fbpx MENU

Haftalık Burç Yorumları

Geçmiş Yaşam Terapisi

19 Haziran 2014 Comments (0) Views: 1478 ANASAYFA, Kitap

Tozlu Raflardan Günümüze

Ilık Bir Yaz Akşamı

13 Haziran 2014…

Gün, dolunay günü. Kadıköy’ün sokaklarını eskitiyorduk. Kitap dükkanlarını severdim; lakin en yakın arkadaşım Jeliza Rose tam bir kitap tutkunuydu. Bir sahafın önünden geçiverirken ya ışın hızıyla kaybolur, kendi gözlerimle onu kitapların arasından zor bela seçmemi sağlardı ya da beni kolumdan çekiştirdiği gibi dükkana sokar ve rafların arasında dolanırken buluverirdim kendimi.

Midemiz doluydu. Müdavimi olduğumuz Gemide’ye doğru ilerliyordu adımlarımız. İki lafın dostane belini kırmaya, bunu yaparken de protest müzik dinlemeye ihtiyacımız vardı. İşte yine o anlardan biriydi. Jeliza Rose, beni kolumdan çekti hışımla: “Gel bak, yerde neler var!” Birkaç sosyalist tipli delikanlı kaldırımın üzerine serili bir örtüde, eski baskı kitapları satıyorlardı. Yaklaştık. Kitaplara yanaştık. Tarih kokuyorlardı. Rose, kitap satın aldı. Sait Faik / Bütün Eserleri 6 Havuz Başı Son Kuşlar.

Havuz Başı Son Kuşlar

Dünden bugüne gelen imza.

Dünden bugüne gelen imza.

İkinci el kitapların kokusu, havası, verdiği hissiyat bir başka oluyor. Sararmış sayfalardaki rutubet kokusu yıllanmış duygulara sırtını yasladığında okuması daha da heyecanlı oluyor satırları. Kitabı karıştırırken geçmişe tanık olabiliyorsunuz. Bazen sayfaların arasında unutulmuş bir fotoğraf, bazen ise o anki duygularla yazılmış olan üç beş satır… Bu kitapta da ilk sayfada, Sonya Çelik ve Tanya Çelik isimleri altına atılmış bir imza vardı mesela. Kimdi onlar? Nereden gelmiş, nereye gidiyorlardı?

Rastgele bir sayfa açtım. Severdim elime ilk aldığım kitapta bunu yapmayı. ‘SİMİTLE ÇAY’ başlığı atılmış minik bir öykü duruyordu karşımda. Simitle çay olmazsa olmazımdı. İlgimi çekti öykü ve gözlerimi alt satırlara kaydırdım.

”Bu başlığa kaşar peynirini de eklemek isterdim ama, onun, çayla simidin dostluğu karşısında silinip ikinci planda kalması, daha doğru. Çünkü, çayla simidi beraber bulduğumuz günler eksik değil, ama üçünü bir arada bulmak?..”

Yazarın toplam 42 öyküsünü içeren kitap, iki eserin birleştirilmesinden oluşuyor. Havuz Başı’ndaki öykülerde; Adapazarı’ndaki anılarının yanı sıra birer gözlem niteliğinde yarım kalmış olanlar da yer alıyor. Son Kuşlar ise; içlerinde röportajların da bulunduğu, kendisinin gerçek öykü anlayışını anlatan hikayelerden oluşuyor. Esere henüz yeni başlayan ve ilk birkaç sayfasını okuyan arkadaşım, kitabın fazlasıyla yaşamın içinden olduğunu ve İstanbul’un tarihi izlerini taşıdığını söylüyor. Ayrıca dilinin sade ve vurucu olduğunu da ekleyerek bunu; basit kelimelerle şaha kalkmak olarak nitelendiriyor. Merak uyandıran bir sürükleyiciliğin de hakim olduğu kitabı okumayan varsa muhakkak okumalı.

Küfürbaz Şair: Sait Faik Abasıyanık

Sait Faik Abasıyanık, 18 Kasım 1906 tarihinde gözlerini dünyaya Adapazarı’nda açtı. ‘Küfürbaz Şair’, ‘Züğürt Yazar’, ‘Gözlemci Balıkçı’ gibi lakaplarıyla bilinen köklü şair; aynı zamanda da Türk öykü ve roman yazarı olarak çağdaş hikayeciliğe yaptığı katkılarıyla anılır. Türk edebiyatında bir dönüm noktasıdır da diyebiliriz.

‘Rehber-i Terakki’ isimli özel okulda ilköğrenimini tamamlayan Abasıyanık’ı, o dönem arkadaşları ‘Abasızın Mançuko’ olarak çağırıyorlardı. Okulu bitirdikten sonra Adapazarı İdadisi’ne devam eden yazar Yunan işgali sebebiyle eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Bu dönem sırasıyla; Düzce, Bolu ve Hendek’de yaşayan şair işgalin bitmesiyle Adapazarı’na dönerek eğitimine devam etti. Ardından İstanbul Erkek Lisesi’nde başladığı öğrenimini Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde iki yıl devam ettikten sonra babasının ricası üzerine iktisat okumak için İsviçre’nin Lozan şehrine gitti. On beş gün sonra buradan sıkılan kalem ustası, Fransa’daki Champollion Lisesi’nde Fransızca öğrenmeye başladı. Sonra Grenoble Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okudu.

Sait Fait Abasıyanık’ın ilk öyküsü; İpekli Mendil idi. Fransa’daki anılarından derlediği öyküler Varlık Dergisi’nde yayımlandı. İlk hikaye kitabı; Semaver‘di. Pek çok unutulmaz eseri tozlu raflardan günümüze kadar gelen şair; 11 Mayıs 1954 tarihinde İstanbul’da gözlerini hayata yumdu.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
25 − 22 =