. Soluklanmak istediğinizde; kalenin eteklerinde kurulu çay bahçelerinde, manzaraya karşı saat beş çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Sakin, nezih ve şirin bir yerde huzur bulmak istiyorsanız, Bozcaada bunun için doğru bir seçim olabilir. Sezon, Mayıs’dan 29 Ekim’e kadar. Tenedos’da sonbahar bir başka. Bir sonraki yazımda adada başka neler yapılabilir, nerede kalınır, meydan pazarı, ada plajı gibi başlıklardan bahsedeceğim. Entel, huzurlu Pazarlar!

Nasıl Gidilir?

Çanakkale’ye vardıktan sonra Geyikli-Bozcaada istikametini takip edin. Geyikli’den feribot ile adaya 40 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Adada gezilip görülecek yerlere minibüs ile belli başlı saatlerde turlar düzenlense de zaman kısıtlaması biraz keyfinizi kaçırabilir. Bu sebeple benim tavsiyem; araba veya motosiklet gibi mutlaka kendi aracınızla Bozcaada’ya geçmeniz.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
21 × 9 =