fbpx MENU

Road Trip Kaz Dağları

Suyla Akromatik Mum

13 Şubat 2015 Comments (0) Views: 1708 ANASAYFA, Hamur İşi, MUTFAK, Tarifler

Timuçin’in Isırgan Otlu Gözlemesi

Düştüm Ayvalık Yoluna‘da Timuçin’den bahsetmiştim. Kendisi hoşsohbetinin yanı sıra son derece de maharetli. Isırgan otlu gözleme yaptı ki; yemeyen çok şey kaybetti.

Isırgan otunun daha önce pek çok alanda kullanıldığını duymuştum. Özellikle aktarlarda yağı ile çayı satılan ot, soğuk algınlığında etkili olduğu kadar saça, şişklinliğe, idrar problemlerine ve kolestrol, tansiyon gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. İçeriğinde bulunan yüksek demir sayesinde demir eksikliği olan kişilerde yararlı olabileceği gibi karaciğerin yenilenmesinde de büyük rol oynuyor. Ne var ki; gözlemesinin de yapılıp yenilebildiğini hiç duymamıştım.

Mecazen değil de hakikaten tatlı bir lezzete sahip Timuçin’in ısırgan otlu gözlemesinin tarifini vermesi benden, denemesi sizden. Timuçin Abi’ye teşekkürler, size de afiyet, şeker, bal!

Malzemeler

  • 5 yufka
  • Ayçiçek yağı
  • 1 büyük baş soğan
  • ½ kilo ısırgan otu
  • Göz kararı peynir
  • Tereyağı

Hazırlanışı

İlk önce ısırgan otunu güzelce yıkayıp ayıklayın. İnce doğranmış soğan ile otu az bir yağda kavurun. Ardından yufkayı açarak 1 yemek kaşığı ayçiçek yağını yuvarlak gözlemenin üzerinde gezdirin. Yufkanın orta kısmında kavurduğunuz malzeme ile peyniri serpiştirin. Yufkanız ortada kare şeklini alacak biçimde sağdan soldan ve üstten alttan kenarlarını katlayın. Kare, bir avuçdan biraz daha büyük olacak.

Teflon tavayı çok az yağlayın ve ısıtın. Isınmış tavaya hazırladığınız gözlemeyi koyarak pişirmeye başlayın. Tava sürekli ileri geri sallanmalı. Gözleme göz göz yanmaya başladığında ters çevirin. Pişen gözlemenizi tabağa aldığınızda üzerine biraz tereyağı sürün ki; bu, gözlemenizin lezzetli olmasını ve çatır çutur kırılmamasını sağlayacaktır.

Isırgan otlu gözlemeniz servise hazırdır. Sıcak tüketiniz.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
20 − 6 =